Anna noortele võimalus ja nad teevad ära

3. veebr. 2023 Marje Randver Maakondlike Arenduskeskuste Võrgustiku turunduse projektijuht - Kommenteeri artiklit
Foto: Mikk Otsar

Tänavune Ettevõtliku Kooli edulugude konkurss tõi esile palju auväärt lugusid koolidest ja lasteaedadest. Paljudest neist lugudest on sündinud just meie noorte eestvedamisel ja soovil midagi ära teha ja muuta.

Noored on ettevõtlikud ja uudishimulikud ning valmis võtma ette uusi väljakutseid. „Mida ettevõtlikum on kool, seda paremaid võimalusi ettevõtluse innustamiseks ka luuakse,“ tõdeb programmijuht Piret Torm-Mirontšik.

Piilume üheskoos lugudesse, mis tänavusel konkursil saavutasid kõrgeimaid kohti.

Ettevõtlikku hoiakut saab kujundada igas ainetunnis

Noorte ettevõtlikkus on arendatav ja seda saab teha väga hästi õppetöö käigus. Vaja on natukene nutikust, suunamist, kuid anda ohjad õpilaste kätte. on märkimisväärne, kuidas Roosna-Alliku Põhikool on rakendanud ettevõtlikku hoiakut TULEM-i tööriista* abil. Kool pälvis projektiga „Meie muudame kodukoha kaunimaks“ kõrgeima tunnustuse edulugude konkursi TULEM-i rakendamise kategoorias.

Roosna-Alliku Põhikooli kuuenda klassi õpilased märkasid loodusõpetuse tunnis, et kodukoha ettevõtete esist ala ei ole suvelilled kaunistanud juba mitu aastat, ja otsustasid seda muuta. Esmalt külastasid õpilased ettevõtteid, et tutvustada ideed kasvatada suvelilled ette ja kinkida need ettevõtetele.

Hakatigi taimi kasvatama, kuid varsti tõdeti, et vaid väike osa taimedest oli võimalik maha istutada, kuna puudus oli vajalikest lillekastidest. Probleemist aga ei lastud end heiduta, vaid leiti lahendus ja otsustati ülejäänud ettekasvatatud taimed müüa maha laatadel ja kogutud summa kasutada klassi ekskursiooni korraldamiseks.

Selle loo keskmes on noored, kes ise märkasid probleemi, pakkusid sellele lahenduse ja tegid kõik vajaliku selle elluviimiseks, alates plaani loomisest kuni reaalse tegevuseni. Tegemist on suurepärase näitega, kuidas on TULEM-it rakendatud, püstitatud eesmärke, tehtud koostööd, võetud vastutus ja mõõdetud mõju. 

Probleemid on mõeldud lahendamiseks

Märkad probleemi, siis leia sellele lahendus! Võime kindlameelselt öelda, et seda ka noored teevad. Seda mõtteviisi ilmestab Kalmetu Põhikooli õpilaste eestvedamisel sündinud noorte vaimset tervist edendav projekt “Häki mu maailma”, mis pärjati esimese kohaga kategoorias “Noorte algatus”.

Põhikoolis puudus psühholoog ja noorte peamiseks ära kuulajaks ja toetajaks sai huvijuht, kes süvenevat probleemi märgates pakkus õpilastele välja idee kirjutada probleemi lahendamiseks projekt. Suur töö sai ka tasutud, ühiselt kirjutatud projekt sai rahastuse. Nüüd tuli alustada tööga! Nagu ka nimi ütleb, soovisid teismelised anda lapsevanematele teadmised häkkida nende sisemaailma, et neid paremini mõista.

Noored õppisid projekti käigus palju – meeskonnatöö aluseid, kokkulepete tegemist, aja planeerimist, üksteise toetamist ja julgustamist, sest kõik, mis selle elluviimiseks oli vaja teha, tuli neil endal eest vedada. Vaimse tervise teemade käsitlemine ei ole kõige kergemast killast, kuid tahe midagi muuta ja parandada pani Kalmetu noored tööle. Tegemist on kiiduväärt ettevõtmisega, mida noored on ise algatanud ja läbi viinud. 

Ise tehes õpib kõige rohkem

Teooria ei ole alati piisav, vaja on ka praktikat. Läbi ise tehes ja katsetades õpime kõige enam. Seda tõdesid Tallinna Hariduskolleegiumi gümnasistid, kui said võimaluse võtta lühiajaliselt kasutusele äripinna, kus katsetada ettevõtlusega tegutsemist. 

Kahe kuu jooksul said õpilased ennast proovile panna nii juhtide, turundajate, ürituse korraldajate kui ka logistikutena. Ühiselt otsustati äripinnale luua riiete ja õpilasfirmade toodete pop-up pood. Lühike projekt andis palju võimalusi erinevate ettevõtluse oskuste harjutamiseks. Noortel oli võimalus päriselt katsetada, kuidas ettevõtlusega tegeleda ja mõista läbi tegevuse, mida see tegelikkuses tähendab. Tänu käed külge meetodile ja suurepärasele tegevuste analüüsile, mis lisaks õpilaste tegevusele sisaldas ka õpetaja oma, pälvis edulugu “Ettevõtlik haridustegu” kategoorias esimese koha. 

Erinevate ette arvamatute olukordadega ja ettevõtluse olemusega pistsid rinda ka Viljandi Gümnaasiumi noored, kes pälvisid “Parim koostöö” kategoorias kõrgeima tunnustuse ettevõtlusõppe uuendamise projektiga “Nina sisse ja käed külge”. Projekti nimi illustreerib hästi seda, millega noored kokku puutusid: nina sai topitud Viljandi kohalike ettevõtete telgitagustesse ja mõista seda, mida tähendab ettevõtte pidamine ja käed said külge erinevatele tegevustele, millega üks turismiettevõte kokku puutub. 

Projekti raames läksid gümnaasiumi noored appi erinevatele Viljandimaa turismiettevõtjatele, abistades neid reaalsetes toimingutes. Seeläbi said osalejad praktilise ettevõtluskogemuse kui ka kujundada oma tööharjumusi ja sotsiaalseid oskusi. Leidmaks endale ettevõte, kus kõike seda teha, tuli õpilastel ise need ise välja valida  ja võtta ühendust. Võidurõõm ja ootusärevus oli suur, kui ettevõtjad olid valmis koostööd alustama. Ühtlasi sai sellega paljude jaoks seljatatud hirm alustada suhtlust võõraste inimestega. Kogu projekt ei hõlmanud vaid tegutsemine ettevõtetes, vaid ka praktika analüüsi koostamist, et mõtestada kogemust enda jaoks.

Need on vaid mõned lood 168 esitatud eduloost, mis jõudsid Ettevõtliku Kooli edulugude konkursile. Nii konkursi kui ka selle välised eestvedamised väärivad märkimist ja jagamist. Noortes on väga palju peidus, aitäh, õpetajad ja juhendajad, kes seda märkasid, tunnustasid ja võimaldasid neil tegutseda. 

* TULEM-tööriist on õpetajale mõeldud tööriist, mis aitab n-ö rajal püsida ja hoida fookuses ettevõtliku hoiaku kujundamist. Lisainfo evkool.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!