Eesti autorite looming Eesti Draamateatri laval

3. veebr. 2023 Kairi Kruus Eesti Draamateatri kirjandusala toimetaja - Kommenteeri artiklit
Urmas Vadi autorilavastuses „Millest tekivad triibud?“ põimuvad Eduard Vilde elu ja tema raamatute tegelased. Vilde osas Indrek Sammul. Foto: Kadri Hallik

Läheneva kevade üks olulisemaid kuupäevi on 15. märts. Eesti Draamateater koostöös Eesti Noorsooteatri, rahvusooper Estonia ja paljude teiste teatritega korraldab sel kuupäeval Tallinnas koolinoorte teatripäeva. Teatripäeva programmis on suur hulk tasuta töötube, mis tutvustavad teatrimaailma kõige erinevamate nurkade alt. Registreerimine avatakse veebruari alguses Eesti Noorsooteatri kodulehel. Peagi saabub täpsem info Tallinna ja Harjumaa kooliõpetajatele ka meili teel.

Eesti Draamateatri repertuaarist leiab mitmeid lavastusi, mis sobivad vanemale kooliastmele. Noortel tasub vaatama tulla lavastusi „Linnade põletamine“, „Millest tekivad triibud?“, „Samad sõnad, teine viis“ ja „Meister Solness“. 

„Linnade põletamine“ on lugu sõjajärgsest Tartust. Peategelane on eesti tüdruk Tiina (Teele Pärn), kes sõbruneb vene poisi Vovaga (Christopher Rajaveer). Sõprusest kasvab armastus, mis on üheks toetuspunktiks maailmas, kus on purunenud tüdruku pere, aga ka kodulinn ja -maa. Kai Aareleiu „Linnade põletamine“ avaldati romaanina 2016. aastal ning sellest sai kiirelt nii lugejate kui ka kriitikute lemmik. Praeguseks on romaan saavutanud rahvusvahelise edu ja tõlgitud soome, inglise ja läti keelde. Romaani põhjal kirjutas Kai Aareleid näidendi spetsiaalselt Eesti Draamateatrile. Priit Pedajas sai 2020. aastal „Linnade põletamise“ lavastuse eest Eesti teatri aastaauhinna lavastajate ja Teele Pärn Tiina rolli eest naispeaosatäitjate kategoorias.

„Millest tekivad triibud?“ on ainulaadne võimalus vaadata, kuidas kirjandusklassiku elu ja looming ärkavad ellu tema enda kodus. Eduard Vildest (ja tema naistest ja Mäeküla lehmast ja kaasaegsetest ja Tõnissonist Palamuselt) rääkivat lavastust saab vaadata kirjanik Vilde elutoas. Kadriorus asuv Vilde majamuuseum muutub Indrek Sammuli, Inga Saluranna ja Kristo Viidingu mänguga mitu korda suuremaks, sest Urmas Vadi tekst ja lavastus põimivad osavalt kirjaniku eluloolisi sündmusi ja loomingut.

Lavastaja Mari-Liis Lille „Samad sõnad, teine viis“ on jõudmas viimaste etendusteni. Arvesse võttes lähenevaid Riigikogu valimisi, on tegu lavastusega, mis on eriti hea lähtepunkt, arutlemaks koolinoortega mitme päevakajalise teema üle. Milliste ootustega taastati Eesti iseseisvus? Kuidas üldse vabariiki üles ehitada, ja veelgi enam – kuidas seda vabadust hoida ja kasvatada? Noorte jaoks avastuslik pilguheit 1990. aastate algusesse ning äratundmist ja kaasamõtlemist pakkuv elamus.

„Meister Solness“ on Henrik Ibseni „Ehitusmeister Solnessi“ nüüdisajastatud versioon. Autorid Siret Campbell ja Mehis Pihla, kellest viimane oli ka lavastaja, on jäänud truuks Ibseni näidendi põhikonfliktile, kuid avanud ning nüüdisajastanud rohkem Solnessi lähedaste liine. Sellisena pakub lavastus hea võimaluse arutada gümnasistidega põlvkondade konflikti ja eneseteostuse hinna üle. 

Draamakooli haridusprogrammi töötoad on hea lisandus klasside ühistele teatriskäikudele. Etenduse-eelses töötoas juhatatakse algav etendus sisse, seevastu etendusejärgne arutelu annab hea võimaluse nähtut ühiselt analüüsida. Töötoad on tasuta ning sobiva aja ja vormi kokkuleppimiseks palume ühendust võtta teatri kirjandustoaga. 

27. märtsini ootame aga kooliõpilaste analüüse Eesti Draamateatri lavastustest. Arvustusvõistlus on hea võimalus jagada teatriga oma mõtteid sellest, kas ja kuidas nähtud etendus kõnetas. 19. juunini ootame teatriuurimuste võistlusele sel õppeaastal kaitstud teatriteemalisi uurimusi. Täpsema info leiab teatri kodulehelt lisaprogrammi alalehelt.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!