Eesti õpilased osalesid edukalt rahvusvahelisel loodusteaduste võistlusel

23. veebr. 2023 Tartu Ülikooli teaduskool - Kommenteeri artiklit
Eesti õpilased rahvusvahelisel loodusteaduste võistlusel „Science Vision Junior Science Challenge 2023”. Foto: Mihkel Pajusalu

12.–18. veebruarini toimus Leedus Vilniuses rahvusvahelise loodusteaduste olümpiaadi alternatiivvõistlust „Science Vision Junior Science Challenge 2023“. Eesti õpilased naasid möödunud pühapäeval ühe hõbe- ja nelja pronksmedali väärilise diplomiga.

Sel aastal Ukrainas Kiievis toimumata jäänud rahvusvahelise loodusteaduste olümpiaadi asemel organiseeritud võistlusel osales kokku 52 õpilast üheksast riigist: Ukrainast, Leedust, Eestist, Afganistanist, Saudi Araabiast,  Austraaliast, Hispaaniast, Sloveeniast ja Gruusiast. Hübriidvormis korraldatud võistlusest võeti peamiselt osa veebi teel, kuid Eesti, Leedu ja Ukraina õpilased võistlesid kohapeal.

Väiksem osalejariikide arv ei tähendanud kergemat võistlust. Samaks jäid lahendatavad ülesanded ja esialgne Ukraina korraldustiim, kes viis võistlust läbi koos Leedu haridus-, teadus- ja spordiministeeriumiga. Õpilaste tulemusi tunnustati varasemate rahvusvaheliste loodusteaduste olümpiaadidega sarnasel viisil, kuid ühe erinevusega: medalite asemel jagati õpilastele diplomeid.

Eesti õpilastest pälvis hõbemedalile vastava koha Jelizaveta Štšura (Narva Keeltelütseum). Pronksmedali said Maria Alas (Miina Härma Gümnaasium), Uku Nael (Tartu Hansa Kool), Uku Märt Raasik (Miina Härma Gümnaasium) ja Ivan Dukatš (Narva Keeltelütseum). Tubli soorituse tegi Raul Pata (Gustav Adolfi Gümnaasium), kes kahjuks medalikohale ei tulnud.

Eesti loodusteaduste olümpiaadi žürii liikmetest olid võistkonnal juhendajatena abiks Jörgen Metsik ja esimees Mihkel Pajusalu. Korraldajatelt tulnud ülesandeid aitasid tõlkida ja kommenteerida žürii liikmed Iris Merilo ja Darja Lavõgina.

„Arvestades, et kõik tuli Ukrainas toimuva sõja tõttu ümber korraldada, tegi Ukraina-Leedu korraldusmeeskond ära väga hea töö,“ sõnas Mihkel Pajusalu. Samuti tõi ta esile Eesti võistkonna head tulemust, kuna ümberkorralduste tõttu oli võistluseks tavalisest keerukam valmistuda.

Võistlemisest puhkamiseks korraldati õpilastele ekskursioone ja üritusi. Näiteks viidi neid ekskursioonidele Vilniuse linnas, tutvustati laboreid Vilniuse Ülikoolis ja käidi ka Thermo Fisheri hoones.

Lisaks korraldati hariduslike videote koostamise võistlus, mida hinnati, nagu antakse punkte Eurovisiooni lauluvõistlusel: nii õpilased kui mentorid jagasid ära 1–12 punkti. Eri riikide õpilastest moodustatud võistkondadest parimas oli ka Eesti võistleja Jelizaveta Štšura, kes demonstreeris pindpinevust.

Eesti õpilaste ettevalmistust ja osalemist rahvusvahelistel võistlustel korraldab Tartu Ülikooli teaduskool. Rahaga toetasid Haridus- ja Teadusministeerium ja Graanul Invest.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!