Üheksandat aastat üheskoos

3. veebr. 2023 Must Kast - Kommenteeri artiklit
Noortelavastus „Lilli“ jutustab Eesti esimese naisõiguslase ja filosoofi Lilli Suburgi eluloo. Foto: Inga Vares

Sel kevadel on Musta Kasti kavas kuus lavastust, mis pakuvad sisukat meelelahutust ja tõsist mõtlemisainet nii lasteaialapsele kui gümnaasiumiõpilasele, õpetajast rääkimata.

Suurim uudis on tuliuus noortelavastus. 8. märtsil esietendub „Lilli“– muusikaline värssteos ärkamisaja avastamata peatükist. Lavastus jutustab Eesti esimese naisõiguslase ja filosoofi Lilli Suburgi eluloo, tehes seda kaasahaaravas räpilaadses võtmes. Lavastus toimib hästi ajaloo-, kirjandus- või ühiskonnaõpetuse tunni täiendusena, sest toob tänu kaasaegsele vormile ajaloo meile lähemale.  Soovitame uusteost alates põhikoolist.

Eelkooliealistele ja algklassilastele mängime endiselt Salme Reegi preemiale kandideerivat perelavastust„Ernesto küülikud“. Piret Raua jutustusel põhinev keskkonnatundlik teos võlub kirju tegelaste galeriiga ja näitlejate mängulustile üles ehitatud teatrimaagiaga. Suurepäraselt fantaasiat ärgitav seiklus!

Gümnasistidele ja täiskasvanutele võiks olla kõnekas kõik muu Musta Kasti kavas. Kui neelud käivad klassika järele, on Mustal Kastil pakkuda kaks väga eriilmelist varianti. Peeter Volkonski lavastatud „Carmen“annab uue sära maailma enimmängitud ooperile. Meie lavastus Bizet’ muusikaga on pöörane, kelmikas, füüsiline ja igal hetkel ootamatu elamus. Teine valik klassika vallast on Ingomar Vihmari lavastatud „Kolm õde“, mis kõnetab vaatajat veidralt värskel moel. On ehk põhjuseks õdede tegudevaese elu ebakõla kaunite igatsustega – sama, mida heidetakse ette kasvavale põlvkonnale?  

Must huumor, musikaalsus ja elurõõm on kahe repertuaaris oleva lavastuse märksõnad. „Evolutsiooni revolutsioon“ räägib läbipõlemisest ja ellujäämise võtetest ühiskonnas, kus pildid ühismeediakuvandeis muutuvad depressiivsest tegelikkusest sõltumata aina kaunimaks. „Peks mõisatallis“ kõneleb samuti identiteedist, kuid alustab kaugemalt: 700-aastasest orjaööst. Lavastus mängib tabuvabalt kõikide rahvuslike pühadustega, ületamata hea maitse piiri ning pakkudes head tuju kõigile, kes eneseiroonia teatrisse kaasa on võtnud.

Kõikidele etendustele (v.a „Ernesto küülikud“ ja „Carmen“) järgnevad vestlusringid koos jutujuhi ja trupiga, nagu on Musta Kasti traditsioon varsti juba üheksa aastat.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!