Aita lapsel teha head!

31. märts 2023 Tiina Vapper toimetaja - Kommenteeri artiklit
Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpilane Aleksandra Daniljuk (vasakult teine) käis ise Tallinna Lastehaigla onkoloogiaosakonnas omatehtud kaisuloomi üle andmas. Fotod: Minu Unistuste Päev

Heategevus muutub ühiskonnas aina tähtsamaks ning koole ja lasteaedu, kes soovivad abivajajaid toetada, on üha rohkem, kinnitab heategevusfondi Minu Unistuste Päev tegevjuht Kristiina Gabor-Mägi.

Heategevusfond Minu Unistuste Päev loodi 2011. aastal soovist aidata kaasa raskelt või krooniliselt haigete laste tõhusamale ja kiiremale paranemisele, täites laste unistusi ning pakkudes neile rõõmsaid hetki ja häid emotsioone. Fond tugineb eraisikute ja ettevõtjate annetustele, samuti kingivad oma aega sadakond vabatahtlikku, kes aitavad korraldada lastele personaalseid unistuste päevi ning perepäevi ja grupiüritusi väljaspool haiglat, räägib Minu Unistuste Päeva tegevjuht Kristiina Gabor-Mägi. Tema sõnul jõuavad lapsed nendeni peamiselt raviarstide, aga ka ühingute kaudu, kellega koostööd tehakse: vähihaigete laste vanemate liit, laste ja noorte diabeediühing, Downi sündroomi ühing, seljaajusonga- ja vesipeahaigete selts jt. 

Iga haiglas viibiv laps sai endale ise mänguasja valida.

2018. aastal sai alguse eriprojekt „Heategu lapselt lapsele“, mis kutsub koole ja lasteaedu üles haigete laste jaoks annetusi koguma ning mille laiem eesmärk on õpetada lapsi juba varases eas abivajajaid märkama ja aitama.

2019. aastast on heateo projektis osalenud üle Eesti kokku 43 kooli ja lasteaeda, neist mitmed korduvalt. Peamiselt on lapsed korraldanud heategevuslikke kontserte ja kohvikuid, oksjoneid ja õnneloose või kogunud annetusi mõnel avalikul üritusel. 

Üsna ootuspäraselt on inimesed kõige heldemad jõulude ajal, mil kogutakse pea sama palju annetusi kui kogu ülejäänud aasta peale kokku. Kristiina Gabor-Mägi sõnul on eriti populaarsed mihklipäeva ja jõululaadad, kus kaubeldakse isetehtud küpsetiste, hoidiste ja käsitööga ning annetatakse müügist saadud tulu heategevuseks. Kui keskmine annetussumma jääb 100–300 euro vahele, siis seni kõige suurem „Heategu lapselt lapsele“ raames kogutud summa, 2922 eurot tuli Saue Gümnaasiumilt, kus on aastaid heategevust väärtustatud.

Võimalusi heategevusprojektis osaleda on erinevaid, räägib Kristiina Gabor-Mägi. Eelmisel aastal näiteks pöördus fondi poole Gustav Adolfi Gümnaasiumi 8. klassi neiu Aleksandra Daniljuk, kes soovis kinkida haigetele lastele oma heegeldatud kaisuloomi. Käsitööhuviline neiu oli loomad valmistanud koolis loovtööna ning sai Tallinna Lastehaigla onkoloogia osakonnas need lastele ka ise üle anda. Iga laps valis ise endale mänguasja. Eriti liigutatud olid kingitusest väiksemate lastega koos haiglas olevad emad.  

Tallinna Lotte lasteaias tegi iga lapse pere jõulude ajal ühe kingipaki, mis toodi lasteaeda ja pakiti koos ära. Pakil oli kirjas, kas see on mõeldud tüdrukule või poisile ja millisele vanusele. Kokku pakiti sada kingitust, mis saadeti haiglas olevatele lastele. 

Hea näide on ka Tallinna Pelguranna Lasteaia korraldatud fotoprojekt. Lapsed pildistasid Eestimaa loodust ja kauneid paiku, igalt lapselt valiti välja üks foto, mis prinditi välja ja raamiti ära. Fotodest tehti näitus ja hiljem müüdi need fotod maha, ostjateks olid lastevanemad. Ettevõtmine lõppes toreda peoga, kus pärast eeskava anti kogutud summa Minu Unistuste Päeva fondile üle. 

Ühel aastal andis heategevusfond Minu Unistuste Päev ise välja toredad jõulukaardid, mida koolid said osta ja õpilased müüsid. Kaartidele lisaks on heategevuse eesmärgil müüdud helkureid ja muid meeneid. 

Kristiina Gabor-Mägi sõnul oli eelmine aasta fondi jaoks ülimalt tegus, kokku korraldati 132 unistuste sündmust. Sel aastal on neid kolme kuuga toimunud 30. Praegu valmistatakse ette üle 20 personaalse unistuste päeva ning tulekul on mitu perepäeva ja teisi grupiüritusi.

Raadi Ripsiku lasteaed on kahel viimasel aastal annetanud poole mihklilaadal kogutud õnneloosi tulust Minu Unistuste Päevale. Foto: Raadi Ripsiku lasteaed

Raadi Ripsiku lasteaed on kahel viimasel aastal annetanud poole sügisesel mihklilaadal kogutud õnneloosi tulust Minu Unistuste Päevale. Laada üks eestvedaja, õpetaja Kätlin Ilves räägib, et laadast võtab osa kogu lasteaed. „Iga rühm katab oma laadaleti ning ei puudu ka õnneloos, kus iga loos võidab. Kui esimesel aastal pöördusime auhindade saamiseks kohalike ettevõtjate poole, siis möödunud sügisel oli meie toetajate seas ettevõtjaid üle Eesti. Auhinnalaegas oli rikkalik, alates spaakeskuste ja jääaja keskuse külastustest kuni mitmesuguste kinkekaartideni. Ehkki ilmataat meid ei soosinud ja väljas sadas paduvihma, oli laadalisi kohale tulnud väga palju.“ 

Kätlin Ilvese sõnul on otsus toetada unistuste päeva heategevusfondi tundunud algusest peale ainuõige. „Meie näeme lasteaias iga päev enda ümber laste rõõmsaid silmi. Mõte lastele, kes peavad veetma pikki päevi haiglas ega saa võib-olla kunagi oma elu jooksul lasteaias käia, teeb kurvaks. Oleme ka oma rühma lastega nendel teemadel arutlenud. Sõbralikkust ja teistest hoolimist tulebki varases lapsepõlves õpetada. Kui nelja-viieaastaste jaoks on millegi üksteisega jagamine veel keeruline, siis koolieelikud saavad juba hästi aru, kui tähtis on olla lahke ja teistele head teha. Proovime üksteisele hea tegemist ka rühmas märgata ja tunnustada. Täiskasvanute eeskuju on siin hästi oluline.“

Ripsiku lasteaia fuajees on heade tegude märkamise puu, kus töötajad saavad üksteist tunnustada. Aasta alguses tehti selline puu ka oma rühma uksele. Iga kord, kui keegi lastest mõne hea teo teeb, lisandub puule üks leht. „Praegu on puul lehti paarikümne ringis, aga lehtede arv muudkui kasvab ja puu muutub aina suuremaks,“ räägib õpetaja. „Näiteks märkas üks poiss, et tema sõber on kurb, ja ütles seda õpetajale. Üks poiss oli pakkunud eakale reisijale bussis istet. Üks laps lubas teisele oma kelku ja sõidutas teda. Sobimatu käitumine kipub rohkem silma jääma, seepärast proovime just heale käitumisele tähelepanu juhtida. Koolieelikud on käinud ka vanadekodus sealseid elanikke oma laulude ja luuletustega rõõmustamas. Seal nad kogesid, et rõõmustamiseks ei ole palju vaja, vahel piisab sellest, kui lapsed tulevad külla ja laulavad. Kõige tähtsam ongi, et inimlik soojus kiires argielus ära ei kaoks. Kavatseme kindlasti lasteaias heategevusega jätkata, sest ühine eesmärk, mille nimel koos tegutseda, liidab ka lasteaiaperet.“  

Heategevusfond Minu Unistuste Päev kutsub alanud kevadel lasteaedu ja koole osalema projektis „Heategu lapselt lapsele“. Rohkem infot aadressilt https://www.minuunistustepaev.ee/heategu-lapselt-lapsele/.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!