Luua Metsanduskool kindlustab Eesti metsade tarka tulevikku

3. märts 2023 Kairit Prits Luua Metsanduskool - Kommenteeri artiklit
Metsandus vajab tarku otsuseid ja digitaalseid lahendusi. Foto: Lauri Toim 

Luua Metsanduskool hoiab juba 75 aastat Eesti metsi, koolitades haritud ja oskuslikke spetsialiste. Praeguseks on ainsana metsanduse kutseharidust pakkuv kool kujunenud metsanduse ja loodusteemade kutsevaldkonna tippkeskuseks, kus õpivad koos nii 15-aastane põhikoolist tulnu kui ka üle 60-aastane elukogenud teadmisjanuline tippspetsialist. 

Viimastel aastatel on Luua Metsanduskool juurutanud uutmoodi õppekorraldust, kus rõhk on sellel, et iga õppija huve ja vajadusi vaadatakse individuaalselt, kujundatakse sellest lähtuvalt õppijale sobilik õpitee, antakse talle konkreetse õpetaja näol motiveeriv mentor ning aidatakse õppes. 

Luua õppetsüklid kestavad 8+2 nädalat: kaheksa nädalat õppimist, üks nädal omandatud pädevuste kinnistamist ja sidumist päriseluga. Kui kõik see on edukalt läbitud, ootab ees õppetööst vaba motivatsiooninädal. Kel vaja veel teadmisi lihvida, selle jaoks on kümnes nädal lisaaeg, et teistele järele rebida. Senised tulemused näitavad, et toetav, motiveeriv ja paindlik õppekorraldus tagab särasilmsed loodust väärtustavad tuleviku tegijad, kes oskavad uusi teadmisi erisugustes olukordades proovile panna.

Digimetsandus – noorte pärusmaa

Luua Metsanduskooli trumbid on metsanduserialad – siit leiab endale sobiva edasiõppimisvõimaluse nii põhikoolilõpetaja, gümnaasiumi järel uusi tarku valikuid tegev noor kui ka juba erialase kogemusega spetsialist. Meie kohvikus kohtab ühtehoidvate noorte kõrval lauas näiteks lauljaid, advokaate, politseinikke, suusatajaid, aga ka ka elupõliseid metsamehi, kes on tulnud mõnda spetsiifilist oskust uuendama. 

„Nii nagu teised elualad, on metsanduski digipöörde lävel. Uuendustega silmitsi seisvas metsandusvaldkonnas jagub Eestis tööd ja leiba, sest järjest enam on hinnas „tark töö“ ehk digi- ja erialase võimekuse ühitamise oskus ning siin on uus põlvkond teerajaja,“ julgustab koolijuht Haana Zuba-Reinsalu noori metsandust valima. „Just metsade mõõtmise, analüüsimise ja õigete otsuste tegemisega saab muuta Eesti metsanduse tulevikku,“ selgitab Zuba-Reinsalu.

„Kuna metsaga on kaetud pool Eesti pindalast, siis ei saa töö metsanduses kunagi otsa – meie metsad vajavad hoidmist ja kasvatamist. Luua Metsanduskooli erialavalik pakub võimalusi nii neile, kes armastavad analüütilist, mõõtmiste ja arvutustega tööd, kui ka neile, kes soovivad viibida looduses, teha tööd nii oma käte kui masinatega.“

Kui metsandus väga hinge poeb, saab õpinguid jätkata kõrgkoolis – ülikoolid on hakanud väga väärtustama heade praktiliste oskustega kutsehariduse lõpetanuid, sest nende otsus samal erialal jätkata on hästi läbi mõeldud ja kogutud praktika võimaldab neil akadeemilist teooriat sellega edukalt siduda.

Vastuvõtt Luua Metsanduskooli algab 15. mail. Kes eriala oma silmaga vaadata või käega katsuda soovib, leiab meid 21. märtsil Tallinnas või 12. aprillil Luual. Erialade ja võimaluste kohta leiab lisainfot www.luua.ee.


Luua Metsanduskool ootab õppima

  • Põhikooli järel kutsekeskharidusõppesse metsuri, harvesterioperaatori ja forvarderioperaatori erialadel.
  • Gümnaasiumihariduse omandanud noor saab praktilised oskused kahe aasta järel tööturule sisenemiseks – valida on metsatehniku, harvesteri- või forvarderioperaatori erialade vahel.
  • Sessiooniõppes ootavad igas vanuses õpihuvilisi arboristi, metsakasvataja, metsatehniku, metsamasinajuhi, maastikuehitaja, matkajuhi, puukooliaedniku, metsamajanduse spetsialisti ja puittaimede hindaja erialad.
  • Noortele, kelle haridustee on katkenud ja kes ka tööl ei käi, on tagasi reele saamiseks ja oma suuna äratundmiseks pooleaastane kutsevalikuõpe. 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!