“Maakoolid kaitse alla!” – Matsalu lahe lõunakalda rahvas esitas presidendile pöördumise

14. märts 2023 - Kommenteeri artiklit

VAATA VIDEOT. 

Pärnu maakonnas asuvat Metsküla Algkooli ümbritsev kogukond pöördus tänasel emakeelepäeval koalitsioonikõnelusi pidavate erakondade, valitsuse ja presidendi poole ettepanekuga võtta riikliku kaitse alla elujõulised maakoolid. Kogukonna sõnul väldiks see pöördumatut kahju maaelule, mida näitavad Soome koolivõrgureformi tagajärjed.

Täna avaldasid Metsküla Kultuuriühing, Metsküla Algkooli hoolekogu ning Matsalu lahe lõunakalda kogukond pöördumise ettepanekuga kaitsta elujõulisi maakoole, mis on haridusvaldkonna rahastus- ja haldusmudeli tõttu sattunud ebavõrdsetel alustel sulgemisohtu. 

Kogukonna ettepanek on välja töötada riiklik rahastamismudel, mis toetaks hajaasustusega omavalitsustes koolide säilimist, kuna maal on just kool piirkonna arengu oluliseks eelduseks. “Inimlikult mõistame omavalitsuste rahahädasid, kuid lühiajaliste lahenduste, mõtlematute sulgemiste ja kogukondade lõhkumisega kahjustatakse pikemas plaanis valla olukorda veel enam. Kvaliteetset haridust pakkuva maakooli sulgemisega kolib veelgi rohkem maksumaksjaid maalt ära, mis suurendab taaskord eelarve kokkutõmbamise vajadust,” kommenteeris olukorda Metsküla Kultuuriühingu esindaja Püü Polma. 

Pöördumises juhitakse tähelepanu ka faktile, et Soome haridusreformi analüüsiva uuringu põhjal koolide sulgemine loodetud rahalist kokkuhoidu ei anna – põhjanaabrite teostatud statistiline analüüs näitab koolide sulgemisele järgnenud elanike väljavoolu, tööturu halvenemist ning fakti, et kehvas seisus omavalitsuste finantsolukord koolide sulgemisest ei parane.

Kogukond leiab, et maakoolide sulgemise otsused peaksid olema põhjalikult analüüsitud. Kaalutud peavad olema nii alternatiivid kui ka sulgemise mõju hariduse kvaliteedile ja kogukonna elujõulisusele pikas perspektiivis. Pöördumises juhitakse tähelepanu faktile, et haridusministeerium ei teosta koolide sulgemise protsesside üle järelevalvet ning haridusvõrgu haldusotsused on jäetud poliitilistest tõmbetuultest mõjutavate KOV-ide õlule. See seab kogukonna nägemuses ohtu nii hariduse kvaliteedi kui kättesaadavuse ning vaid hoogustab ääremaastumist.

Metsküla Algkool on Pärnumaal Lääneranna vallas asuv elujõuline külakool, mis paistab silma nii oma kõrgete õpitulemuste kui kooli ümbritseva elujõulise kogukonna poolest. Kooli õpilaste arv on selges kasvutrendis. Lääneranna vallavolikogu 24.03 istungi päevakorras on eelnõu, mis muu hulgas näeb ette ka Metsküla Algkooli sulgemise.

Pöördumise täisteksti loe siit.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!