Päikeseauto on Start-up Day kogutud toetuse abil sammukese Austraaliale lähemal

16. märts 2023 Solaride - Kommenteeri artiklit
Projekti toetajad Tiit Pruuli ja Devid Liik ning Solaride projekti tegevjuht Kristel Leif.

Solaride’i esindusmeeskond võistleb oktoobris päikeseautode maailmameistrivõistlustel Austraalias, kus teevad kaasa maailma parimate tehnikaülikoolide tudengid. Et tuua Eesti inseneeriaharidus maailmakaardile ja võistlustel osaleda, algatati Hooandja platvormil ühisrahastuskampaania, mille esimesed suurtoetajad panustasid Start-up Day raames tudengite eduloosse raha andes ja kogemusi jagades.

Eile õhtul toimus sTARTUp Day raames Solaride’i ühisrahastuskampaania avaüritus, kus koguti 25-liikmelise Eesti esindustiimi lennupiletite ja võistluskulude katteks 17 663 eurot. Teiste seas panustasid noorte ettevõtmisesse Tiit Pruuli, Devid Liik, Martin Villig ja vanaema Maimu. Kampaania jätkub Hooandja platvormil 50 000 euro täitumiseni.  

„Meil on väga vedanud ja oleme tänulikud kõigile oma sponsoritele. Et konkureerida USA, Jaapani ja Saksamaa meeskondadega, vajame aga lisatuge. Loodan, et suudame üheskoos leida lisajõudu, et aidata kaasa noorte inseneeriahariduse arengusse. Solaride’i tiim on kõige töökam ja inspireerivam seltskond, kellega mul on olnud au koos töötada. Loodan, et usk noortesse pole kuhugi kadunud ning suudame ühiselt võistlustele sõitmiseks puuduoleva raha leida,“ kutsus projekti tegevjuht Kristel Leif kõiki üles ühisrahastuskampaaniasse panustama. 

Bridgestone World Solar Challenge’it (BWSC) peetakse üheks kõige keerulisemaks tehnikaspordi võistluseks maailmas ning see on 35 aasta eest ellu kutsutud nihutamaks nii rohetehnoloogia kui noorte inseneride võimete piire. Kusjuures võistlustingimused on äärmuslikud, 3000 km pikkune võistlusdistants tuleb läbida avatud liikluses, võistluse vältel ööbitakse iseseisvalt telklaagrites Austraalia asustamata piirkondades ning sealne keskkond on täis ohte ja ootamatusi. 

„Kõrgtehnoloogilisest arendus- ja teadustööst tulev lisandväärtus on Eesti majanduse jätkusuutlikkuse seisukohast äärmiselt oluline. Nõudlus tehnilise innovatsiooni järele on meeletu, kuid piiravaks faktoriks on inseneride järelkasv. Praktilisele tootearendusele suunatud tudengiprojektid, nagu Solaride, annavad noortele inseneridele unikaalsed kogemused ning aitavad insenerielukutse au sisse tõsta,“ oli projekti üks toetajatest, Milrem Roboticsi CTO Devid Liik ettevõtmise olulisuses veendunud.

Solaride’i teekond Austraaliasse algas 2020. aastal, ent toonased võistlused tühistati koroonakriisi tõttu. Sellest hoolimata valmis just Eestis Baltikumi esimene päikeseauto, mis pandi proovile 2021. aasta sügisel Marokos. Juunis jõuab avalikkuse ette järgmise generatsiooni masin, millega võisteldakse 2023. aasta oktoobris Austraalias toimuvatel päikeseautode maailmameistrivõistlustel BWSC.

Solaride’i tiimile saab õla alla panna Hooandja keskkonnas, kus toetajaid ootavad eksklusiivsed kingitused, alates toetaja nime jäädvustamisest võistlustele siirduvale päikeseautole, kuni võimaluseni istuda ise imemasina rooli. 

Solaride on interdistsiplinaarne haridusprojekt, mis arendab tulevikutegijaid praktiliste ülesannete, koostöö ning Solaride Akadeemia koolitus- ja mentorprogrammi kaudu. Projektis ehitatakse maailma tippülikoolide konkurentsis võistlev päikeseauto, mis pannakse proovile Austraalias päikeseautode maailmameistrivõistlustel Bridgestone World Solar Challenge 2023. Solaride arendab päikeseautot, et arendada inimesi!

Solaride’i peasponsor on Eesti riik koostöös Tehnopoliga. Suursponsorid on TalTech, Tartu Ülikool ja Maaülikool ning ettevõtetest Magnetic MRO, Telia, Norma, Solarstone, Milrem, Go Travel, Euronics, Fractory, Intar, Tartu linn, Incap, Sunly, Elmo Rent ja City Motors. Lisaks toetavad projekti paljud teised ettevõtted ja organisatsioonid.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!