Põhikooli lõputunnistusele kantakse eksamihinded edaspidi punktidena

2. märts 2023 HTM - 1 Kommentaar

Vabariigi Valitsus kiitis heaks määruse „Põhikooli ja gümnaasiumi lõputunnistuse ning riigieksamitunnistuse statuut ja vormid“ muudatuse, mille kohaselt ei märgita tunnistusele põhikooli lõpueksami hinnet, vaid eksami sooritustulemus protsentidena ehk punktidena sajast võimalikust.

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas ütles otsust põhjendades: „Punktide kasutuselevõtt on positiivne nihe, mis võimaldab õpilasel saada täpsema tagasiside oma õpitulemuste kohta. Nii saab ta teha teadlikumalt jõukohaseid edasiõppimise plaane. Eksamid on õppeprotsessi loomulik osa ja nende sooritamine aitab õpilasel omandada nii enesedistsipliini kui keskendumise kogemusi. Seetõttu jääb alles ka eksami sooritamiseks vajalik 50 punkti (protsendi) lävend. Enese kokkuvõtmise oskus on eluks vajalik ja seega kasulik õpilasele, andes võimaluse ka õpitu kinnistamiseks. Ka annab eksam ühiskonnale informatsiooni õppetasemest meie koolides.“
Vastuvõetud muudatuse kohaselt ei märgita tunnistusele enam põhikooli lõpueksami hinnet, vaid õpilase eksamitulemus esitatakse protsendipunktidena eksami maksimaalsest tulemusest. Näiteks hinde „3/rahuldav“ asemel on võimalik näha õpilase tulemusi skaalal 50–74%. Kutseõppeasutus või gümnaasium, kus õpilane soovib õppimist jätkata, saab varasemast läbipaistvama aluse nii vastuvõtu korraldamisel kui ka näiteks tasemerühmade, õppe kohandamise vms planeerimiseks. 
Põhikooli lõpueksamid on kevaditi kõigis koolides ühesugusena ja ühel ajal toimuvad riiklikud eksamid 9. klassi õpilastele. Õpilased peavad tegema kohustusliku eksami eesti keeles või aines eesti keel teise keelena ning matemaatikas. Eesti keele eksam toimub 2. juunil ning B1-tasemega ühitatud eesti keel teise keelena eksam toimub kahes osas, millest kirjalik osa tuleb teha 26. mail ning suuline osa 29.–30. maini. Põhikooli lõpueksam matemaatikas toimub sel õppeaastal 7. juunil. Lõpetajad peavad tegema ka valikeksami bioloogias, keemias, füüsikas, geograafias, ajaloos, ühiskonnaõpetuses, inglise, prantsuse, saksa või vene keeles. Valikeksami toimumisaeg on 12. juunil. 

Haridus- ja Teadusministeerium on tulenevalt haridusvaldkonna pikaajalise arengukava eesmärkidest alustanud Eesti haridusmudeli nüüdisajastamist, sealhulgas vaadatakse üle ka hindamise põhimõtted. Lähema paari aasta jooksul on kavas koos ülikoolide ja haridusvaldkonna sidusrühmadega välja töötada uued, tänapäevasel teaduslikul teadmisel põhinevad hindamispõhimõtted.

Määruse muudatus jõustub üldises korras, mis tähendab, et põhikooli lõpueksamite tulemused kantakse tunnistustele protsendipunktidena.


Hetkel ainult üks arvamus teemale “Põhikooli lõputunnistusele kantakse eksamihinded edaspidi punktidena”

 1. K.L. ütleb:

  Mitmel aastal seda punktide varianti juba ka kasutati – väga tervitatav!
  Kuid praegune 50 punkti piir on siiski vaieldav.

  Statistika põhjal on matemaatika eksamil läbikukkujate arv 20% piires.
  Mis mõtet on lasta eksamit kaks korda sooritada? Järeleksamil saadud punktide arv pole ju millegagi võrreldav. Ei ole kuigi reaalne, et mõne päevaga rumalad äkki targaks saaksid!

  Loogiline oleks, et õpilane lõpetabki näiteks 10 protsendipunktiga, kui tema teadmised sellised on. Keda me petame?

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!