Seitse põhjust, miks parimatel klassireisidel käiakse Archebaldis

31. märts 2023 Kuressaare keskaja elamuskeskus Archebald - Kommenteeri artiklit

Kõige tegevusrohkem ja meeldejäävam osa klassireisist Saaremaale ootab sind Kuressaares keskaja elamuskeskuses Archebald*. Oleme tegutsenud juba üle viie aasta ja selle aja jooksul on meie teemaparki külastatud tuhandeid kordi. Lahkutud on siit ikka rõõmsa ja rahulolevana. Siit saadud emotsioon ja soov seda taas kogeda on loonud omaette sõprade klubi, kes külastavad meid taas ja taas, mõned lausa igal suvel.

Mis on siis põhjused, miks Saaremaale siirduv klassireis Archebaldi külastades parimaks muutub?

  1. Pane käed külge! Archebald on n-ö käed-külge-tegeluskeskus. Nutiseadet sättivat külastajat kohtab meie hoovis ja ruumides vaid siis, kui pildistatakse või filmitakse mingit toredat tegevust. Ja tegevusi, mida proovida, on meil rohkelt: mündi vermimine, rüütlivarustuse selga ajamine, vibulaskmine, hirmsate piinariistade proovimine (NB! see on turvaline), küülikute toitmine ja nunnutamine, küünla meisterdamine, vanade mängude mängimine jne. Vahetu kontakt füüsilise maailmaga ja teadasaamine, et seda suudetakse soovitud suunas muuta, on mõnus.
  2. Meie inimesed on teie päralt. Nii grupikülastuste kui suviste perekülastuste korral on kogu programmi vältel teie päralt meie töötaja(d). Lisaks sellele, et nad on keskaegsetes kostüümides ja näevad toredad välja, juhendavad nad teid kõikide tegevuste juures – pole ju võimatu, et tegutsete näiteks kiviheitemasina juures elus esimest korda, ega tea, kuidas see laskevalmis seada. Kui külastajate grupp on suurem, siis on ka juhendajaid rohkem, nii et keegi ei pea jääma nõutult mõnda vana tööriista põrnitsema, saamata aru, kuidas see liikuma hakkab. Kui juhtub aga nii, et teie seltskonnas olevatele inimestele eesti keelest ei piisa, siis saame selgitusi jagada ja juhendada ka vene ja inglise keeles.
  3. Me ei trikita rahaga. Pole sugugi harvad korrad, kus mõnd tegeluskeskust külastades selgub, et peale pileti lunastamist ja sisenemist tuleb muudkui juurde maksta, sest üks või teine tegevus, mida pakutakse ja mis eriti tore tundub olevat, on paraku lisatasu eest. Kurb on siis vaadata mõnda last, kes mõttes oma rahakoti sisu revideerides peab teatama sõpradele, et „mind ammulaskmine ei huvitagi …“. Meie keskuses te sellist last ei kohta. Kes on pileti eest tasunud, sellele on kogu tegevus hinna sees. Vaid meie suveniiripood on koht, kus soovi korral saab täiendavaid kulutusi teha.
  4. Ehe keskkond, millesse on palju panustatud. Archebaldi keskust hakati rajama üle 200 aasta tagasi, mil teadmata asjaoludel otsustati siia ehitada üks võimas käsitsi raiutud dolomiitkividest laohoone. Ajaloo keerdkäikude tõttu on see jõudnud praeguste omanikeni, kes 2014. aastal otsustasid sellesse ja hoone hoovialale rajada keskaja elamuskeskuse. Järgnes mitu aastat uurimist ja katsetamist, ehitamist ja meisterdamist, et luua keskaegne ruum nii sees kui väljas ja varustada see tolleaegsete esemete koopiatega. Ja tundub, et õnnestus, sest näiteks „Apteeker Melchiori“ filmide 80 võttepäevast viis toimusid just siin, meie elamuskeskuses. Lisaks osales kõigi kolme filmi teistes stseenides enamik meie mööblist, kogu piinakambri sisustus ja arvestatav osa relvadest. Keskuse külastajaid ootabki siin ees ka fotonäitus Archebaldis toimunud „Apteeker Melchiori“ filmivõtetest.
  5. Meil on palju asju – kõigile jätkub … järjekorrata. Oleme ise ja ilmselt olete teiegi kogenud mõnes teemapargis või keskuses olukorda, kus kraami on vähevõitu ja selle ainsama karusselli või kiivri taha koguneb soovijate-proovijate järjekord. Magedavõitu, aeg – see meie kallis ja kordumatu vara, mis võiks kuluda maailma saladuste uurimisele ja lustimisele –, kulub sabas seismisele. Meil sellist raiskamist ei lubata. Oleme varunud rohkelt kraami, et kõik huvilised saaks esemetele ise käed külge panna. Meil on näiteks nii palju kostüüme, et saab korraga terve klassi ja ka klassijuhataja keskaega viia. On ka teadaolevalt Eesti suurim keskaegsete relvade ja turviste koopiate kollektsioon – kõik samuti proovimiseks ja uurimiseks.
  6. Igas vanuses külalised on oodatud. Meie käest on küsitud, kas see koht on lastele. Oleme vastanud, et ei ole, kõik võivad tulla, aga vahvam on kindlasti nendel, kel oma sisemine laps koos uudishimu ja avastamisrõõmuga ikka veel kusagil alles. Huvitaval kombel unustavad siin ka näiteks põhikooli viimaste klasside noored daamid oma geelküüsi jälgida, kui on vaja veemängudes üksteise võidu vett tassida, et vesiratas tööle saada. Ja gümnaasiumi noormeeste poomivõitlusel heinakotiga oma vastasele jagatud hoobid teeksid au ka päris keskaegsetele rüütlitele.
  7. Viimase argumendi leiate loodetavasti varsti ise ja kirjutate selle ehk meie külalisraamatusse, kus paljude teiste sissekannete hulgas ka järgmine: „Sooviksin siia elama jääda!“

Kui tekkis mõtteid või küsimusi, siis oleme vaid telefonikõne (511 5503) või e-kirja (kuumardikas@gmail.com) kaugusel. Ja helistada või kirjutada võite julgelt ka siis, kui plaanite sel aastal oma klassiga hoopis Hiiumaale minna.

* varasemate külastuste tagasiside põhjal.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!