Siiruviirulisele Sibulateele tarkust koguma

31. märts 2023 Sibulatee võrgustik - Kommenteeri artiklit

Peipsi ääres lookleval Sibulateel on kihiti koos mitu eripärast kultuuri. Ehkki turismipiirkond pole suur, jagub siin avastamist nii palju, et ühest päevast kipub väheks jääma. Märksõnadena võib nimetada piki järve kallast kulgevaid vanausuliste külasid, baltisaksa pärlit Alatskivi lossi, vadja keelega lähedast Kodavere murrakut ning kuulsaid kultuuritegelasi Juhan Liivi, Eduard Tubinat ja Anna Haavat. 

Alatskivi loss. Fotod: Ahto Sooaru

Alatskivi loss koos Tubina muuseumiga asub Alatskivi südames. Uhke valge loss pakub vaatamiseks ja kogemiseks ehedat baltisaksa mõisakultuuri, mõisateenijate vahakujude näitust ning helilooja Eduard Tubina elu ja loomingut tutvustavat väljapanekut. Lossis asub keraamikakoda, kus külastajad saavad juhendaja käe all savist esemeid voolida. Alates 2022. aasta suvest on lossi juures avatud vastrenoveeritud tallihoone ühes mõisa majandamist tutvustava ekspositsiooniga. Õpilasgruppidele pakub lossirestoran erimenüüd. 

Peipsimaa Pärimuskeskus. 

Peipsimaa Pärimuskeskus asub Peipsi-äärses ridakülas Kolkjas. Keskuses on Sinilniku töökoda, mille kangatrüki õpitubades saavad osaleda ka lapsed. Lubokiõues saab tuttavaks traditsioonilise huumorižanriga ning trükipressil trükitakse lubokilehti. Sigurimuuseumis kuuleb lugusid sigurikasvatusest Peipsimaal. Galeriis asuv näitus „Ikooni sünd“ räägib puunikerdatud ikooni valmistamisest. Laste päralt on ka keskuse hoov, kus saab seigelda Rääbu mängus ja tutvuda ühe ridaküla majapidamisega õige lustlikul moel. Keskuses töötavad kohvik ja käsitööpood.

Juhan Liivi kodutalus tegutsev Liivi Muuseum pakub väga eripalgelisi haridusprogramme igas vanuses külastajatele. Väliekspositsioon toimib omamoodi vabaõhumuuseumina, kus on võimalik Liivide kodu näitel tutvuda vana aja eluolu ja rahvakommetega. Püsinäitus „Oleksin ma luuletaja“ võimaldab süveneda Juhan Liivi elusse ja loomingusse. Muuseum pakub ka Kodavere murrakut tutvustavaid programme ja õpitubasid. Nutiseadmega saavad lapsed läbi teha haarava rännaku luuletaja eluteel.

Kodavere Pärimuskeskus. 

Palal asuv Kodavere Pärimuskeskus loob uut sisu unikaalse arhitektuuriga Pala vallamajale. Keskus korraldab pärimuskultuuri kontserte, koolitusi, õpi- ja töötubasid ning retki ümbruskonna pärimuspaikadesse. Keskuses saab tutvuda väljapanekuga Kodavere kihelkonna valdade ja vallamajade ajaloost ning kohalike meistrite käsitöönäitustega. On ka Kodavere murrakule pühendatud väljapanek „Kodavere keel eile ja täna“ ning luuletaja Anna Haava mälestustuba.

Täpsemat infot leiab Sibulatee ja külastuskohtade kodulehtedelt. Ühisprogrammide võimalustega saab tutvuda sibulatee.ee/klassiekskursioonid.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!