Teadusmalevas saab teha uurimistööd kosmosega seotud teadusvaldkonnas 

24. märts 2023 Tartu observatoorium - Kommenteeri artiklit

Tartu Ülikooli Tartu observatoorium ootab kandideerima teadusmalevasse. See on suvine 15–19-aastastekoolinoorte teaduslaager, kus tavaliste malevatööde asemel tehakse teadustööd kosmosega seotud uurimissuundadel. Õpilastel on võimalus veeta kaks ja pool nädalat Tõraveres ning teha uurimistööd ühel kolmest kosmosega seotud teadusvaldkonnast: astronoomia ja kosmoloogia, kaugseire või kosmosetehnoloogia ja laborid.  
Teadusmalevasse oodatakse nii kosmoseentusiaste kui neid, kes soovivad avardada oma silmaringi ja panna end proovile enda jaoks täiesti uuel teemal. Eelmise aasta osaleja Monika Siim selgitab: „Mina alguses isegi ei teadnud, mida täpselt Tartu observatooriumis tehakse. Aga seal oli väga toetav keskkond ja sõbralik meeskond, kellelt sai kõike küsida. Õppisin meeletult palju. Meil oli palju praktikume ja õppepäevi, näiteks saime vaadata, kuidas ESTCube-2 satelliiti katselaborites testitakse, ja elektriskeeme kokku panna.“ Teine malevlane Silver Nikkel valis aga uurimiseks kaugseire valdkonna, sest metsas elamine ja varasem kogemus bioloogias ja geograafias olid tekitanud temas huvi metsaraie ulatuse ja mõju vastu.  

Tartu observatooriumi teadlaste seast leitakse 15 osalejale tema huvidele vastava valdkonna spetsialist ning üheskoos jõutakse lõpliku uurimustöö teema või uurimisküsimuse sõnastamiseni. Uurimistöö ei pea malevas valmis saama, kuid igalt malevlaselt oodatakse laagri lõpus kümneminutilist ettekannet. „Teadusmalevas alustatud tööd saab õpilane teadlase juhendamisel lõpuni viia ka pärast maleva lõppu,“ julgustab teadusmaleva juht Heli Lätt esitama uurimistööd hiljem näiteks gümnaasiumi uurimistööks. „Soovitame malevlastel osaleda ka riiklikul õpilaste teadustööde konkursil. Näiteks on igal aastal välja pandud ka kosmoseteemalise uurimistöö eriauhind,“ ütleb Lätt. 

Mõned uurimistööd leidsid Tartu observatooriumis päriselt rakendust. Näiteks juhendas kosmosetehnoloogia labori tehnik Silver Põlgaste õpilast Stefan Saks ja nad tegid koos vibratsioonikatsetusi. Eesmärk oli teada saada, kas ja kuidas mõjutavad katse tulemusi katse käigus lahti tulnud kruvid. Selleks tehti katse, kus katseobjekt (nt satelliidi kaamera) kruviti vibratsioonipingi külge õige jõumomendiga. Seejärel viidi läbi sama katse, kuid üks väiksem kruvi keerati natuke lahti. „Sellised katsed andsid meie laborile palju väärtuslikku infot, kuna nüüd on meil ettekujutus mustrist, kuidas lahtised poldid vibratsiooni sagedus-kiirendusgraafikuid muudavad,“ on Tartu observatooriumi insener Mari Allik tänulik malevlase tööle.

Malevasse aitab sisu luua observatooriumis tegutsev ESERO Eesti hariduskontor. Malevas käiakse külas kosmose- ja tehnoloogiaettevõtetel ning on ka vabaajaprogramm filmiõhtutega.  

Tartu Hansa Rotary klubi on ka sel aastal osalejatele välja pannud 250-eurosed stipendiumid. Klubi president TiiaTeppan peab oluliseks, et noored näevad, kuidas käib päris teadusasutuses teadustöö tegemine. „Eelmise aasta teadusmalevas osalejate tööde kaitsmisi kuulates tekkis minul nende noorte suhtes suur aukartus – nad on targad, õpihimulised ning tulemustele orienteeritud. On suur rõõm olla osaline andekate teadushuviliste noorteesilekerkimisel ning Tartu Hansa Rotary klubi jätkab kindlasti andekuse toetamist,“ ütleb Teppan.  

Kandideerimiseks tuleb hiljemalt 17.04. saata aadressile teadusmalev@ut.ee vabas vormis elulookirjeldus koos motivatsioonikirjaga, kust selgub, milline on kandideerija suhe ja kogemus reaalainetega, millises kosmoseteaduse valdkonnas soovitakse uurimistööd teha ning milline on uurimistöö esialgne visioon. 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!