Teatrisäde kooli – kuidas rääkida õpilastega teatrist?

24. märts 2023 ASSITEJ Eesti keskus - Kommenteeri artiklit
Hetk Viimsi Gümnaasiumi teatritrupi Eksperiment etendusest „Lavastus kõigile neile, kellele on kunagi öeldud, et nad ei oska joonistada“. Foto: Mart Laul

Sel kevadel maikuus korraldab noore vaataja teatri rahvusvahelise organisatsiooni ASSITEJ Eesti keskus üldhariduskoolide õpetajatele teatrianalüüsi alase tasuta kahepäevase täiendkoolituse „Teatrisäde kooli – kuidas rääkida õpilastega teatrist?“.

Koolitus annab Eesti üldhariduskoolide emakeeleõpetajatele, klassiõpetajatele, huvijuhtidele ja teistele huvilistele esmased oskused, kuidas koos õpilastega pärast etenduse külastamist nähtut analüüsida. Noorele vaatajale suunatud teatri puhul on otsustava tähtsusega kogemuse hilisem ühine mõtestamine ja konteksti tajumine. Selleks on oluline, et õpetaja orienteeruks teatri terminoloogias, oskaks eristada lavastuse komponente ning tunneks lavastusprotsessi. Lisaks saab koolituselt tuge ja nõu, kuidas kooligrupile külastamiseks sobiv ja arendav etendus valida. Koostöös ASSITEJ Eesti keskusega hakkas Eesti Teatri Agentuur andma välja noore vaataja teatri infokirja, mis on kahtlemata suur arenguhüpe ja pakub õpetajatele temaatilist lisainformatsiooni. Infokirjaga saab liituda Eesti Teatri Agentuuri kodulehel teater.ee.

Koolitus „Teatrisäde kooli!“ koosneb kahest seminaripäevast. Esimene neist toimub maakonnakeskustes: Tallinnas, Tartus, Valgas, Pärnus, Narvas ja Paladel Hiiumaal. Koolitusele on oodatud eelkõige sama maakonna õpetajad, kuid ajakava sobivusel on need avatud registreerumiseks üle Eesti. Registreerimise lingi ja täpsema ajakava leiab ASSITEJ Eesti keskuse kodulehel assitej.ee.

Seminare-töötubasid viivad läbi pikaajalise teatripedagoogilise kogemusega koolitajad Jaanika Juhanson ja Katrin Nielsen. 

Päeva teises pooles annab teatripedagoog ja rakendusteatri praktik Katrin Nielsen praktilise ülevaate rakendusteatri meetoditest ja nende seosest noore vaataja teatriga. Ühtlasi julgustatakse õpetajaid draamameetodeid kasutama koolitundides. 

Päev lõpeb ühiste kokkuvõtete ja osalejate eneserefleksiooniga.

Need, kes linnas toimuvatele õppepäevadele tulla ei saa, saavad koolituspäeva esimesest poolest – Jaanika Juhansoni läbi viidud etenduse analüüsi töötoast – osa veebi kaudu.

Koolituse teine, temaatiliste ettekannetega päev toimub Tallinnas Rahvaülikooli ruumides 9. juunil. Sellel päeval on võimalik osaleda veebis.

Seminari kavas on viis ettekannet: Eesti Teatri Agentuuri juhataja ja mitmes Salme Reegi nimelise laste- ja noorteteatri auhinna žüriis osalenud Kirsten Simmo teeb ülevaate Eesti noore vaataja teatri hetkeseisust ning sobivast dramaturgiast. Eesti Harrastusteatrite Liidu tegevjuht Kristiina Oomer tutvustab Eesti kooliteatreid ning toimimis- ja koolitusvõimalusi, et julgustada looma uusi kooliteatritruppe. Lavastuskunstnik Marge Martin lahkab oma ettekandes etenduse visuaalsete elementide analüüsivõimalusi. Tantsuteoreetik ja -õppejõud Kai Valtna arutleb, kuidas rääkida õpilastega tantsuteatrist ja muudest etenduskunsti kaasaegsetest vormidest. Grete Gross ja Lizeth Wolk tutvustavad kaasaegse tsirkuse toimimist ja võimalusi. Päeva hoiab koos Jaanika Juhanson.

Programm on võimaliku põhjalikuma õppeprogrammi katsetus, mis pakub teatrianalüüsi alal tuge ja koolitusvõimalust üldhariduskoolide õpetajatele. 

Koolituse korraldamist toetavad Eesti Rahvakultuuri Keskus ja Eesti Kultuurkapital. 


Koolitused toimuvad

  • 5. mail Nooruse Majas (Pärnu, Roheline 1B) kl 10–17.
  • 11. mail Narva Vabal Laval (Narva, Linda 2) kl 10–17.
  • 12. mail Eesti Teatriliidus (Tallinn, Uus 5) kl 10–17.
  • 17. mail veebis Zoomi kaudu kl 17–20.
  • 19. mail Valga Põhikoolis (Valga, Kungla 16) kl 11–18.
  • 24. mail Palade Põhikoolis (Hiiumaa, Palade küla) kl 10–17.
  • 26. mail Tartu Mart Reiniku koolis (Tartu, Vanemuise 48) kl 10–17.

Lõpuseminar toimub

  • 9. juunil Tallinna Rahvaülikoolis (Tallinn, Vene 6) kl 11–18.

Koolitusele saab registreeruda siin


Põhiliste koolitajate tutvustus

Jaanika Juhanson on lavastaja ja teatripedagoog. Ta on lõpetanud Tartu Ülikoolis teatriteaduse ja TÜ Viljandi kultuuriakadeemias lavastaja eriala. Lavastanud mitmes Eesti teatris: Rakvere Teatris, Pärnu Endla teatris, Viljandi Ugala teatris, Eesti Noorsooteatris, Kanuti Gildi SAAL-is, teatris Must Kast, Kellerteatris ja projektikoosseisudes. Oli aastaid TÜ Viljandi kultuuriakadeemias etenduskunstide õppejõud, kelle õppeainete hulka kuulusid nii etenduskunstide ajalugu, kaasav teater, koosloomemeetod kui ka mitmesugused lavastaja eriala õppeained. Ta on juhtinud TÜ Viljandi kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonda ning olnud teatrikunsti õppekava programmijuht. Tal on pikaajaline kogemus nii harrastuslavastajate õpetamisel kui ka harrastajate juhendamisel. 2013. aastal asutas ta Põhja-Eesti Pimedate Ühingu juures pimedate ja vaegnägijate harrastusteatri Terateater. On Eesti Teatriliidu, Eesti Lavastajate ja Dramaturgide Liidu ning ASSITEJ Eesti keskuse liige.

Katrin Nielsen on draamaõpetaja, rakendusteatri lektor, näitleja ja lavastaja. Tal on kõrgem teatriharidus ja ta töötas 16 aastat näitlejana Pärnu Endla teatris. Õpetab TÜ Viljandi kultuuriakadeemias aastast 2001 teatri- ja draamaaineid ning arendab Eestis rakendusteatri valdkonda – korraldab rahvusvahelisi konverentse, koolitusi ja tõlgib erialakirjandust. ASSITEJ Eesti keskuse kauaaegse juhina on korraldanud ja juhtinud rahvusvahelisi teatrifestivale, konverentse, seminare, töötubasid. Viimastel aastatel on koolitanud nii noori kui ka noortega töötajaid: õpetajaid, noorsootöötajaid, huvijuhte, harrastuslavastajaid jne draamaõppe vorme ja tehnikaid tundma ning kasutama. On viinud läbi draamatöötube ja koolitusi rahvusvahelistes projektides Inglismaal, Prantsusmaal, Saksamaal ja Soomes. Eesti Teatriliidu, Eesti Lavastajate ja Dramaturgide Liidu liige, ASSITEJ Eesti keskuse liige, Eesti Teatri- ja Draamahariduse Seltsi asutaja ja juhatuse liige.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!