Vana-Võromaa muuseumid teevad ajas rändamise võimalikuks

31. märts 2023 - Kommenteeri artiklit

Mõniste ja Karilatsi muuseum Vana-Võromaal pakuvad elamuslikku ja õpetlikku ajarännakut Lõuna-Eesti pärandkultuuri varaaita:siin ootavad huvilisimuuseumitunnid, teemapäevad, põnevad paigalood ja sisukad püsinäitused. Kogu kooliaasta jooksul saab osaleda ka rahvakalendri tähtpäevadele pühendatud muuseumitundides.

Leia tee meie muuseumidesse ka siis, kui tähistad oma kooli- või lasteaialõpupäeva! Pakume hubaselt privaatset tegevuskeskkonda linnamürast eemal arhailistes hoonetes keset loodust.

Võrust lõuna poole sõites, üsna riigi lõunatipu lähedal Kuutsi külas ootab huvilisi Eesti vanim vabaõhumuuseum – Mõniste Talurahvamuuseum. Muuseumis saab ülevaate siinse kandi rahva elust kiviajast kuni 20. sajandi keskpaigani. Põnevat uudistamist pakub ajastukohase sisustusega eestiaegne külapood. On võimalik astuda püstkodadesse, rehielamusse, aitadesse ja suitsusaunadesse. 

Saun on olnud eestlaste jaoks läbi ajaloo tähtsal kohal. Vana-Võromaa suitsusaunapärand on kantud UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistusse. Käimasolev aasta on kuulutatud sauna-aastaks ning ka Mõniste muuseum pakub praktilise tegevuse kaudu teadmisi võrokeste saunakommetest. 

Muuseumitunnis „Suitsusaunakombestik“ saab teada, millised puud sobivad sauna kütmiseks ja millistest taimedest tehakse saunavihtu. Võimalus on panna käed külge nii puude saagimisel ja vihtade tegemisel kui ka saunakütmisel. Muuseumi õuealal saab kiigata ehtsasse tsaariaegsesse sauna.

Meie esivanemate eluolu tutvustavad muuseumitunnid „Elu vanas rehetares“ ja „Talupere kevadtööd“.Kavas on praktilised tegevused, nagu teravilja käsitsi külvamine või kartuli mahapanek. Taluelu ehedust võimaldavad paremini kogeda muuseumis suvehooajal elavad kanad ja küülikud.

Liikumistund muuseumis. Fotod: muuseumikogu

Tänavune aasta on ka liikumisaasta. Lustiline muuseumitund „Talulaste mängud“ sobib hästi kevadsuvel õues liikumiseks. Ühiselt otsitakse meisterdamiseks vajalikku materjali ja valmistatakse mänguasju. Kavas on liikumis- ja ringmängud.

Kui on soov muuseumis pikemalt aega veeta, on võimalik osaleda teemapäevadel. Kiviaja teemapäevalkäiakse muuseumi püstkodades, et mõista, kuidas seal kunagi elati ja toimetati. Proovitakse tulevurriga tuld süüdata, jahvatatakse jahvekivil teri ja küpsetatakse tulel kakukesi. Saab teha tutvust jahi- ja kalapüügiriistadega, lasta vibuga ja voolida savist kujusid.

Mõniste Tarwitajate Ühisuse 1928. aastal valminud külakaupluse hoones saab osa teemapäevast „Vana aja kauplus“. On võimalik proovida arvelauaga arvutada ja vihtkaaluga kaaluda, mis nõuab, nagu selgub, päris palju osavust.

Kui helistate telefonil 5622 8538 või saadate kirja mare.tamtik@wi.ee, aitame teile Mõniste Talurahvamuuseumis sobiva teema ja pikkusega tegevuse leida. Lisaks anname soovitusi, mida tasub piirkonnas veel avastada (metsavennapunkrid, Alaveski loomapark, Filmi-Vargamäe külastuskeskus jne).

Võru ja Tartu vahel ajaloolisel Postiteel asuvas Karilatsi Vabaõhumuuseumis satub külastaja justkui ajamasinasse, mis viib külaelu keskele poolteist sajandit tagasi. Enam kui sajandivanused muuseumihooned seisavad kindlalt oma algses asupaigas, luues eheda pildi ammusest vallakeskusest. Karilatsi koolimaja, magasiait, valla- ja vaestemaja, rehielamud ning veski – kõigist neist hoonetest leiab kas ajastukohase või näituseks kujundatud sisustuse. Omapärane on veel muuseumi asutamise aegu õpilaste abiga maastikule rajatud Põlva rajooni makett, samuti tekstiilikunstniku, Valgemetsa Nõiamaja perenaise Vanda Juhansoo pärandiga sisustatud mälestustuba.

Muuseumi kõige populaarsemas tunnis – „Karilatsi koolitunnis“ – asutakse koolitarkusi omandama sajanditagusel moel ehk veeritakse vanas kirjaviisis õppetükke, kirjutatakse tindi ja sule ning krihvliga. Liikumisaastale kohaselt lisandub tänavusse „tunniplaani“ turnimistund vabas õhus. Samal teemal on muuseumitund „Kikas kutsus kooli“. 

„Otsi sihti!“ on liikumisaastasse eriti hästi sobiv maastikumäng. Tunnis saab harjutada meeskonnatööd, õpitakse plaani järgi orienteeruma, lisaks saab teadmisi vana aja eluolust. Gümnaasiumiastmele peaks põneva väljakutse esitama maastikumängu võrukeelne variant „Tsihiotsmismäng Karilatsin“, kus saab proovile panna oma lõunaeesti keele oskuse.

„Karjalapse mängumaa“ annab lasteaia- ja algklassilastele ülevaate, milliseid mänge mängisid eesti talulapsed sajand tagasi. Muuseumitundi on põimitud liikumis-, laulu- ja osavusmängud, aga saab ka vanade leludega mängides fantaseerida.

Sauna ja saunaskäimisega seotud kombeid käsitletakse muuseumitundides „Saki-saki, saunakene“ ja „Saun – talurahva tohter“. Suitsusauna hõngu saab sisse hingata Karilatsi koolmeistri saunas.

Saunakommete õpituba muuseumis. 

Muuseumitundides osalemiseks võta meiega ühendust marge.luude@wi.ee või telefonil 5801 8601.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!