Virumaa muuseumid

31. märts 2023 Virumaa muuseumid - Kommenteeri artiklit
Programmis „Keskaegne seiklus“ käiakse linnus läbi püssirohukeldrist piinakambrini, saadakse teada, kuidas linnus ehitati ja mil moel seal elati. Foto: Kaspar Pokk

Kevadine tervitus Rakvere linnusest

Käes on kevad ning linnuses loomalaste aeg – praegu on parim aeg tulla linnuse loomi vaatama.

Uues haridusprogrammis „Metsast lauta“ saab tutvuda loomade ja nende kodustamise looga. Külastame loomade elupaikasid, saame teada, mida nad söövad, mida päev läbi teevad ja mis kasu inimestele toovad. Programm on suunatud I ja II kooliastmele. Räägime, mis saadusi inimesed loomadelt saavad ning kuidas neid kasutavad, aga ka sellest, mida vajab loom inimeselt. Anname loomadele maitsva ampsu ja ehk õnnestub mõnele paigi teha. Programmi saab kohandada lasteaialastele ja kooli vanemale vanuseastmele, viimasel puhul lisame kõnekaid seoseid ajaloost.

Keskajast kogemuse saab haridusprogrammis „Eluolu ja kombed Vana-Liivimaal“. Tolle aja elu ja kombestiku tunnetamiseks istume lauda ja einestame keskaegsel viisil ning tantsime tolleaegset seltskonnatantsu. Räägime keskaegsest olmest, hügieenist ja meditsiinist, külastame ravitsejatuba ning sobilikus vanuses õpilased kiikavad ka bordelli. Populaarsed atraktsioonid on piinakamber, surmatuba ja põrgu, mis ilmestavad keskaegse inimese ühiskondlikke tavasid ja maailmapilti. Programm sisaldab rohkelt seoseid ajaloo, inimeseõpetuse ja ühiskonnaõpetuse ainetega, sobib aga inimestele igas vanuses.

Jätkuvalt kutsume osa saama „Keskaegsest seiklusest“, milles käime linnuse läbi püssirohukeldrist piinakambrini, saame teada, kuidas linnus ehitati ja kuidas seal elati. Ehtsat mõõka käes hoides ja vibu lastes hakkab ajalugu elama. Programm sobib nii kooliõpilastele kui ka täiskasvanutele.

Elust ja melust puudust ei tule, ka jõulude ajal. Võluloss tõuseb suveunest, et lapsed koos päkapikkude ja võluritega jõulutralli võiks teha. Aga muidu on talv rahulik, mistõttu tuletame ennast vahetevahel linnarahvale kahurilaskudega meelde. Niisiis, oleme linnuses ja ootame, et koos teiega midagi põnevat ette võtta.

Rohkem infot meie kodulehel www.rakverelinnus.ee.

Hubase ja huvitava 19. sajandi interjööriga majamuuseumi pööningul korraldame lasteaedadele ja koolidele haridusprogramme. 

Hubased ja kodused muuseumitunnid Rakvere linnakodaniku majamuuseumis

Hubase ja huvitava 19. sajandi interjööriga majamuuseumi pööningul korraldame lasteaedadele ja koolidele haridusprogramme, mis põhinevad õppekaval ning pakuvad toredat vaheldust tavapärastele tundidele. Haridusprogrammides lähtume külastajate vanusest, vajadustest ja võimalustest. 

Õppekavaga seotud programmid saadavad meid aasta ringi, kui tähistame rahvuspühasid, nagu kadri- ja mardipäev, jõule ning lihavõtteid. Rahvuskultuuriga saame tutvuda ka omaaegseid riideid uurides ja leivatunnis leiba küpsetades. Leivatund on õpetlik ja tegevust täis programm, mille käigus uurime, kuidas taludes vanasti leiba küpsetati ja missuguseid töid tuli leiva saamiseks teha. 

Tutvume põllutööriistadega, tuulame vilja, jahvatame teradest jahu. Õpitu kinnistamiseks valmistame leivapätse ja maitseme neid omatehtud võiga.

Moodsasse argipäeva toob vaheldust võimalus osaleda vana aja koolitunnis. Veerime ja rehkendame, kasutame kirjutamiseks krihvlit ja sulge. Turnimise tunnis teeme püramiidi. 

Teatriprogramm viib meid tagasi teatri sünni juurde. Uurime, mida on teatri tegemiseks vaja, ja pärast proovi toome ka ise etenduse lavale. Tunni lõpetuseks võime minna majas ringkäigule ja näha, kuidas elasid linlased eelmisel sajandil. 

Kõige kohta saab infot aadressil www.virumaamuuseumid.ee

Eesti politseimuuseum on kogu pere teemapark, mis võimaldab igas eas külastajail omandada teadmisi politseitööst. Foto: Karli Saul

Politseimuuseumis saab tutvuda politseitööga

Rakveres asuv Eesti politseimuuseum (Tallinna 3) ei ole muuseum selle sõna klassikalises tähenduses, vaid pigem kogu pere teemapark, mis võimaldab igas eas külastajail omandada teadmisi politseitööst põneva ja kaasahaarava tegevuse abil. SA Virumaa Muuseumid koosseisu kuuluvas politseimuuseumis ei tule tunde väljapanekut imetleda ja tohutuid tekstimassiive lugeda. Siin saab omal käel ja nahal järele proovida, kuidas politseitööga seotud valdkonnad elus välja näevad. 

Kahel korrusel on kokku kümme näitusetuba ja lastemuuseum, kus põnnid saavad õppida pehmete mänguautodega tundma liiklusmärke ja ohutu liiklemise põhimõtteid. Peamajas on igas toas midagi, mida osalejatel on võimalik ise proovida ja katsuda ning kus saab giidi loodud situatsioone lahendada. 

Näiteks saab testida päris autos oma pidurdusreaktsiooni; sõita kaldteel; proovida väsimusprille; korraldada märulit; katsetada fotorobotit; proovida selga politseiriideid ja tunda omal kehal eriüksuslase varustuse raskust; kavaldada üle valvesüsteemi, ronides laserkiirte vahel; võtta sõrmejälgi ja palju muud. Kohtueelse uurimise laboris on võimalik kehastuda CSI tüüpi kriminalistiks, lahata südant ja silma ning võtta mitmesuguseid proove. 

Eriüksuse majas kehastutakse eriüksuslaseks ning püütakse loetud minutite jooksul pahalasi kahjutuks teha. Saab proovida liikuvast politseiautost täpsust lasta ning poseerida patrullmootorrattal. „Meie muuseumis saab külastaja osaleda politseitöös ning samal ajal avardada oma silmaringi köitvate faktidega,“ sõnas Eesti politseimuuseumi direktor Andrus Eesmaa. „Gruppidele korraldame põnevaid mänge ja eriprogramme,“ rääkis ta ja lisas, et tänaval saab mõõta autode kiirust, võistelda meeskondlikult politseitöös ja läbida eriüksuse raja. 

Lisaks majale on muuseumil võimalusrohke sisehoov, kus pöörlevas autos saab aimu, mida liiklusõnnetuses üle katuse veerejad tunnevad. Vaatamiseks ja katsumiseks on autod, bussid, veekahur ning politseikaatrid. Ei puudu ka laste politseijaoskond ja liikluslinnak. Isegi politseikopter on. Tõsi, see ei ole päris, vaid on kopteri vähendatud koopia (valmistatud muuseumi eritellimusel päris kopteri jooniste järgi), kuid külastajatele pakub ehtsa kopterilennu tunnet. Kopter on kahekohaline ning külastajal on võimalik seda ise juhtida. Katuste kõrgusele see ohutuse huvides küll ei tõuse, kuid maalähedase lennuelamuse saab. 

Õue kõige uuemad eksponaadid on politsei- ja piirivalveameti annetatud jääklassi kaater ning veekahur Tige Elevant massirahutuste mahasurumiseks.

Nii jagub ohtralt uut ja põnevat ka neile, kes on politseimuuseumis juba käinud. Uued atraktsioonid on piisav põhjus uuesti tulla. 

Täpsem info muuseumi koduleheküljel www.politseimuuseum.ee

Palmse mõis on üks kaunimaid mõisaansambleid Eestis. Foto Kaspar Pokk

Seiklusrikas ja põnev päev Palmse mõisas

Palmse mõis on tänapäeval üks kaunimaid mõisaansambleid Eestimaal. Asudes keset Lahemaa Rahvuspargi kaunist loodust, on see kujunenud baltisaksa mõisakultuuri tutvustavaks vabaõhumuuseumiks. Suursuguses 18. sajandist pärinevas mõisas saab külastada näitusi, matkata loodusradadel ja nautida head kohalikku toitu. 

Palmse mõis pakub eri vanuses õpilasrühmadele põnevaid haridusprogramme. Õppeprogrammides keskendume mitmesugustele teemadele ja proovime kasutada õpitud teadmisi ja oskusi reaalses olukorras. 

Kutsume sellelgi kevadel ja sügisel lapsi veetma üht seiklusrikast ja põnevat päeva mõisas!

Mõisaproual külas

Tutvume mõisaeluga. Õpime käituma härrasrahva moodi. Saame teada, missugused olid lauakombed, käitumiskombed, sõnad ja väljendid 19. sajandil. Räägime vanadest muusikainstrumentidest ja õpime selgeks 19. sajandi ballitantsu – padespanni. 

Saame teada, missugused olid mõisnike vapid. Milline on aga sinu perekond? Kirjelda seda ja kujunda oma perekonnale vapp. 

Moonakad ja härrasrahvas

Programm viib meid 19. sajandisse ja tutvustab kahe eri elustiili esindajaid. Saame teada, kes olid moonakad, millega nad tegelesid, kuidas süüa tegid, missugused olid nende lauanõud ja -kombed. Maitseme körti ja teeme tutvust loomaperega. 

Võrdleme moonakate elu härrasrahva omaga. Tutvume härrasrahva söömiskommete, toidunõude ja söökidega. Seda, kus valmis mõisasakste toit, saame näha vanas, Eesti ainukeses töötava mantelkorstnaga köögis. Saame teada, mis on pilak koos tule jalaga.

Altja küla looduslugu

Altja rannakülal on seljataga ca poole tuhande aasta pikkune põnev ajalugu, mida soovime teiega jagada. 

Ootame lapsi huvitavale loodusmatkale, mis pakub palju õppimisest väsinud hingele. 

Saame teada, missugune on loodus eri aastaaegadel, õpime tundma loomade jälgi ja kuulama linnulaulu. Kiigume ja mängime rannarahva mänge. 

Pärast väikest retke saab kogutud emotsioonid looduslikest materjalidest pildiks vormida. 

Putukahotell

Kas sa tead, et putukatest sõltub peaaegu 90% maailma õistaimede levik. Nad on ka edukad aiakahjurite hävitajad ja toiduks paljudele liikidele. Üks võimalus putukate elurikkust toetada on rajada putukahotelle. 

Palmse mõisas saad koos klassikaaslastega mõisapargis matkata, kuulda putukate rollist ökosüsteemis, koguda loodusest materjali putukahotelli valmistamiseks. 

Olete oodatud Palmse mõisa! Rohkem infot kodulehel www.palmse.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!