Euroopa päeva puhul on luubi all kliima

21. apr. 2023 Jonas Erik Laane TÜ teaduskooli kommunikatsiooni ja turunduse spetsialist - Kommenteeri artiklit

Kooliõpilastel ja teistel huvilistel on 4. mail kell 11.15 võimalus osa saada Euroopa päevale pühendatud tasuta videoloengust „Kliimamuutustega kohanemine – valmis vääramatuks jõuks maailmas, Euroopas ja Eestis“. 

Tartu Ülikooli teaduskooli korraldatavas loengus võetakse fookusesse Euroopa toimetulek kliimamuutustega kohanemisel.

Loengut viib läbi TÜ ressursimajanduse külalisprofessor ja maateaduste doktor Antti Roose. Keskkonna väljakutsete valguses arutleb ta, millise tähtsusega on bioloogilise mitmekesisuse hoidmine, jätkusuutlikkus, nutikas maakasutus ja ressursside väärindamine. Ühtlasi selgitab ta noortele, millised on ökosüsteemide omavahelised seosed ja mõjud, mida tuleb Euroopas käsitleda terviklikult piiriülese teemana, sealhulgas suurtegurid, nagu linnastumine ja rahvaränne.

Tasuta 60-minutiline videoloeng on mõeldud eelkõige gümnasistidele, ent seda on oodatud kuulama ka teised huvilised. Loeng toimub Zoomi veebikeskkonnas, mille kaudu saab lektorile ka teemakohaseid küsimusi esitada. Õppetööga lõimimiseks luuakse loengu juurde tööleht, mis aitab õpilastel loengu teemat kinnistada. Videoloeng on järelvaadatav ja seda on võimalik edaspidi koos lisamaterjalidega ainetundides kasutada.

Professor Antti Roose töötas aastail 2008–2015 TÜ ökoloogia ja maateaduste instituudis inimgeograafia erialal teaduri ja vanemteadurina. Alates 2016. aastast on ta kliimamuutustega seotut uurinud Tartu regiooni energiaagentuuri projektijuhi rollis.

Videoloeng toimub koostöös Euroopa Parlamendi Eesti bürooga Euroopa päeva ürituste sarjas. Mõte korraldada Euroopa päeva tähistav veebiloeng tekkis bürool 2020. aasta kevadel, mil Schumani deklaratsioonist möödus 70 aastat.

Iga aasta 9. mail peetaval Euroopa päeval väärtustatakse eriliselt Euroopa rahu ja ühtsust. 1950. aastal esitas Prantsusmaa välisminister Robert Schuman just sel päeval Pariisis oma deklaratsiooni organiseeritud ja tihedate majandussidemetega Euroopast, mida peetakse praeguse EL-i alguseks.

Videoloenguga seotud lingid ja materjalid teaduskool.ut.ee/et/euroopa-paev.

Lisateave: Jaanus Sepp, TÜ teaduskooli arendus- ja koostöö peaspetsialist, 517 7091, jaanus.sepp@ut.ee 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!