Kasulik viide: Kes mõistavad, need õpetavad

28. apr. 2023 Äli Leijen Tartu Ülikooli õpetajahariduse professor ja haridusteaduste instituudi juhataja - Kommenteeri artiklit
Äli Leijen.

Kas tuleb tuttav ette: „Kes oskab, see teeb. Kes ei oska, see õpetab“? See kirjandusliku säraga elutarkus kuulub iiri päritolu inglise näitekirjanikule George Bernard Shaw’le. Mõttevälgatus on väga kuulus ja levinud eri sihtrühmade, ka õpetajate seas. 

Kuid millele selline vaade õpetamisest rajaneb? Kui kaua me õpetamisest sellisel viisil mõelnud oleme ning kas Shaw’ väljapakutu sobib ka sisuliselt avama õpetaja teadmiste ja oskuste ulatust? Nendele küsimustele vastab elegantselt Lee Shulman oma kuulsas 1986. aastal avaldatud artiklis. Need, kes saavad aru, mida on tänaseks viidatud enam kui 35 600 korda ja mis kuulub vaieldamatult hariduse baastekstide hulka.

Shulman juhatab meid Antiik-Kreekasse ja tsiteerib Aristotelest: „See, mis eristab teadmistega inimest rumalast inimesest, on tema võime õpetada. Õpetamine on oma teadmiste ja oskuste ülevaim väljendamise vorm.“ Aristotelese arutlus on eri ühiskondlikele kordadele vastu pidanud juba peaaegu 2500 aastat ning on Shaw’ pakutust ülekaalukalt tuumakam.

Nimetused, mida me praeguseni ülikoolikraadidele anname, ja rituaalid, mis nendega kaasnevad, ilmestavad teadmiste ja õpetamise põhimõttelisi seoseid. Kõrgemad kraadid, mida ülikoolis antakse, on magistri- ja doktorikraad. Neil mõistetel on sama taust. Nii magister kui doktor tähendavad sisuliselt õpetajat. Seega on Euroopas juba peaaegu tuhat aastat kestnud ülikooliharidus võimaldanud selle saajat algusest peale ja katkematult nimetada õpetajaks. Shulman osutab, et on viimane aeg Shaw’lt pärinevat väga levinud, kuid sisult täiesti väära kõnekujundit parandada: „Kes oskavad, need teevad. Kes mõistavad, need õpetavad.“

Lee Shulmani teine särav artikkel aastast 1987 avab õpetaja teadmiste olemust veelgi sügavamalt. Need kaks artiklit meenutavad, et õpetaja töö rajaneb mitmekesistele sügavatele teadmistele, mida kiputakse vahel kiirete ja praktiliste lahenduste väljapakkumisel õpetajapuuduse leevendamiseks unustama.

Shulman, L. S. (1986). Those who understand: Knowledge growth in teaching. Educational researcher, 15(2), 4–14.

Shulman, L. (1987). Knowledge and teaching: Foundations of the new reform. Harvard educational review, 57(1), 1–23.

Mõlemad artiklid on internetis vabalt kättesaadavad.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!