Silmaringi avardav päev akadeemikutega

14. apr. 2023 Sirje Pärismaa toimetaja - Kommenteeri artiklit

80 koolinoort Eesti eri paigust sai 30. märtsil osa Eesti Teaduste Akadeemia ja Academia Pernaviensise koostööseminarist „Mis sünnib ristteel?“. Uuriti, kust tulevad uued ideed ja kus sünnib innovatsioon. Teaduste akadeemia peegelsaalis vestlesid õpilastega akadeemikud Toomas Asser, Krista Fischer ja Jüri Engelbrecht.

Eriti arvukalt oli seminaril osalejaid Kohtla-Järve Gümnaasiumist. Vahendame noorte muljeid sisukast päevast.

Kohtla-Järve Gümnaasiumi õpilased Egor Stepanov ja Sandra Seppa teaduste akadeemias. Fotod: Krista Tamm

Egor Stepanov: Kõige huvitavam oli see, kui ma suhtlesin Tartu Ülikooli professori Krista Fischeriga. Ta jagas mulle palju uusi teadmisi. Lisaks sai lõbusalt aega veeta, rääkides teiste osalejatega. Üritusel osalemine andis nii mulle kui ka teistele noortele võimaluse suhelda uute inimestega ning arendada sotsiaalseid oskusi. See aitas kaasa uute sõprussuhete loomisele ja laiendas meie silmaringi. See oli suurepärane üritus!

Keneli Aasamägi: Mulle meeldis antud üritus väga. Tundsin ennast väga erilisena, kuna olin saanud sellise võimaluse kohtuda kõrgelt hinnatud akadeemikutega. Avastasin, et tahan minna Tartu Ülikooli õppima. 

Ketlin Kriisa ja Kirke Ott.

Ketlin Kriisa: Mulle oli see väga põnev ja uusi teadmisi andev väljasõit. Ma sain sealt väga palju teada, nt inimese aju kohta ja millised karjäärivõimalused on mul pärast Tartu Ülikooli lõpetamist. Kui olin Eesti Teaduste Akadeemias, siis ma tundsin ennast nii tähtsana, kui sain olla ühes ruumis nende inimestega, kes on andnud oma panuse Eesti teadusesse.

Kirke Otti: Väga uhke tunne oli nii võimsas majas olla ja tarkade teadlaste juttu kuulata. Olen väga õnnelik, et mulle anti selline võimalus, ning need teadmised, mis ma sain, need jäävad igaveseks meelde. 

Arina Brazovskihh: Võimalus kohtuda nii tähtsate inimestega andis motivatsiooni pingutada rohkem. Sain palju inspiratsiooni õppida Tartu Ülikoolis matemaatikuks, kuna Tartu Ülikool on väga heal tasemel ja ma oleks väga uhke enda üle, kui õpiksin seal.

Sandra Seppa: Meid võeti vastu sooja südamega, hoone oli ilus ning kõik käitusid üksteise suhtes viisakalt. Loengut oli väga huvitav kuulata, sest nende vahel täitsime mitmesuguseid mõtlemist nõudvaid ülesandeid. Mind pani mõtlema Jüri Engelbrechti öeldu: „Mida rohkem teadmisi, seda rohkem vastutust.“

Liis Tooma: Väga privilegeeritud tunne oli. Üllatav oli see, et teadlased ei pea ennast andekateks. 

Kalver Kase: Mulle meeldis väga see väljasõit. Juba kohale jõudes sain aru, et päev tuleb väga informatiivne. Kõige rohkem meeldis mulle kuulata Jüri Engelbrechti ja see, kuidas ta saalis olevate kuulajatega suhtles, oli imetlusväärne. Vestlesin ka Toomas Asseriga ülikoolide teemadel: kas minna ülikooli Eestis või välismaal. Temaga vestlemine andis juurde motivatsiooni õppida ja ülikooli poole pürgida.

Liisi Kauber: Sõit Kohtla-Järvelt Tallinnasse oli pikk, kuid igati väärt. Oleme siiralt tänulikud sellise suurepärase võimaluse ja sooja vastuvõtu eest, mis pani meid tundma erilisena. Ületada ristteed ei ole kunagi kerge ning sellel puudub kindel valem, mis tuleb aga meil kõigil endal avastada. Saime palju kasulikku infot, et nn risttee ületamine kergemini läheks. Nüüd on meil paar aastat aega, et teha kindlaks oma suund ristteel, enne kui lõpetame gümnaasiumi. 

Kadi Riin Teuli ja Anne- Liis Kaselo:Loengud olid meeldivad, harivad ja äratasid huvi teaduse vastu. Krista Fischer ütles mõtlemapaneva ja väga olulise soovituse: „Ülikooliõpinguid on vaja alustada Eestis, jätkata neid välismaal ja lõpetada Eestis.“ Meil tekkis pärast neid sõnu motivatsioon oma koolitöös rohkem vaeva näha ning õppida. Võib-olla tulevikus avaneb meil võimalus ise Eesti Teaduste Akadeemias akadeemikud olla.


KOMMENTAAR 

Hendrik Agur, Kohtla-Järve Gümnaasiumi direktor:

Kui tulin koolijuhiks Ida-Virumaale, oli mul koolipidajale nii-öelda number kaks palve, et meile võimaldataks koolibuss. Tõsi, bussi meil ei ole, sest kool ei peaks tõesti tegelema bussile šarniiride ja määrdeõli hankimisega. 

Kuid bussid liiguvad Kohtla-Järve Gümnaasiumi õpilastega igal nädalal välja ja aina välja. Sest õpilasi tuleb viia siit tuhamäe tagant ninapidi kultuuri, teaduse, ajaloo ja teiste inimeste juurde, et nad kuuleksid ja tunnetaksid kogu oma kehaga väärikas Estonia kontserdisaalis elusa sümfooniaorkestri võimsat helimassiivi; et nad näeksid meetri kauguselt väärikat kunstiteost näitusesaalis; et nad kuuleksid ja näeksid teaduste akadeemia saalis elusaid akadeemikuid, ülikooli rektorit ja kohtuksid selles väärikas keskkonnas teiste omasuguste naksakate õppuritega, kes on samamoodi avastamas võimalusi, mille annab tegelemine teadusega. 

Täpselt seda eesmärki täitiski päev akadeemikutega teaduste akadeemias. Kohtumine akadeemikutega aitas avada õpilastele uue vaate nii õpitee kujundamisele kui võib-olla ka tekitada nii mõneski soovi tegelda ka ise tulevikus teadusega. Väga tänuväärne kohtumine, mida tahaks aina paljundada. Meie õpilastel avanes selline suurepärane võimalus, aga seda väärivad veel sajad ja isegi tuhanded.


Koostööseminaride sari sai alguse aasta tagasi, et pakkuda noortele võimalust kohtuda akadeemikute ja teadlastega ning anda õpetajatele tuge ja ideid andekate noortega tegelemisel.

Seminaril peetud ettekannete videoid saab peagi vaadata teaduste akadeemia Youtube’i kanalist.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!