Tallinna Kunstihoone pakub gümnasistidele uut haridusprogrammi

14. apr. 2023 Roman-Sten Tõnissoo - Kommenteeri artiklit
Arte Gümnaasiumi 11. klass haridusprogrammis “Modernism”.

Tallinna Kunstihoone pakub gümnasistidele uudset haridusprogrammi „Modernism“, mis õpetab noori kunsti jälgima ning mõtestama, alates fotode loomisest kuni abstraktse ekspressionismini. Programm lõpeb iseseisva näituse kokkupanemisega koolis. Teemad põhinevad gümnaasiumi riikliku õppekava kunstiloo kursusel. Programm on osalejatele tasuta.

„Kunstihoone haridusprogrammid teevad õpetaja töö lihtsamaks, pakkudes tasuta kvaliteetseid visuaalseid tunde nii alg- kui ka põhikoolile, millele nüüdsest lisandus programm gümnaasiumile,“ ütles Tallinna Kunstihoone juhtaja Paul Aguraiuja. „Kunsti kaasamisel üldhariduse programmidesse on suured võimalused, mida Eestis ei ole ära kasutatud. Just kunst ja sellega kaasnev avatus ning loovmõtlemine võivad kaasa aidata positiivsetele muutustele ühiskonnas.“

Programm koosneb kahest virtuaalsest eeltunnist ja ühest näitusetunnist Tallinna Kunstihoones. Saadud teadmiste ja tekkinud inspiratsiooni lainel saavad gümnasistid koolis ise näituse luua, mille jaoks programmi loojad on andnud lihtsad juhtnöörid. Mängulised ja kaasavad tunnid muudavad kunstiloo põnevaks ja loovad alusstruktuuri selle edasiseks avastamiseks.

„Haridusprogramm sobib hästi ka keelekümblusklassidele, sest teemasid läbitakse riikliku programmi põhjal, pakkudes interdistsiplinaarset lähenemist, mille abil kavatsetakse nüüd koolides üle minna eesti õppekeelele,“ ütles haridusprogrammide kuraator Olesja Katšanovskaja-Münd. „Olulist rolli mängib ka piltide kasutamine õppes, sest visuaalide kaasamine aitab infot haarata, kinnistada ja loomingulist mõtlemist arendada.“

Haridusprogramm „Modernism“ katab kunstiloo kursuse „Nüüdiskunsti sünd ja arengusuunad“ mahust poole. Teine pool ehk „Postmodernism“ lisandub Tallinna Kunstihoone programmi järgmisel aastal.

Tallinna Kunstihoone pakub haridusprogramme ka põhikooli esimesele astmele ja need on jagatud kolmeks mooduliks: „Punkt, joon ja pind“, „Osadest tervik“, „Valgus ja värv“. Seal uuritakse vormi eri tunnuste avaldumist, lamedast ruumilisse muutumist ning avastatakse ka põnevaid seoseid uute tähendustega valguse ja värvimuutuste kaudu.

Põhikooli teisele ja kolmandale astmele pakub Tallinna Kunstihoone haridusprogramme „Süvenemise kunst“ või „Tõlgenduspidu“, kus õpitakse nähtut tõlgendama, otsima uusi seoseid või looma tähendusi. „Süvenemise kunst“ viib noore teadlikule avastusretkele, et märgata, mis muutub, kui püüame saada kiiret ülevaadet või võtame aega kogu tähelepanuga kunsti sukeldumiseks.

„Pakume noortele turvalist keskkonda, mis aitab kasvatada julgust, sotsiaalset aktiivsust ja kaasatust. Noortele tuleb anda võimalus näidata oma emotsioone ja tekitada neis seisukohti, mida ei kritiseerita ega panda kahtluse anda,“ ütles Olesja Katšanovskaja-Münd.

Tallinna Kunstihoone haridusprogrammid on kooligruppidele tasuta. Lähemalt saate nende kohta lugeda ja registreeruda aadressil kunstihoone.ee või olesja@kunstihoone.ee, publik@kunstihoone.ee.

SA Kunstihoone on kaasaegse kunsti asutus, mille näituseprogrammi näeb aastail 2022–2024 kahel näitusepinnal: Tallinna Kunstihoone Lasnamäe paviljonis ja Tallinna Linnagaleriis.

Tallinna Kunstihoone Lasnamäe paviljon asub aadressil Jaan Koorti 24, Lindakivi keskuse kõrval. Arhitektuuribüroo Salto projekti järgi kerkinud taaskasutatav hoone on pälvinud maailma suurte meediaväljaannete tunnustavat tähelepanu.

Lasnamäe paviljon on avatud kolmapäevast pühapäevani kl 12–19. Sissepääs tasuta.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!