Toetatud teel meistriks

14. apr. 2023 Helen Johanson Tartu Rakendusliku Kolledži karjäärinõustaja - 1 Kommentaar
Helen Johanson.

Kutseharidus pakub mitmekülgseid võimalusi väga erinevate vajadustega õppijatele. Lisaks teadlikele ja sihikindlatele noortele vajab aina enam õpilasi põhikooli lõpetamise järel tõhusat tuge. Tuge vajavate õppijate arv kasvab ja tagasipööret ei ole lähitulevikus näha. Kindlasti on lisaks tugiteenustele ja -meetmetele oluline eriala ja õppetaseme teadlik valik. Siin saavad tuge pakkuda ka koolid. Praegu on karjääriõpe põhikoolis ebaühtlase tasemega ning kõigi õppijateni ei jõuagi.

Üldjuhul ei oska põhikooli lõpetanud noored näha eriala taha ja endale sobivat valida. Valitakse selle järgi, mida mõni sõber juba õpib või keegi soovitas. Kõige paremad valikud sünnivad aga ennast analüüsides ja enda vajadusi arvestades. Põhikoolis tuge vajanud õppija võib olla väga enesekriitiline ja paljud variandid välistada. Näiteks selle, et ka põhikoolis lihtsustatud õppekaval õppinul on võimalus asuda omandama kutsekeskharidust. Või siis jääda uskuma müüti, et kutseharidus on lihtne tee edasi õppida, ning kandideerida erialale, mis pole talle jõukohane. Erialavalik ja jõukohasus on määrava tähtsusega, kas edasine õpitee on edukas.

Õige õppekava valimisel tuleks võimalusi hakata analüüsima võimalikult varakult. Kevadperiood pakub palju võimalusi käia koolides avatud uste päevadel, töövarjutamas, töö- ja karjäärimessidel, mitmel juhul ka virtuaalselt. Samuti tasub erilisema õpiteega noorel käia enne lõpliku valiku tegemist nõustamisel. Paljudel kutsekoolidel on karjäärinõustaja, kes saab aidata infomüras selgust luua ja aidata välja selgitada võimalikud õpiteed. Lisaks pakkuda võimalust minna õppeklassidesse ja töökodadesse ning kogeda, milline on kuskil töökeskkond. Kutsevalikuõpe on suurepärane võimalus neile, kes vajavad rohkem aega valiku tegemiseks ja uue kooliga kohanemiseks. 

Alati ei pea põhiharidusele järgnema gümnaasium või kutsekeskharidusõpe, võimalikud on ka vaheetapid veidi lihtsama ja kohanemist võimaldava õppena või siis tööturule suundumiseks ainult kutse omandamine. Tänapäeval peab inimene suure tõenäosusega elu jooksul niikuinii ette võtma mitu karjääri ja elukestvalt uusi oskusi omandama, seega ei tasu karta pikemat õpiteed. Turvaline toetatud kogemus haridusteel loob mõtteviisi, mis soodustab elukestvat õpet. Tartu Rakenduslikul Kolledžil, ja kindlasti ka teistel kutsekoolidel, on mitmeid näiteid, kus alguses 3. taseme õppe valinud tuge vajanud õppur on jõudnud kutsekeskhariduse, vahel ka kõrghariduse omandamiseni. Ka ainult kutse omandamine ja tööturule siirdumine on hea variant.


Hetkel ainult üks arvamus teemale “Toetatud teel meistriks”

  1. peeter ütleb:

    Tundub, et asjaosalised tihti ei tea, miks tullakse kutseõppeasutusse õppima. Tullakse mitte selleks, et peale õpinguid õpitud erialale tööle minna, vaid sellepätast, et gümnaasiumis ei olda võimelised toime tulema ja kutsekoolis saab keshariduse lihtsamal viisil.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!