Ülikooliga kokku puutunud õpilased on sisseastumisel edukad

28. apr. 2023 Silvia Säinast Miltton New Nordicsi nooremkonsultant - Kommenteeri artiklit

Gümnaasiumide ja ülikoolide koostöö õpilaste kõrgkooli astumiseks valmistumisel on Tallinna Tehnikaülikooli näitel toonud kaasa reaalainete senisest põhjalikuma õppe ning aidanud noortel edukamalt ülikooli pääseda. TalTechi sissesaanute edetabeli tipus on hulk koole, mille õppesse on ülikool varasemalt panustanud.

TalTechi avatud ülikooli juhataja Hanno Tombergi sõnul võttis avatud ülikool suuna hakata järjekindlamalt koostööd ja lisategevusi pakkuma nendele gümnaasiumitele, mille lõpetanutest suur osa valib oma õpingute jätkamiseks TalTechi. „Usume, et kui pakume nendele gümnaasiumitele valikaineid ja olümpiaaditegevusi, valivad õppurid kõrgharidusse suundudes senisest enam reaalainetega seotud erialasid,“ ütles Tomberg.

TalTechi koolikoostöö ja vastuvõtuturunduse peaspetsialist Keiu Org ütleb, et koolijuhid on üha enam aru saanud, et gümnaasium peab õppureid tulevase elukutse valikuks paremini ette valmistama. Reaalainete madalad keskmised eksamitulemused üle Eesti on jõudnud ka õppejuhtide teadvusse. „Edukamate eesminejatena võib varasematest aastatest välja tuua Gustav Adolfi Gümnaasiumi, Tallinna Tehnikagümnaasiumi ja Viimsi Gümnaasiumi, kus huvi reaalainetega seotud lisateadmiste vastu on olnud suur. Samuti tuleb esile tõsta TalTechi Virumaa kolledžit, mille õppejõud on mitu aastat andnud valikainemooduleid Kohtla-Järve riigigümnaasiumis,“ sõnab Org

TalTechi esmakursuslaste hulgas on juba mitmendat aastat esirinnas Pärnu Koidula Gümnaasiumi lõpetajad, selle kooliga käib aktiivne koostöö.

„Pärnu Koidula Gümnaasiumi direktor Indrek Kaldo on teinud fantastilist tööd reaalainete õppimise propageerimisel Pärnus ja Pärnumaal. Kogenud ja hasartsed reaalainete õpetajad teevad pühendunult tööd matemaatika, keemia ja füüsika saladuste avamisel kõige vanemas kooliastmes, kuid sellele on kindlasti kaasa aidanud ka parimate põhikoolilõpetajate valik sellesse gümnaasiumisse,“ ütleb Org.

Gümnaasiumitest, kust tuleb Tallinna Tehnikaülikooli enim õppijaid, on esile tõusnud ka Tallinna 21. Kool, jättes selja taha nii GAG-i kui ka Tallinna Reaalkooli. Taustaks taas kord reaalainetele tähelepanu pööramine seni eelkõige inglise keele õpetamisega hiilanud koolis. Lisaks õpetavad TalTechi üliõpilased ja õppejõud koolis robootikat ja programmeerimisega seotud aineid. 

Tallinna Tehnikaülikooli tulevaste õppijate päritolukoolide esireas hakkavad silma ka Viljandi Gümnaasium ja Tallinna Linnamäe Vene Lütseum. Viljandist tuli TalTechi õppima koguni 33 möödunud aasta abiturienti ja valdav osa Linnamäe Vene Lütseumi lõpetanutest valis oma tulevaseks erialaks informaatikateadustega seotud õppekava. Väärib märkimist, et suurem tähelepanu koolimessidele ja -koostööle on hakanud vilja kandma ka Tartus: nii Hugo Treffneri Gümnaasiumist kui ka Tartu Poska Gümnaasiumist tuli tänavu TalTechi õppima 30 õpilast.

Keiu Org märgib, et suur praktiline väärtus on TalTechi pakutav õpilaste uurimistööde juhendamine. Ühes õppeaastas juhendavad Taltechi töötajad kümneid uurimistöid, mis on pälvinud õpilaste teadustööde riiklikul konkursil kõrgeid auhindu. Õppejõudude juhendamisel uurimistööd teinud õpilastel on olnud võimalik töötada koos TalTechi teadlastega ning avastada ülikooli laboreid.

Et gümnasistidel tekiks parem ettekujutus, milline eriala neile sobib, pakub TalTech tänavu igaühele võimalust teha veebis erialavaliku test. Valikvastustes enda eelistuste märkimise tulemusena saab teada mitu eriala, mis võiksid vastuste põhjal õpilasele kõige enam meeldida.

TALTECHI KOOLIDE EDETABEL


sisseastunuidlõpetas 2022lõpetas varem
Pärnu Koidula Gümnaasium755322
Tallinna 21. Kool402911
Gustav Adolfi Gümnaasium392910
Tallinna Linnamäe Vene Lütseum39354
Viljandi Gümnaasium39336
Hugo Treffneri Gümnaasium35278
Viimsi Gümnaasium342311
Jõhvi Gümnaasium33258
Tallinna Reaalkool321616
Tartu Jaan Poska Gümnaasium31238
Nõo Reaalgümnaasium302010
Saaremaa Gümnaasium3030
Narva Keeltelütseum27225
Tartu Tamme Gümnaasium27189
Tallinna Nõmme Gümnaasium25196
Jakob Westholmi Gümnaasium24186
Saku Gümnaasium24213
Läänemaa Ühisgümnaasium23194
Narva Pähklimäe Gümnaasium22148
Rakvere Gümnaasium22148

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!