Vaimsest tervisest läbi huumoriprisma

14. apr. 2023 Raivo Juurak toimetaja - Kommenteeri artiklit
Foto: Raivo Juurak

23. märtsil toimus vaimse tervise sarja „Teaduse ja kunsti mängud“ ettevõtmisena MUBA-s improteatri Ruutu 10 etendus, mis oli pühendatud õpilaste vaimse tervise teemale.  

Õpilaste huvi etenduse vastu oli suur, sest vaimse tervise teemat vaadati läbi huumoriprisma. MUBA saal ja ka rõdu olid õpilasi täis, piletid müüdi ära nelja tunniga. Kui näitlejad tahtsid lavalt lahkuda, siis plaksutati neid mitu korda ja eri viisil tagasi, nii et sellest sai omaette improteater. Ruutu 10 esinemisest võtsid õpilased kaasa mõtte, et kui läheb halvasti, siis ei maksa seda südamesse võtta – õigem on mõelda sellele, mida edasi teha. 

Ruutu 10 kutsus MUBA-sse õpilastele esinema Heli Vaus-Tamm (MTÜ Ajumängud, OÜ Vaimunälg), kes on vaimse tervise sarja „Teaduse ja kunsti mängud“ algataja ja eestvedaja. Sündmuse kohta on ka kolm videot: ühes näeme stseene õpilastega läbi viidud improetendusest, teises selgitavad Ruutu 10 näitlejad, kuidas improteater töötab, ning kolmandas on vaataja kommentaar.

Kuidas improetendus pingeid maandab? 

Ruutu 10 näitab noortele ette, kuidas improteater töötab. Õpilased annavad näitlejatele (Rauno Meronen ja Toivo Värbu) kümmekond ise välja mõeldud lauset ja näitlejad improviseerivad neid kasutades loo torulukksepa tööst ühes korteris. Vahelduseks küsivad näitlejad nõu ka õpilastelt, uurides, missugune torukaupade pood on linnas kõige parem, mis seal igal neljapäeval juhtub, kui suur on allahindlus jms. Kui õpilastel on improteatrist ettekujutus olemas, selgitavad näitlejad neile, kuidas improteater pingeid maandab. Esiteks ei saa improetenduses keegi eksida ega selle pärast piinlikkust tunda, sest kõik on lihtsalt improvisatsioon. Teiseks arenevad improteatris asjad ootamatutes suundades ja äraarvamatud pöörded mõjuvad värskendavalt. Kolmandaks vaatab Ruutu 10 traagilistelegi teemadele läbi huumoriprisma, ja naer on alati terviseks. Eelnevale lisaks räägivad näitlejad, mis neid endid stressi ja närvi on ajanud ja kuidas nad on õppinud seda rahulikumalt võtma. Hommikul kell üheksa ei ole mõtet pabistada selle pärast, mis algab alles kell üks päeval, ütlevad nad – närveerime siis, kui asi on juba käes. Samuti ei maksa närvitseda selle pärast, mis on juhtunud. Kui jäid hiljaks või puudusid, siis ära põe, vaid mõtle sellele, mida edasi teha. 

MUBA etendusel lõi koos Rauno Meroneni ja Toivo Värbuga laval kaasa ka peaasi.ee keskuse nõustaja, koolitaja Minna Sild, andes näitlejate ja õpilaste lugudele teaduspõhiseid selgitusi. 

Mis on improteatri olemus?

Ruutu 10 näitlejad Rauno Meronen ja Toivo Värbu räägivad selles videos improteatri olemusest põhjalikumalt. See jutt võiks huvitada teatrihuvilisi õpetajaid, sest mõndagi sellest saaks koolis rakendada.

Näitlejad Rauno Meronen ja Toivo Värbu võrdlevad improviseerimist muusikas ja teatris. Nad märgivad, et improviseerimine on vabastava mõjuga ja paljud õpetajad improviseerivad samuti. Nad tõstavad saladuskatet sellelt, kuidas improteatris näitlemist õpitakse. Lõpetuseks selgitavad nad, mille poolest erinevad üksteisest väitlus, läbirääkimised, ülekuulamine ja impro.

Õpilastele võiks improviseerimist koolis mingil viisil õpetada

MUBA klassikalise muusika õppejuht Reet Käärik annab Ruutu 10 improetendusele positiivse hinnangu. Ta toob välja, et muusikas on improviseerimist väga palju, aga oli huvitav seda ka draamalaval näha. Tema arvates tuleks koolis improvisatsiooni õppimine kasuks ka laste vaimsele tervisele. 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!