16 Eesti kooli said Euroopa Parlamendi partnerkooli seinaplaadi

16. mai 2023 - Kommenteeri artiklit

12. mail Euroopa Elamuskeskuses toimunud tunnustusüritusel anti Eesti 16 kõige aktiivsemale Euroopa Liidu partnerkoolile seinatahvel ning programmi tegusaid õpilasi ning õpetajaid tunnustati tänukirjaga.

Euroopa Parlamendi partnerkooli seinaplaadi said

Antsla Gümnaasium, Audentese Rahvusvaheline Kool, Gustav Adolfi Gümnaasium, Jõhvi Gümnaasium, Narva Soldino Gümnaasium, Peetri Lasteaed-Põhikool, Põlva Gümnaasium, Rapla Kesklinna Kool, Tallinna Juudi Kool, Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasium, Tamsalu Gümnaasium, Tartu Annelinna Gümnaasium, Tartu Jaan Poska Gümnaasium, Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium, Valga Gümnaasium ja Värska Gümnaasium.

Euroopa Parlamendi partnerkoolide (ingliskeelse nimetusega European Parliament Ambassador Schools ehk lühidalt EPAS) programm sai alguse 2016. aastal. Programmi loomise ajendiks oli soov arendada õpilaste teadmisi Euroopa parlamentaarsest demokraatiast, samuti tutvustada neile praktiliste näidete varal EL-i kodanike õigusi, Euroopa Parlamendi tööd ning Euroopa ühisväärtusi.

„EPAS-i programm on avanud meile võimalused mitte ainult olla teadlikum Euroopa Liiduga seotud küsimustes, vaid ka võimaluse maailma näha – minna välisreisile. Just need reisid on minu jaoks kõige olulisem motivaator ja avastus. Uute inimestega suheldes hakkate nägema maailma teisest vaatenurgast. Seega koos uute sõpradega ilmuvad uued teadmised,“ sõnas Tallina Kesklinna Vene Gümnaasiumi õpilane Egor Surnin.

Tänaseks on programm laienenud kõigisse Euroopa Liidu liikmesriikidesse. Eestis hakkasid Euroopa Parlamendi Büroo Eestis koostöös maailmaharidust edendava organisatsiooniga Mondo programmi ellu viima 2021. aasta alguses. Selle aasta jooksul on EPAS-i programmi tegevustes kaasa löönud ligi 60 põhikooli, gümnaasiumi või kutseõppeastutust üle Eesti.

Kuidas EPAS-i programmi ellu rakendatakse?

Õppeaasta jooksul toimuvad Eesti eri paigus 4–5 seminari, kus ekspertide ning õpilaste enda abil käsitletakse Euroopa päevakajalisi teemasid, näiteks noorte mobiilsust, jätkusuutlikkust ning kliimateadlikkust. Oluline koht on igal aastal maikuus toimuva Euroopa päeva tähistamisel, mille eel ja järel jagatakse programmi Facebooki grupis nõuandeid ja kogemusi päeva tähistamisest koolides. Sama grupi abil jagatakse õppe- ning teabematerjale. Programmis aktiivselt osalevatele koolipere liikmetele saab Euroopa Parlament pakkuda võimalust osaleda rahvusvahelistel seminaridel Brüsselis ja Strasbourgis. Programmi oluline väärtus on pakkuda gümnaasiuminoortele aktiivse panustamise võimalust – kutsume just neid Euroopa Liiduga seotud tegevusi oma koolis õppeaasta jooksul läbi viima.

Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasium on EL-i teemade õppimisega tegelenud üle 15 aasta ning on EPAS-i programmis väga aktiivne. „Skeptikud väidavad, et praegu ei ole just parim aeg noortega väärtustest ja põhimõtetest rääkida. Enamik tahaks meelsamini kuulata juttu materiaalsetest hüvedest, meeletust reisist, luksusautost või rikkast perekonnast. Arutame koos õpilastega, et heaolu ja harmoonia on siiski seotud põhimõtete, õigluse, solidaarsuse ja turvalisusega. Et mitte iialgi ei tohi demokraatiast loobuda. Ja Eesti jääb ainult niikaua Euroopaks, kuni neid seoseid mõistetakse ja järgitakse,“ sõnas kooli ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetaja Dmitri Rõbakov.

EPAS-i programmiga liituda on lihtne – piisab liitumisest EPAS-i programmi e-posti loendiga ja Facebooki grupiga „Euroopa Parlamendi partnerkoolid Eestis“.

Rohkem infot: https://maailmakool.ee/epas-programm/.

Maria Sakarias, Maailmakool
Anno Aedmaa, Euroopa Elamuskeskus


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!