Eesti Kontserdi „Suveklassika Kadriorus“

5. mai 2023 Eesti Kontsert - Kommenteeri artiklit

Kontserdisari „Suveklassika Kadriorus“ sündis 2020. aasta suvel mõneti sundkäiguna. Lõpuks ometi tekkis toona võimalus tuua publiku ette kõik kevadel pandeemiapiirangute tõttu ära jäänud kammerkontserdid. Publiku jaoks oli see sõõm värsket õhku, kõik kontserdid osutusid ülimalt populaarseks ning tänavu suvel tuleb kontserdisari muusikasuve kaunistama juba neljandat korda. On ju Kadrioru loss üks Eesti kaunimaid ja tuntumaid ajaloolisi kontserdisaale. Siinne musitseerimistraditsioon on väga pikk, ulatudes 18. sajandisse. Suvistest kammerkontsertidest osasaamise võimalus on otsekui aristokraatlik privileeg, võimalus tunda end hetkeks aadlikuna ja nautida kontserti ümbruses, mida said endale lubada möödunud sajandite rikkad ja ilusad. See on muusika ja kujutava kunsti kaunis sümbioos – saali interjöör vajutab esitatavale oma pitseri.

Juulikuust algav ja suvi läbi vältav kontserdisari „Suveklassika Kadriorus“ toob neljapäeviti Kadrioru lossi põnevad ja maitsekad kooslused. Avaõhtul, 6. juulil kõlab lossis Rahvusooper Estonia tenori Heldur Harry Põlda ja pianist Sten Heinoja ettekandes Franz Schuberti laulutsükkel „Ilus möldrineiu“ („Die Schöne Müllerin“); meistriteos, mis kannab endas nooruse elujanu rõõmsaid toone ja heledaid värve. 

Omalaadse eelmänguna peatselt algavatele Saaremaa ooperipäevadele on 13. juulil kavas kontsert „Viva la Opera!“; Kädy Plaas (sopran) ja Iris Oja (metsosopran) koos Hortus Musicusega toovad kuulajateni noppeid Itaalia varajase ooperi pärlitest. 20. juulil on publiku ees duo Rene Laur (saksofon) – Joonatan Jürgenson (klaver), kellel on kavas Eduard Tubina üsna karge ja tõsise alatooniga saksofonisonaat, ent kavva toob suvist kergust Darius Milhaud’ „Scaramouche“ ja romantikat kammerrepertuaari üks tippteoseid, Cesar Francki viiulisonaadi transkriptsioon.

Augusti kontserdid avab 3. augustil pisut ebatavalise koosseisuga suurepärane Duo ObSolute: Jaanika Kuusik (sopran) ja Riivo Kallasmaa (oboe). Kava põimib väga ammuste aegade heliloojaid Orlande de Lassust ja Hildegard von Bingenit kõrvuti meie kaasaegsete heliloojate Pärt Uusbergi, Riho Esko Maimetsa ja Rasmus Puuriga, keda võib sel kontserdil ehk ka publiku seas kohata. 10. augustil on Kadrioru lossi laval Kirill Ogorodnikov (kitarr) koos keelpillikvartetiga FourEst koosseisus Egert Leinsaar (viiul), Linda-Anette Verte (viiul), Sandra Klimaitė (vioola), Theodor Sink (tšello), ning suvise kontserdisarja lõpetavad 17. augustil Valle-Rasmus Roots ning Irina Zahharenkova, kel on kavas Chopini ja Saint-Saënsi sonaadid tšellole ja klaverile.

Elame maailmas, kus enamiku päevast saadab meid konserveeritud tarbemuusika. Kontoris, kaubanduskeskuses või liftis devalveerub see tihti tähelepandamatuks olmemüraks. Suvine õhtu Kadrioru lossi barokses saalis koos kuulajaist vaid mõne meetri kaugusel istuvate muusikutega on aga päris asi, tõeline elu. Siin ja praegu sündiva muusika vahetu tajumine on eriline kogemus.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!