Kasulik viide: Meie ajus peituvad suured salarelvad

26. mai 2023 Katrin Poom-Valickis Tallinna Ülikooli õpetajahariduse professor - 1 Kommentaar
Katrin Poom-Valickis.

Valisin raamatusoovituseks neuroteadlase Henning Becki raamatu „Eksimine on kasulik. Miks aju puudused meid tugevamaks muudavad“. Põhjus, miks tundus, et see juba mõni aasta tagasi eesti keelde tõlgitud raamat võiks olla suvelugemisena asjakohane, on seotud diskussioonidega, mis seoses CHATgpt ja tehisintellekti kiire arenguga on olnud viimasel ajal päevakajalised. 

Ühelt poolt arutelud haridusvaldkonnas, kuidas eristada õppija ja tehisintellekti loodud tööd, teisalt laiemad arutelud selle üle, milliseid ohte need arengud võivad kaasa tuua osale töökohtadele, aga ka mure, kas suudame ikka tehisintellekti piisavalt kontrollida ning oleme piisavalt teadlikud kõigist ohtudest. 

Henning Becki raamat on lihtsasti loetav ja kaasavalt kirjutatud. Kuigi ta toob raamatus tõepoolest esile kõik meie ebatäiusliku aju puudused, näitab ta ka selgelt, millised on tugevused ning aspektid, mis loovad meile eelised masinate ees. Ta rõhutab, et eelkõige on oluline parandada meie võimet kontseptuaalselt mõelda ja asjadest aru saada ning miks on oluline arendada teadmispõhist mõtlemist.

Ehk raamat aitab mõista, miks mõned asjad meiega juhtuvad, miks meie tähelepanu nii kergesti hajub, miks me ei suuda mõnikord keskenduda või unustame sagedamini, kui tahame, pakkudes samas õpetajatele võimaluse mõelda, kuidas neid teadmisi õppetöös arvestada, et õpilased suudaks mõelda loovamalt ja tegutseda tõhusamalt. 

Ehk hoolimata ebatäiuslikkusest on meie ajus peidus meie suurimad salarelvad, mis eristavad meid mitteloovast masinmaailmast. 

Beck, H. (2018). Eksimine on kasulik. Miks aju puudused meid tugevamaks muudavad. Kirjastus Varrak


Hetkel ainult üks arvamus teemale “Kasulik viide: Meie ajus peituvad suured salarelvad”

  1. Peep Leppik ütleb:

    Loo KOMMERTSLIK PEALKIRI

    näitab väga selgesti, kuhu meie KOOLI juba pikemat aega püütakse suunata… Miks meie kasvatusteadlased ei suuna õpetajaid tõsise TEADUSLIKU kirjanduse lugemise juurde (alusuuringute juurde)?

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!