Kuld- ja hõbemedalid Eesti õpilastele

11. mai 2023 TÜ teaduskool - Kommenteeri artiklit

30. aprillist 5.maini toimus Riias Euroopa eksperimentaalteaduste olümpiaad EOES 2023. Tihedas konkurentsis, kus omavahel võtsid mõõtu 45 tiimi 23 riigist, pälvisid Eesti õpilasvõistkonnad kuld- ja hõbemedalid.

Kahes voorus toimuva eksperimentaalse võistluse ülesannetes on integreeritud bioloogia, füüsika, keemia ja matemaatika probleemid. Eduka tulemuseni jõudmiseks on olulised õpilaste eksperimentaalsed oskused ja tiimiliikmete koostöö. Olümpiaadi kolmeliikmelistesse võistkondadesse lubatakse õpilased, kes saavad 17-aastaseks võistluse toimumise aastal või hiljem, mille tõttu osaletakse Eestist tavaliselt 9. ja 10. klassist.

Eesti oli olümpiaadil väga edukas. Võistkond, mille koosseisu kuulusid Saskia Põldmaa Tallinna Reaalkoolist ning Mihkel Tali ja Violeta Jürgens Hugo Treffneri Gümnaasiumist, sai koondarvestuses kuuenda koha ja kuldmedalid. Nende järel, seitsmendal kohal pälvisid hõbemedalid Merilis Moppel Gustav Adolfi Gümnaasiumist, Karl-Erik Volberg Pärnu Sütevaka Gümnaasiumist ja Jelizaveta Štšura Narva Keeltelütseumist.

Esimesel võistluspäeval lahendasid õpilased laulmise ja tantsimisega seotud probleeme, teisel päeval olid eksperimendid kurgikasvatusest. Laulmisega seoses pandi pardipeibutusvilest ja torudest kokku seade, mis matkis täishäälikute moodustamist. Kurgikasvatuse eksperimendid olid seotud hüdropoonilise taimekasvatusega. 

Olümpiaad ei too noori teadushuvilisi üle Euroopa kokku ainult võistlemiseks. Õpilastele korraldati ühiseid matku, mänge ja muuseumikülastusi, ühtlasi jagati oma eluruumi teisest riigist pärit võistlejaga. Eriti aktiivselt osalesid õpilased kultuuriõhtul, kus õpiti teiste rahvaste tantse ja maitsti kaasa toodud rahvussööke. Eesti õpilased pakkusid kultuuriõhtul kama, silmusid ja kiluvõileibu, mis osutusid väga populaarseteks.

Kolmandat korda toimunud võistlus on 2003. aastal alustatud EL-i loodusteaduste olümpiaadi mantlipärija.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!