Majatäis lugusid majadest

5. mai 2023 Epp Alatalu Eesti Arhitektuurimuuseumi kommunikatsioonijuht - Kommenteeri artiklit

Tallinnas, sadama ja Rotermanni kvartali vahel, justkui Ahtri tänava sõiduradade vahelisel saarel asub uhke paekivist hoone – meie tööstusarhitektuuri hea näide, 115-aastane Rotermanni soolaladu. Enne autode aega oli see osake 200 aasta eest alguse saanud Rotermanni kaubandus- ja tööstuskeskusest. Kunagistes Rotermanni veskites toodeti näiteks makarone ja maisikepikesi veel 30 aasta eest. Soolalaos ladustati ja pakendati aastate eest soola ning keldrikorruse punastest tellistest võlvlagede pinnal leiab ladestunud soola senini.

Rotermanni soolaladu valmis 1908. aastal baltisakslasest inseneri Ernst Boustedti projekti järgi. 1996. aastal sai sellest muuseumimaja, ümberehituse projekti arhitekt on Ülo Peil ja sisearhitekt Taso Mähar. Nüüd on muuseumimajal lisaks keldrile esimene, teine ja galeriikorrus.

Meie arhitektuurimuuseum tegeleb 20. ja 21. sajandiga, sest 20. sajandi algusest loeme Eesti professionaalse arhitektuuri algust. Muuseumil on esinduslik ja põnev jooniste ning projektide arhiiv nii 1920.–1930. aastatest kui ka Nõukogude perioodist, samuti foto- ning pidevalt täienev maketikogu. Suur osa makettidest on vaatamiseks peakorruse püsinäitusel „Elav ruum: sajand Eesti arhitektuuri“.

Maketid kui nukumajad

Püsinäituse ajateljel on välja toodud iga kümnendi silmatorkavad näited joonistel ja makettidena. Näituse tõmbenumber ongi eri ajastute ja valdkondade ehitiste maketid. Maketid on nagu toredad nukumajad, mille abil saab aimu nii hoonete mahust kui ka vormist. „Elava ruumi“ näitusel saab uurida näiteks Mustamäe I mikrorajooni või Pärnu Kuldse Kodu makette. Tallinnaga aitab tuttavaks saada Tallinna kesklinna makett, mida linnavalitsus veel üsna hiljuti linnaplaneerimistöös kasutas.

Arhitektuurimuuseumiga tutvuse loomiseks sobib igati avastusnäitus „Uuri ruumi!“, kus saab proovile panna oma meeled. Igas vanuses uudishimulike jaoks on kõige olulisem hea idee – arhitektuuri saab tundma õppida seda kogedes ja katsudes, vahetu elamuse kaudu. Näituse trump on soolalao ajalooline võlvkelder ise, väga põnev ja efektne ruum, mis loob näitusele kordumatu õhustiku. 

Näituse õnnestumisele aitas kaasa, et selle loomisel rääkisid Arhitektuurikooli õpilased, millises ruumis neile meeldiks olla ja mis arhitektuuri juures põnev tundub. „Uuri ruumi!“ avab arhitektuuri tegemise tahke alates ideest ja materjalidest kuni reaalse ruumielamuse sünnini. Suur roll on valguskujundusel, kus valguse ja varjude mängus joonistuvad välja soolalao vanad võlvid ning punastest tellistest sambad, mis on kaetud alatise soolaka kihiga. Kordumatu ruumielamuse pakub installatsioon „Reflexio“, kus peegelpõrand koos valgusmänguga laiendab vaataja taju piire ning füüsilise ruumi mõistet.

Muuseum on haridusasutus

Meie haridusprogrammid toetavad matemaatika-, füüsika-, keemia-, tehnoloogiaõpetuse, geoinformaatika, geograafia-, ajaloo-, kultuuriloo, majandusajaloo, inimeseõpetuse ja kas või klassijuhataja tunnis õpetatavat ning annavad hea võimaluse siduda õpitav päris eluga, eeskätt kogu meie ehitatud keskkonna kavandamisel ja loomisel. 

Kohtumiseni Eesti Arhitektuurimuuseumis Rotermanni soolalaos teisipäevast pühapäevani kell 11–18!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!