Üks päev keskajal

25. mai 2023 - Kommenteeri artiklit

2022. aasta novembris saime oma koolipidajalt ettepaneku katsetada huvihariduse lõimumist üldharidusega. Mõte tundus meie kooli sobilik.

Pead panid kokku kolm asutust: Kohtla-Järve Ahtme Põhikool, Ahtme Kunstide Kool ja Kohtla-Järve Linnavalitsus. Nii palju loomingulisi inimesi ühise laua taga pani õhu särisema. Otsustasime fookusesse võtta 7. klassi ning keskseks teemaks keskaja. Kuidas saada aga tagasisidet, kas õpilased on meiega kaasas ja keskaja teema omandanud? Väga lihtne – las korraldavad ise kogu koolile ja ka linnarahvale oma teadmiste esitluse festivali vormis.

Ja algaski kuum ettevalmistus: jaanuarist kuni maikuuni toimus enamik 7. klassi ajaloo-, muusika- ja kunstiõpetuse tunde Kohtla-Järve Kunstide Koolis. Viie kuu vältel omandasid õpilased teadmisi ja oskusi keskaegsest käsitööst ja kunstist, tegid keraamikat, vitraaže, kalligraafiat, õppisid ajastutruusid ladinakeelseid laule ja iidsetel pillidel mängimist.

Koolis toetasime õpilaste teadmisi ja oskusi ajalootundides rollimängudes, nad said omal nahal kogeda keskaegsete käsitööliste, kaupmeeste, linnaelanike, viikingite ja isegi munkade elu. Käsitöö- ja kodundustundides tutvustasime õpilastele aga keskaegseid tekstiile ning valmistasime sööke keskaegsete retseptide järgi.

Et õpilastel oleks kindlam tunne, siis otsustasime üritusse kaasata ka koostööpartnerid, oma ala professionaalid, kes oleksid oma mõtetega meiega ühel lainel. Valik langes keskaegset muusikat viljelevale ansamblile Musica Silentii ning viikingite ja muinasaja taaskehastaja klubi Loki Rebased peale.

Festival „Üks päev keskajal“

Ja saabuski 20. mai ning algas festival „Üks päev keskajal“. Üritus toimus Kohtla-Järve Ahtme Põhikooli hubases sisehoovis. Riietusime koos õpilastega keskaegsetesse rõivastesse, mis olid laenatud taaskehastajate klubi Loki Rebased käest. Kooli sisehoov oli täis keskaja hõngu, mis meelitas linnarahva uudistama. Rahva uudishimu sai täiega rahuldatud.

Õpilaste korraldatud ja läbi viidud töötoad tõmbasid rahva käima. Iga külaline võis kätt proovida töös keraamika ja vitraažidega, proovida keskaegseid tekstiilitehnoloogiaid, osaleda kalligraafia töötoas. Lisaks viisid õpilased koostöös muinasaja taaskehastaja klubiga Loki Rebased läbi ajaloolisi ja rahvamänge, katapuldi abil oli võimalik „kive“ heita, vibu lasta, oda visata, võidelda pehmikmõõkadega, pildistada ennast keskaegses riietuses ja relvadega ning joonistada endale hennaga keskaegne tätoveering.

Festivali üheks tõmbenumbriks osutus 7. klassi õpilaste keskaegsetel pillidel musitseerimine ja ladina keeles keskaegsete laulude laulmine. See oli tõeline üllatus kõigile külalistele. Keskaegne meloodiline ja rütmiline muusika saatis meid terve festivali jooksul, sest õpilased vahetas välja keskaegset muusikat viljelev ansambel Musica Silentii.  

Festivali teiseks tõmbenumbriks osutus üliarmas minifarm, kus keskaegne karjus karjatas kitse ja küülikuid. Minifarmi tõi kooli meie oma õpetaja. Häid elamusi said nii külalised kui ka loomad. Kits Maša polnud kunagi varem ühe päeva jooksul nii palju armastust ja hellitusi saanud!

Festivali tagasiside oli ülipositiivne. „Kõigile meeldis“ on vähe öeldud. Rahuliku Kohtla-Järve Ahtme linnaosa jaoks oli meie kooli üritus loomingulise energia allikas. Festivalil valitses entusiastlik, rõõmus, väga sõbralik meeleolu, millele aitas kaasa rõõmus mõte, et meie lapsed on täis andeid, õpihimu, entusiasmi ja soovi oma kätega imelist tulevikku ehitada.

Festival „Üks päev keskajal“ on väga hea näide sellest, kuidas on võimalik huvitavalt ja arendavalt lõimida huvikooli ja üldhariduskooli mitmed õppeained, kus õpetaja ja õpilane on partnerid. Ja selle kõige tulemus on väärtuslik kõigile osapooltele. Täiesti kindlalt võib väita, et need 7.klassi õpilased, kes said keskaja läbi enda lasta, mäletavad seda ka 10 ja 20 aasta pärast. Selline õppevorm jääb igal juhul meelde. Ja nüüd on meie ees järgmised väljakutsed, kuid juba teiste õppeainetega – ikka edasi maailmaga käsikäes ja veidikene ettegi.

Marika Trei
Kohtla-Järve Ahtme Põhikooli direktor

Olga Mesilane
Kohtla-Järve Ahtme Põhikooli ajalooõpetaja


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!