Uutmoodi retseptid kodunduse tundidesse

19. mai 2023 Jaana Taar, Kristi Koppel, Tiina Vänt TLÜ kodundusõppe õppejõud - Kommenteeri artiklit

Praktiliste õppeainete puhul on digivahendite kasutamine õppetöös olnud pigem harjumatu. Varasemates, distantsõppe-eelsetes uuringutes on selgunud, et praktilistes ainetes kasutavad õpetajad digivahendeid peamiselt tunnimaterjalide ettevalmistamiseks. Tunnis on need kasutusel eelkõige visuaalse info edastamiseks, nt inspireerivate piltide näitamiseks. Kuid distantsõppe periood eeldas digitunde ka neis õppeainetes ning õpetajad asetati silmitsi uue väljakutsega: millise lähenemisega õpetada oskusaineid ekraani vahendusel?

Viimaste aastate kogemused on näidanud, et ei õpetata enam ainult klassiruumis (või kodunduse õppeaine puhul õppeköögis), vaid võimalused on avaramad nii reaalses kui virtuaalses maailmas (vt joonist). Õpikeskkonna laienedes on õpetajal vaja järjest enam mõelda ka sellele, millal tegelevad õpilased ja õpetaja sünkroonselt, st samaaegselt, millal aga asünkroonselt, st õpilane valib õpitegevuseks endale sobiva aja. 

Käsitöö ja kodunduse õpetajate digiväljakutseid arvesse võttes kutsuti ellu projekt „Navigating through digital challenges in home economics“. Projekt koondas Põhjamaade ja Eesti didaktikud, uurijad ja aineõpetajad, kes panustasid ühiselt mitmekülgsete õpitegevuste väljatöötamisse. 

Õpitegevuste ideid koguti eelkõige tegevõpetajatelt, seega võime öelda, et projekti tulemusena valminud materjal on töövahend õpetajalt õpetajale. Koondatud ja edasiarendatud ideedes peeti silmas kodundusõppe laienenud õpikeskkonda. Välja töötatud materjal koondab 17 ideed kokaraamatu põhimõttel, pakkudes rohkelt kohandamisvõimalusi digivahendite kasutamiseks tänapäeva nõuetele vastava ainetunni ettevalmistamiseks ja õpitulemuste saavutamise toetamiseks.

Projekti ja selle raames koostatud materjali tutvustati käsitöö- ja kodunduse õpetajatele märtsi lõpus toimunud koolituspäeval Tallinna Ülikoolis ja osalejatel oli võimalus loodud õpitegevusi katsetada ja mõtestada. Osalejate tagasisidele tuginedes võib öelda, et materjal motiveerib õpetajaid, pakub palju uusi ideid ja keskkondi, mida proovida. Retseptidena esitatud ideed – eelroad, pearoad ja magustoidud – tekitasid õpetajates seoseid õpetatava ainega ning pälvisid kiidusõnu.

Kuigi algse eesmärgina oli projekti tulemus mõeldud kodunduse distantsõppe tundide toetamiseks, sobivad ideed ka klassiruumis õppimiseks ning kohandamiseks teiste õppeainetega.

Projekti sisu ja tegevuste kohta saab lugeda ning elektroonilise materjaliga tutvuda veebilehel www.tlu.ee/navi.

Õppimine ja õpetamine kodunduse eri keskkondades

ÕPPIMISE JA ÕPETAMISE KOHAD JA VAHENDID
ASÜNKROONNESÜNKROONNE
Kohad: raamatukogu, kodu, avalik ruum (iseteenindus pesumaja), õppekäik muuseumisse, poodi, näitusele.
Vahendid: raamat
Kohad: klass, loengusaal, rühmatöö ruumis formaalhariduses, ühised ekskursioonid (nt ettevõtte külastus) koos õpperühma ja õpetajaga.
Vahendid: tahvel, kodunduse klassi varustus/sisseseade
Kohad: Moodle, salvestatud e-tunnid (Youtube’i videod, taskuhäälingud).
Vahendid: salvestused
Kohad: videotunnid, vestlusaknas suhtlemine, virtuaalsed rühmatöö ruumid, voogedastus.
Vahendid: internetiühendus


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!