Harivad ja lõbusad tegevused koolivaheajaks

2. juuni 2023 - Kommenteeri artiklit
© Getty Images canva.com

Koolivaheaja saabudes on paslik rääkida harivatest tegevustest, mis pakuvad lastele palju avastamisrõõmu ja lõbu. Kuidas sisustada suvine koolivaheaeg nii, et tegevust jätkuks iga ilmaga ning uutest teadmistest ja avastusrõõmust poleks puudust?

Vihmase suvepäeva sisustavad lauamängud

Lauamängude mängimine on tõeliselt universaalne tegevus igas vanuses lastele. Sõltuvalt lapse vanusest, huvidest või sellest, milliseid oskuseid soovid temas arendada, saab valida lauamängu, mis õpetab uusi teadmisi lustlikul moel. Pole paremat viisi õppimiseks kui mängu ja avastamise kaudu. 

Et sul oleks pakkuda lapsele vihmasteks päevadeks tegevust, arvesta tema vanuse ja huvidega ning leia sobivad lauamängud. Rohkel hulgal lauamängusid leiad Kaup24 ja Hansaposti e-poest. Vanemale lapsele vali lauamäng, milles ta saab panna proovile oma strateegilise mõtlemise. Selleks sobivad näiteks male, kabe, „Catan“. Noorematele osta kas „Reis kosmosesse“ või 3D-trips-traps-trull. 

Võimalik on leida ka mänge, mis arendavad mõnda konkreetset oskust, näiteks rahatarkust, lugemis- või arvutamisoskust. Vali mängud, mis esitavad piisava väljakutse, aga on lõbusad, mis pakuvad lastele uusi teadmisi, rõõmu ja eduelamust.

Suvi on ideaalne keeleoskuse arendamiseks

Võõrkeelte oskamine on väga oluline. Aina enam õpitakse lisaks inglise keelele ka teisi keeli. Kui sinu laps on keelehuviline või on juba hakanud mõnda võõrkeelt õppima, siis kasuta suve selleks, et lõbusal ja kaasaval viisil tema keeleoskust veelgi arendada.

On mitmeid võimalusi, mida koos katsetada.

  • Jalutades linna peal, õppige üheskoos uusi väljendeid. Õpeta lapsele, kuidas on võõrkeeles eri objektid, taimed, poed ja kõik muu, mida teekonnal näete. Korrake seda tegevust ka tulevikus, et kinnistada sõnavara. Seda saab teha igal pool, kus aega veedate, olgu siis koduhoovis või köögis.
  • Lülita kaasaskantav kõlar sisse ja pane tööle mõni võõrkeele taskuhääling või kuulamismäng. See on hea viis, kuidas sinu laps saab õppida nii uusi väljendeid, nende hääldust kui ka kuulamist. Seda saab teha igal pool, kui kaasaskantav kõlar on kaasas, nii telkimas, kodus, hoovis kui ka maal vanaema juures. Veendu vaid, et kaasaskantav kõlar on laetud, kui seda on vaja kasutada juhtmevabalt.
  • Koosta ise või leia sobivad töölehed, mis on mõeldud lastele võõrkeele õppimiseks. Leidub palju põnevaid ülesandeid, millega lapsed saavad mänguliselt keeleoskust arendada. Lihtsa guugeldamise abil leiad kindlasti midagi põnevat. Võta kirjutamiseks mõeldud koolitarbed appi ja täiendage keeleoskust üheskoos.

Õpeta loodust tundma ja sellest hoolima

Lapsed, kes veedavad palju aega looduses, oskavad paremini seda märgata ja hoida. Loo lapsele hea side loodusega, mine matkama või metsarajale jalutama. Märgake üheskoos looduse jälgi: taimi, õhku, putukaid jne. Pange kirja, mida näete, ja uurige juurde looduses leitud taimede ja eluslooduse kohta. Mitmetel loodusradadel on infotahvlid, kust saab lugeda, millised loomad, linnud ja putukad selles paigas elavad. Nii saab õppida tundma ka taimi. 

Looduses liikumine ei ole hea mitte pelgalt eluslooduse tundma õppimiseks, vaid ka liikumisharjumuste loomiseks ning vaimu värskendamiseks. Lapsevanemal on oluline roll lapse harjumuste tekitamisel. Miks mitte luua lapsele hea side loodusega, et ta oskaks seda hinnata, hoida ja sellest mõnu tunda.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!