Laulu- ja tantsupidu korralduse poole pealt

22. juuni 2023 Raivo Juurak toimetaja - Kommenteeri artiklit
XII koolinoorte laulu- ja tantsupeo rongkäigu plakat. Allikas https://2023.laulupidu.ee/logo/

30. juunist 2. juulini peetakse Tallinnas XIII noorte laulu- ja tantsupidu „Püha on maa“. Peo korraldusest räägib Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA juhataja MARGUS TOOMLA. 

Laulukaare alla tulevad kümned tuhanded lauljad Eesti eri paikadest. Kas olete pidanud kasutama ka tehisintellekti abi, et nii suuri rahvahulki õigel viisi liikuma saada?

Tehisintellekti pole vaja olnud, sest hakkasime pidu korraldama tubli kolm aastat tagasi. Teiseks on palju juba varem läbi katsetatud. Osa inimesi on aastakümneid laualupeo korraldamisega tegelnud. Nad teavad, kuidas saadakse lauljate massid sujuvalt laulukaare alla ja sealt uuesti ära. Täpselt samuti toetuvad tantsupeo korraldajad oma varasematele kogemustele. 

Tallinnas on praegu palju tänavaid üles kaevatud, kuidas lapsed ööbimiskohast laulu- ja tantsuplatsidele jõuavad?

Lapsed ööbivad 46 koolimajas ning laulu- ja tantsuproovi või ka rahvamuusikapeole minnakse erinevalt. Kesklinnas asuvatest koolidest minnakse jalgsi või ühistranspordiga, kuid kaugematest koolimajadest viiakse lapsed kohale ka bussiga. Kuna transport on Tallinnas häiritud, peab igaüks vaatama, millal hommikusöök lõpetada, et õigeks ajaks proovi või harjutusväljakule jõuda. 

Margus Toomla. Foto: Raivo Juurak

Palavate ilmadega on mõni laps proovis ära minestanud …

Meedikute meeskonnas on üle saja inimese ja peo ajal on kiirabi samuti käepärast. Proovide ajal jälgivad laste tervist vabatahtlikud, kuid ka siis on meedikute abi kiiresti kättesaadav. 

Kas joogivesi on ka kõigile kättesaadav?

Joogikohti on varasemast rohkem ja need on kättesaadavad ka publikule. Aga kutsume üles võtma kaasa korduvkasutatava joogipudeli. Nii tekib vähem prügi. 

Kas WC-sid on piisavalt? 

Ka WC-sid on rohkem kui eelmisel, juubelilaulupeol. 

Nii suurel peol eksib mõni laps alati ära …

Laulu- ja tantsuväljakul on inimesi, olgu meditsiiniline või abistav personal, kes tulevad siis appi. Tavaliselt juhatatakse eksinud lapsed infopunkti, kust lastevanemad nad kätte saavad. 

Kas sellel peol tuleb taldrik ja joogitops endale rentida?

See ei käi esinejate kohta, nende eest rendime nõusid meie. Lapsed annavad pärast söömist oma supitaldriku ära nagu tavaliselt. Küll aga peab publik andma toitu ostes toidunõu eest kaks eurot panti. See tähendab, et pärast söömist ei visata taldrikut ära, vaid antakse tagasi ja saadakse ka kaks eurot tagasi. 

Kes lapsi seekord toidavad?

Laste toitlustamisega tegeleb üle saja naiskodukaitsja, lisaks katlakütjad, kokad, purgiavajad jt. Päris suur toimkond. Suppi keedetakse Põltsamaa purgisupist.

Lastele jagatakse ka 150 000 portsu väikese jalajäljega jäätist …

Seda teeb meie toetaja Balbiino. Väikesest jalajäljest on juttu seoses jäätise pakenditega – need on säästlikult toodetud, mis on ju kiiduväärne.

Kas jalgrattaga saab laulupeole tulla?

Ikka saab. Jalgrataste hoiuks on spetsiaalsed parkimiskohad nii esinejatele kui ka külastajatele. Aga endal tuleb lukk kaasa võtta, sest seal jalgrattaid ei valvata.

Kuid tõukerattaga?

Isikliku tõukeratta saab panna jalgratasetega samale parkimisalale. Renditõukerattad tuleb jätta teenuse pakkuja etteantud kohta, need asuvad laulu- ja tantsuväljakust natuke kaugemal. 

Ratastooliga?

Piletilevist saab osta ratastoolipileti ja sellega saab ka parkimiskoha, kuhu pääseb autoga ligi. Peo lõppedes on rahvast muidugi nii palju, et liikumine on kõigi jaoks keeruline. Siis tuleb oodata jalgsi lahkuva publiku hajumist. 

Lapsevankriga?

Laulupeol lapsevankrit kuhugi jätta ei saa, kuid tantsupeol on lapsevankrite hoidla. Selle asukoha saab teada infopunktist. 

Kas väikestele lastele on ka mingi mänguala?

On kultuuriala, kus muuseumid ja meie teised partnerid sisustavad oma nurgakesed. Aga mida sealt täpsemalt leiab, seda tuleb minna peo ajal ise vaatama.  

Kas koori- ja tantsujuhid on peoks valmis? 

Kindlasti, sest nemadki on kolm aastat selleks valmistunud ja neilgi on olemas varasemate pidude kogemus. Koori- ja tantsujuhtidel on entusiasmi palju, sest panna koorid laulma ja tantsud mustrisse – see tekitab ju üleva tunde.

Kas teil on sellel peol ka oma lemmikud?

On vaja tulla peole ja ise tunnetada, millal see liigutav hetk sinu jaoks tekib, missugune laul või tants su hinge helisema paneb. See on väga isiklik ja ma ei taha midagi ette ära öelda. 


Vaata ka videot:


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!