Arenguseire Keskus korraldab Eesti koolivõrgu ja koolide efektiivsuse uuringu

22. aug. 2023 Arenguseire Keskus - Kommenteeri artiklit

Arenguseire Keskus koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga hakkas tegema Eesti koolivõrgu ja koolide efektiivsuse uuringut, et mõistaksime paremini kaasavale haridusele üleminekuga kaasnevaid väljakutseid ning oskaksime teha tarku valikuid Eesti koolivõrgu planeerimisel.

Haridus- ja teadusminister Kristina Kallase sõnul annab uuring ülevaate koolivõrgust tervikuna ning ühe teemana on vaatluse all ka laste koolitee pikkus ning sellest lähtuvalt koolide optimaalsed asukohad. „Seisan kindlalt selle eest, et vähemalt kuni kuuenda klassini peaksid lapsed saama käia koolis oma kodu lähedal ning valitsuses on ka selleks vastavad toetusmeetmed välja töötamisel, et ka väikesed maakoolid säiliksid,“ selgitas minister. Arenguseire Keskuse ekspert ja uuringu juht Eneli Kindsiko sõnas, et Eestil on suur oht hariduslikuks kihistumiseks ja regionaalse hariduslõhe tekkimiseks, millega kaasnevad paratamatult kogukondlikud pinged koolide sulgemise üle. “Samas, võttes kasutusele mujal riikides praktiseeritud uudseid lähenemisi õpetajate nappuse leevendamiseks, on ka Eestil võimalik koolivõrku tulevikukindlamaks muuta, näiteks maakoolide haridusmudeli radikaalselt ümber mõtestamine ja haridustehnoloogia edukam rakendamine,” ütles Kindsiko. Õpetajate järelkasvu kriisi süvendab üle Eesti ka tugispetsialistide ehk koolipsühholoogide, sotsiaalpedagoogide ja teiste kaasava hariduse rakendamisel vajalike spetsialistide kriis. “Mõlemad tööjõukriisid on regionaalse loomuga – just Eesti äärepiirkondades on olukord tuleviku vaates kõige kriitilisem. Paratamatult, õpetajate järelkasvu vajadus sõltub tugevalt koolivõrgu korraldusest ning täna oleme seisus, kus paljud vaesemad kohalikud omavalitsused ei suuda pooltühje ja amortiseeruvaid koolimaju üleval pidada ja õpetajatele täiskoormust pakkuda,” sõnas Kindsiko.Uuringu “Koolide ja koolivõrgu efektiivsus“ esimene etapp keskendub koolide efektiivsusele ja teises etapis viime läbi koolivõrgu kui terviku analüüsi. Uuringu raames valmib ka Eesti üldhariduskoolide võrgu ruumianalüüs, mille eesmärk on analüüsida õpilaste koolitee pikkust ning selgitada välja koolide sobivaimad asukohad.

Uuringu lõppraport valmib selle aasta sügisel. Uuring “Koolide ja koolivõrgu efektiivsus“ on osa Arenguseire Keskuse uurimissuunast „Õpetajate järelkasvu tulevik“. Arenguseire Keskuse uurimissuuna „Õpetajate järelkasvu tulevik“ eesmärk on töötada globaalsete ja siseriiklike suundumuste põhjal välja õpetajate vajaduse ja järelkasvu stsenaariumid aastani 2040.

Arenguseire Keskus on ühiskonna ja majanduse tulevikuarenguid analüüsiv mõttekoda Riigikogu juures. Keskus viib läbi erinevatel teemadel uurimisprojekte, mille eesmärk on ühiskonna pikaajaliste arengute analüüsimine ning uute trendide ja arengusuundade avastamine.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!