Interaktiivne õppevahend julgustab Eesti õpilasi saama tegusamaks EL-i kodanikuks

4. aug. 2023 Euroopa Kodanikualgatus - Kommenteeri artiklit

Uue interaktiivse õppevahendiga julgustatakse kogu Eesti noori avaldama arvamust neile olulistel teemadel ja saama tegusamaks EL-i kodanikuks.

Koolidele mõeldud õppevahend „Demokraatia toimimine EL-is – avalda arvamust Euroopa kodanikualgatuse kaudu“ tutvustab õpilastele Euroopa kodanikualgatust.

Euroopa kodanikualgatus võimaldab kodanikel juba 11. aastat osaleda demokraatias. Selleks pakub algatus platvormi, kus alustada poliitilist arutelu ja parandada teadlikkust ühistest eesmärkidest, mis ühendavad inimesi üle piiride.

2012. aastal loodud platvormil on registreeritud 102 Euroopa kodanikualgatust. Nende teemad ulatuvad keskkonnast, põllumajandusest ja transpordist tarbijakaitse, sotsiaalõiguste ja muude igapäevaelu mõjutavate valdkondadeni.

Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juhataja Vivian Loonela ütles: „Et demokraatia õitseks, peavad kodanikud mõistma, kuidas demokraatia toimib ning millised on nende õigused ja kohustused. Selle õppimisega tuleb alustada juba koolis. Õppevahendi „Demokraatia toimimine EL-is“ abil tutvustatakse õpilastele Euroopa Liitu üldiselt ja Euroopa kodanikualgatust konkreetsemalt. Sellega julgustatakse neid aktiivselt Euroopa probleeme lahendama – see on parim tagatis, et poliitikud nende arvamusega arvestaks.“

Koolidele mõeldud õppevahend „Demokraatia toimimine EL-is“

Õppevahend on paindlik lahendus, mida saab kasutada ühiskonnaõpetuse tundides või teemapõhise lähenemisviisi raames. See on kättesaadav kõigis EL-i ametlikes keeltes (sh eesti keeles).  

Õppevahendi neli temaatilist osa hõlmavad Euroopa Liitu käsitlevat üldist teavet ja Euroopa kodanikualgatusega seotud konkreetset teavet. Õppevahend sobib paljudele õpetamise ja õppimise viisidele (sh otsene esitlus, grupitöö, projektitöö, individuaalõpe, uurimistöö, ülesannete lahendamine, rollimäng ja multimeediaettekanded). 

Kodanikualgatusega tutvudes saavad õpilased teada, kuidas EL-i asjades kaasa lüüa.

Õpetajate ja õpilaste positiivne tagasiside 

Üle Euroopa koolides tehtud katseprojektid Euroopa kodanikualgatuse õppevahendiga olid edukad ning said nii õpetajatelt kui ka õpilastelt positiivset tagasisidet.

Katseprojektis osalenud keskkooliõpetaja: „Olen küsinud oma õpilaste arvamust materjalide kohta ja pean tunnistama, et need on neile väga meeldinud. Nad ei teadnud Euroopa kodanikualgatusest varem kuigi palju ja leidsid, et materjalid on paeluvad. Nad nautisid valitud lähenemisviisi kõik ette kanda ja töötada teabega. Eriti hindasid nad videoid, sest need on lühikesed ja selged.“ 

Teine katseprojektis osalenud õpetaja: „Koos oma õpilastega hindasin ma kõige rohkem asjaolu, et nad omandasid kaasaval ja kokkuvõtlikul viisil palju teadmisi koolis seni tähelepanuta jäetud teema kohta. EL-i veebisaitidel kättesaadavad viitematerjalid on põimitud praktiliselt õppetundidesse ja õpilaste tegevustesse. Õppurid suunatakse konkreetsete materjalide juurde konkreetsete ülesannete abil, nii et nad näevad seost dokumentidega ja materjale ei ole nende jaoks üleliia palju.“ 

Osalege ja saage aktiivsemaks EL-i kodanikuks 

Oma algatuste peale mõtlevad õpilased saavad järgida selliseid edukaid kampaaniaid nagu „Päästkem mesilased ja põllumajandustootjad! Keskkonna puhtuse huvides muudame põllumajanduse mesilassõbralikumaks“, milles nõuti sünteetiliste pestitsiidide kasutamise järkjärgulist lõpetamist, bioloogilise mitmekesisuse taastamist põllumajanduses ja põllumajandustootjate toetamist üleminekul kestlikule põllumajandusele. Saanud üle miljoni allkirja (sh 541 Eestist), sai algatus positiivse vastuse ka Euroopa Komisjonilt.  Komisjon esitas hiljuti vastuse ka kodanikualgatusele „Ei uimepüügile ja ‑kaubandusele“, milles nõuti kehast eraldi haiuimedega kauplemise lõpetamist EL-is.  Enam kui 1,1 miljonist kogutud allkirjast 1488 pärinesid Eestist. Euroopa Komisjon reageeris kodanikualgatusele positiivselt, andes teada, et muude EL-i ja rahvusvahelise tasandi meetmete kõrval alustab ta EL-i turul ja rahvusvahelises kaubanduses tervete haide (koos uimedega) kauplemise keskkonna-, sotsiaalse ja majandusliku mõju hindamist.  

Euroopa kodanikualgatuse saadik Karl Hendrik Pallo Eesti Koostöö Kogust ütles: „Euroopa kodanikualgatus ise on märkimisväärne mehhanism Euroopa Liidu poliitikasse otsesekkumiseks. Loodame, et sellest üha enam informeeritud noored toovad ka oma väärt ideed ja hääle Euroopasse ning aitavad liitu koostöiselt edasi viia”.

Euroopa kodanikualgatus Eestis

Praeguseks on üle 900 kodaniku korraldanud 102 Euroopa kodanikualgatust ja kaheksa korraldajat olid eestlased. Kodanikualgatused on saanud kogu EL-ist üle 18 miljoni allkirja, millest umbes 20 000 pärines Eestist.

Euroopa kodanikualgatuse 100. algatus 

Euroopa Komisjon registreeris 100. kodanikualgatuse 2023. aasta aprillis ja selle pealkiri on „Kõigi Euroopa pealinnade ja inimeste ühendamine kiirrongivõrgu kaudu“. See 100. algatus lisandus seitsmele teisele praegu allkirju koguvale algatusele

Kohtume Eestis!

Kohtume 12. augustil Paides toimuval arvamusfestivalil, kus saate suhelda Euroopa kodanikualgatuse saadikutega ja selle kohta rohkem infot. Demokraatia alal toimub kl 14–15.30 Euroopa kodanikualgatuse saadikute paneelarutelu „Euroopa kodanikualgatus – osalusrevolutsioon EL-is?“

EL-i demokraatia toimimise konkurss   

Euroopa kodanikualgatuse õppevahendit kasutavatel õpilastel on ka võimalus saada rohkem teada EL-i demokraatia toimimisest ja võita rühmaekskursioon Brüsselisse. 
Õppevahendi „Demokraatia toimimine EL-is – avalda arvamust Euroopa kodanikualgatuse kaudu“ saate alla laadida siit.   


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!