Tallinna Keskraamatukogu kuu teema: Klassika uues kuues

25. aug. 2023 Anu Sepp Sõle raamatukogu juhataja - Kommenteeri artiklit

Uno Leies „Tipp ja Täpp“ (2021)

„Täna sööme komme, homme sööme komme, komme sööme ülehomme …“ – need lastelavastusest tuttavad värsiread on lahutamatult seotud nimedega Tipp ja Täpp.

Kaks tublit nukulast on pakkunud oma tegutsemisega rõõmu juba mitme põlvkonna lastele ja jõudnud korduvalt ka raamatukaante vahele. Jutukogumiku esmatrükk ilmus 1986. a Helvi Tikandi illustratsioonidega, seejärel 2001. a Tiiu Übi piltidega (koos luulekoguga „Hiire auto“), 2016. a Ruudu Remmelgase piltidega ja hiljuti, 2021. a autori 90 aasta juubeli puhul Anu Kalmu illustreeritult. 

Jutukogumiku viimases väljaandes on lood järjestatud vastavalt aastaajale – alustades kevadise jääpurika sulamisest ning lõpetades lumemasina leiutamisega detsembris. Seal vahepeal jõuavad nukud panna kasvama kommipuud, käia telkimas, olla kosmonaudid ning ehitada hirmsat hernetonti. Lugudest ei puudu ka pisikene õpetlik moment. Nii selgitavad Tipp ja Täpp nt väikestele jänkupoistele, millise valgusfoori tulega tohib sõiduteed ületada. 

Kaunite piltidega raamat pakub toredaid nostalgiahetki nii vanaemadele-vanaisadele kui põnevat kuulamist-vaatamist ka päris pisikestele põnnidele. 

Aino Pervik „Sookoll ja sisalik“ (2023)

Armas ja südamlik lugu Sookollist, kes üle kõige maailmas soovib, et tema sõpradel oleks kõik hästi. Soos ringi liikudes tabab teda ühtäkki suur igatsus ning ta otsustab minna otsima sisalikku, kelle saba ta eelmisel suvel kogemata otsast tõmbas. Teekonnal tabab teda aga äpardus – ta jääb oksarägusse kinni, ei pääse enam edasi ega tagasi. Vangistuses muutub muidu lahke ja sõbralik Sookoll tigedaks ja mürgiseks, ta unustab oma mineviku ja päritolu.

Õnneks on Sookollil sõbrad – rästik Küi, kured Kuruu ja Uula, rabakukk Atarr ning konn Rana –, kes kardavad, et soos võivad hakata aset leidma ettenägematud sündmused, kui Sookoll oma endist olekut tagasi ei saa. Nad teevad kõik endast oleneva, et kurjast kollist saaks taas muhe ja sõbralik Sookoll.

1986. a esmakordselt ilmunud raamatust on nüüdseks välja antud juba kolmas trükk, sedapuhku Piret Raua illustratsioonidega.

Jaan Rannap „Jänese mängutoos“ (2021)

„Jänese mängutoosi“ esmatrükk ilmus 1999. a Henno Käo illustratsioonidega. Jaan Rannapi 90 aasta juubeli puhul avaldati aga 2021. a raamatu kordustrükk, millele on uued pildid joonistanud Kertu Sillaste. 

Jutukogus seiklevad nii lapsed, loomad kui ka mitmesugused esemed, iga lugu sisaldab mõnda õpetlikku tarkusetera. Nii saab raamatust lugeda teost, kes endale sobivaimat spordiala otsis, ja kirvest, kes suve saabudes töötuks jäi ning otsustas elukutset vahetades ujumistreeneriks hakata. Lugusid leidub ka harakatest ja jänesepoistest, postkastist ja pastakast. 

Kõik lood sobivad teemade ning pikkuse poolest ettelugemiseks juba päris väikestele raamatuhuvilistele. Hoolimata sellest, et raamat on kirjutatud rohkem kui 20 aastat tagasi, on käsitletavad teemad aktuaalsed ja arusaadavad ka tänapäeva lastele.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!