Armastus Tammsaare muuseumis, Mati Undi portfell ja Vilde vahvad vuntsid

12. sept. 2023 Mari Vapper, Tallinna Kirjanduskeskuse hariduskuraator; Annika Aus, Mati Undi muuseumi kuraator - Kommenteeri artiklit
Vahur Agari ja Helena Anni loodud kirjanduslik grafiti 2021. aasta Kirjandustänava festivalilt. Foto: Maris Soobik-Saluste

Pärast äsja toimunud Kirjandustänava festivali suurt kirjanduspidu on aeg teha plaane uueks kooliaastaks. Et kirjandustundidele vürtsi lisada, on parim võimalus külastada kirjanike muuseume. Tallinna Kirjanduskeskuse kolme muuseumi – Tammsaare, Vilde ja Mati Undi muuseumi – muuseumitundide seast leiab igaüks enda õpilastele sobiva!

Armastajad Tammsaare loomingus

Tammsaare muuseumis räägitakse sel sügisel palju armastusest. Kellel on külastamata näitus „Kadunud maastikud. „Kõrboja peremees“ 100“, sel tasub kiirustada – näitus on avatud veel vaid mõned kuud! Novembris on valmimas juba uus näitus, mis keskendub kirjaniku 1934. aastal valminud romaanile „Elu ja armastus“. Tammsaarele kui armastuskirjanikule keskendub ka uus muuseumitund „Suurim õnn on armastus“, kuhu ootame gümnasiste juba septembrist alates. Arutleme, milline on armastus Tammsaare loomingus, ning laseme kõlada romaanidest pärit dialoogidel.

Kel soov aga kuulda värvikaid lugusid kirjanik Tammsaarest ja saada aimu temast kui eelkõige loojast ja inimesest, sel tasub valida muuseumitund „Tammsaarele lähemale“. Tunnis teeme põhjaliku ringkäigu kirjaniku viimases kodus ja astume otse keset eesti kultuurilugu. Väiksematele klassidele saame pakkuda ka elamusekskursiooni „Kohtumine Tammsaare teenijannaga“,milles omalaadse rollimängu käigus võtab külalised vastu kirjaniku teenijanna Meeta Holm isiklikult. Emotsionaalne tund toob kirjaniku elu veelgi lähemale ja jääb meelde.

Undi portfell on tulvil üllatusi! Foto: Tallinna Kirjanduskeskus

Unt, Unt, mis su portfellis on?

Uude õppeaastasse mahub kirjanik Mati Undi 80 aasta juubeli aastapäev, millega seoses kutsume huvilisi geeniusega tutvuma Mati Undi muuseumisse. Kirjaniku põnevat isiksust ja värvikat elulugu avame populaarsete muuseumitundidega „Kõik ei ole imelapsed“ ning „Maapoiss linnas“. Eriprogrammis „Mati Unt ja tsensuur“ saavad õpilased proovida tsensori rolli ning mõtiskleda, kas ja kuidas avaldub tsensuur tänapäeval. Ent tänavusest sügisest saavad huvilised piiluda ka kirjaniku portfelli. Muuseumitunnis „Unt, Unt, mis su portfellis on?“ räägime lähemalt kirjanik Mati Undi unistustest ja nende täitumisest. Inspireerivate lugude taustal saavad õpilased hakata ka ise oma unistuste portfelli looma. Muuseumitunnid sobivad nii esmaseks tutvumiseks kirjaniku ja 1960.–1990. aastate kirjandusega kui ka loetud teoste sügavamaks järelanalüüsiks.

Vilde vuntsid ja väikesed külastajad

Vilde muuseumi vaieldamatu hitt on muuseumitund „Vahva vunts Vilde“, mis annab lõbusa ja ülevaatliku pildi Vilde loomingust ning värvikast isiksusest. Päris väikestele külastajatele on aga mõeldud programm„Punane sokk ja näpitsprillid“. Vanaaegne korter on lastele juba iseenesest vaatamisväärsus – küsimusi tekitab ainuüksi see, miks puudub elutoast telekas või köögist külmkapp. Ka Tammsaare muuseumisse on lapsed oodatud, neile sobivad hästi tunnid „Poiss ja liblik“ ning „Laste rõõmud 100 aastat tagasi“.

Infot kõigi muuseumitundide kohta leiab Tallinna Kirjanduskeskuse kodulehelt www.kirjanduskeskus.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!