Eesti Meremuuseumi sügisesed õppesuunad 

12. sept. 2023 Kristel Bultot Eesti Meremuuseum - Kommenteeri artiklit
Näitusel „Viikingid enne Viikingeid“. Foto: Aron Urb

Uued ja jätkuvad muuseumitunnid

Eesti Meremuuseum läheb sügisesse nii uute programmide kui ka juba olemasolevate edasiarendustega. Erakordse näituse „Viikingid enne viikingeid“ juurde kuuluvale 5.–9. klasside programmile lisandub muuseumitund 2.–4. klassi õpilastele. Kuna see vanusegrupp pole veel hakanud ajalugu kui ainet õppima, käsitleme viikingeid ja nende eluolu ning näituse teemat sellele eale sobivalt, lähtudes inimeseõpetuse alateemadest ja märksõnadest: kombed ja käitumisnormid, vägivald ja selle tagajärjed, koostöö ja üksteise abistamise olulisus, Eesti kui kodukoha märkimisväärsed paigad. 

Viikingite eluoluga tutvumise käigus pakuvad avastamisrõõmu käed-külge-tegevused, mille kaudu saavad lapsed aimu näiteks sellest, mis tunne on olla arheoloog. Tund toimub Lennusadamas 31. detsembrini 2023.

Reageerides Eesti hariduse ülesannetele, on meremuuseum ühendanud jõud mitme kultuuriasutusega: Eesti Kunstimuuseumi, Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja Tallinna Keskraamatukoguga. Sügisel hakkame eesti keele õppijale pakkuma muuseumitunde, milles kasutatakse lõimitud aine- ja keeleõppe (LAK) meetodit. Alustame ajaloolises Paksu Margareeta tornis 1.–4. klassile (A1–A2 tasemel) suunatud tunniga „Keelega merele“. Selles tutvume iidse Tallinna kui kaubandus- ja sadamalinnaga ning räägime mõttelise merereisi jooksul nii iidsetest laevadest kui ka mereametitest. Paneme rõhku sõnavarale ja lausemoodustusele ning vestlusele. Tulevikus plaanime koostada veel programme, mis pakuvad keelt õppivale lapsele põnevaid meretemaatikateadmisi, aga võimaldavad ka omandada ja lihvida keelt.

II kooliastme populaarset, Tallinna vanalinna muuseumide ja keskuste ühisprogrammi „Puust ja punaseks“ koordineerib septembrist Eesti Meremuuseum. Lisaks 6. klasside keskkonnateemalisele õppepäevale „Asja mitu elu“ osaleb muuseum ka 5. klassidele mõeldud looduse põhielementidest rääkivas koolipäevas „Ellujäämiseks vajalik“. Registreerimine avaneb soovijatele muuseumi kodulehel 28. augustil (www.meremuuseum.ee/paksmargareeta/koolipaev-puust-ja-punaseks)

Julgustame õpetajaid edaspidigi meid külla kutsuma! Mahutame osakese oma muuseumist kohvrisse ning tutvustame esemete vaatluse ja käelise tegevuse kaudu lasteaialastele ja I kooliastmele meremeeste elu ning muuseumi tööd ja põnevaid esemeid, mida kogume ja uurime. Teise kooliastme ajalootunde täiendame aga vaatega iidsete merereiside põhjustesse ja tulemustesse. Õppeaasta jooksul täiendame kohvritundide pakkumist veelgi.

Huviklubid ja lastelaager

Septembris alustab taas muuseumi huviklubi, mis toimub maikuuni kolmapäeviti kl 16–17.30. Huviklubisse ootame 2.–4. klassi lapsi tutvuma laevade maailmaga. Lisaks õpime turvalist käitumist nii mere ääres kui ka merel, teeme koos ühe merereisi, uurime laevaelu Suure Tõllu näitel, meisterdame ise laevamudeli ning leiame aega ka mängudeks ja seikluslugude jutustamiseks nii Lennusadamas kui ka Paksus Margareetas. 

Koostöös Eesti Ajaloomuuseumi ja Tallinna Linnamuuseumiga alustab Eesti Meremuuseum septembris uue, arheoloogiateemalise huviringiga. See pakub 6.–9. klassi õpilastele süvendatud ja kooliprogrammi toetavaid arheoloogiateadmisi, sealhulgas merearheoloogiast. Põnevad ja tegusad kokkusaamised toimuvad kolmapäeviti kl 16–18, huviring töötab terve kooliaasta. Täpsem info ja registreerimine algab septembri algul Eesti Ajaloomuuseumi hariduskeskuse kodulehel. Kutsume ajalooõpetajaid üles tutvustama seda võimalust ka oma õpilastele!

Koolivaheajal, 24.–26. oktoobrini toimub Lennusadamas seikluslik lastelaager „Viikingite põnev maailm“, kuhu ootame 8–12-aastaseid lapsi. Tutvume Lennusadama näitusega „Viikingid enne viikingeid“ ja saame teada, kes viikingid olid, kus elasid ja millega tegelesid. Kehastume arheoloogideks ja otsime viikingitele kuuluvaid esemeid. Laagri lõpetame meeleoluka peoga vanematele. 

Lisainfot nii muuseumitundide, huviklubi kui laagri kohta leiab huviline meie kodulehelt www.meremuuseum.ee.


Loe ka:


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!