Eesti Panga muuseum aitab mõista, kuidas toimib majandus

12. sept. 2023 Eesti Panga muuseum - 1 Kommentaar

Eesti Panga muuseum (Estonia pst 11) on keskendunud rahale ja kõigele sellele, millega tegeleb üks keskpank. Vanas Aadlipanga hoones tegutsevas muuseumis asuv interaktiivne näitus on suurepärane õpikeskkond, mis aitab mõista, millist rolli mängivad meie elus raha ja pangad ning kuidas toimib majandus. Haridusprogrammid, loengud ja ekskursioonid on suunatud eri vanuses õppijatele.

Haridusprogramme pakume nooremale ja vanemale vanusegrupile. Aktiivõppe meetodid nagu arutelu, simulatsioon, rollimäng ning töö esemetega aitavad aru saada keerulistest protsessidest ja sobivad seetõttu hästi sissejuhatuseks teemasse. Haridusprogrammides saab osaleda üks klass korraga ja vajalik on eelregistreerimine. Programmid kestavad 1–1,5 tundi.

Ettetellitavad loengud on suurepärane võimalus gümnaasiumi ühiskonnaõpetuse või majanduse õpetajale tulla oma õpilastega klassiruumist välja. Õpilased saavad kohtuda professionaalidega, kelle jaoks rahapoliitika ja koostöö Euroopas on igapäevatöö. Lektorid oskavad lihtsalt, igapäevaste ja aktuaalsete näidete abil selgitada olulisi protsesse majanduses ja poliitikas, millest on meil kõigil hädavajalik aru saada. Osaleme ju valijatena oluliste otsuste tegemisel. Ettetellitavaid loenguid palume planeerida varakult (vähemalt kuu ette).

Eesti Panga hoone. Foto: Annika Haas

Õpetajatele mõeldud seminarid toimuvad kaks korda aastas, kevad- ja sügisvaheajal. Seminaridel tutvustavad keskpanga ja finantsinspektsiooni töötajad päevakajalisi küsimusi ja ülesandeid majanduses ja rahanduses. Õpetajate seminaril osalemise ühistranspordi sõidukulud kompenseerib Eesti Pank.

Kes õpilastega muuseumisse ei jõua, see saab tellida Eesti Panga rändnäituseenda juurde kooli. Pakume koolidele, raamatukogudele ja kultuurimajadele kolme näitust. Rändnäitus „Eesti raha margast euroni“ tutvustab Eesti ajaloolisi maksevahendeid. 

Rändnäitus „Eurosüsteem“ annab ülevaate euroala riikide keskpankade tegevusest ja tutvustab 1. jaanuarist 2002 käibele tulnud ühisraha eurot. 

Rändnäitus„Rahareform 30“räägib loo Eesti iseseisvumise taastamise ühest nurgakivist – üle 30 aasta tagasi tehtud rahareformist, millega taastasime Eesti omariikluse ühe sümboli Eesti krooni. See sündmus oli Eesti jaoks oluline, kuna üleminek oma rahale pani aluse Eesti majanduse kiirele arengule ja lõimumisele Euroopaga.

Näituse kooli tellimine on tasuta. Eesti Pank korraldab kokkulepitud ajal näituse transpordi ja ülespaneku.

Lõpetuseks on oluline rõhutada, et Eesti Panga muuseumi külastus, kõik programmid ja loengud on tasuta. Programmide, loengute ja ekskursioonide broneerimiseks palume täita registreerimisvorm veebis aadressil www.eestipank.ee/muuseum või kirjutada e-aadressil muuseum@eestipank.ee.

Eesti Panga muuseum ja muuseumipood asuvad Tallinnas Estonia pst 11 ning on avatud teisipäevast reedeni kl 12–17 ja laupäeviti kl 11–16. 

Tule ja avasta raha lugu!


Eesti Panga muuseum pakub 2023/2024. õppeaastal võimalust ennast täiendada või koolitunde rikastada 

Haridusprogrammid ettetellimisega

 • „Mis on raha?“ algklassidele. Millal hakkasid inimesed kasutama raha ja kuidas on asjadele tekkinud hind? Mitu erinevat raha on olnud Eestis kasutusel viimase saja aasta jooksul ja millised rahatähed on käibel praegu? Kuidas on tark rahaga käituda ja kuidas on Eesti Pank seotud meie kõigi igapäevaeluga?
 • „Raha, hind ja hinnastabiilsus“ põhikooli III astmele ja gümnaasiumile. Programm sobib sissejuhatuseks raha ja majanduse teemasse. Uurime raha rolli majanduses, saame teada, kuidas raha ja maksesüsteemid on aja jooksul muutunud, kuidas kujunevad hinnad ja mis on hinnastabiilsus.

Loengud ettetellimisega

 • „Rahast ja keskpangandusest“. Loeng keskendub sellele, millist rolli mängivad raha ja pangad majanduses ning kuidas tekkisid keskpangad. Lähemalt peatutakse keskpankade koostööl euroalal ja aktuaalsetel teemadel maailma majanduses.
 • „Euroopa Liit muutuste tuules“. Loeng tutvustab Euroopa Liidu arengulugu sõjajärgsest rahuprojektist tänasesse päeva, kus ollakse silmitsi uute väljakutsetega. Juttu tuleb Euroopa Liidu olulistest sündmustest, inimestest, institutsioonidest ja saavutustest. Räägitakse, kuidas toimib Euroopa Liit ja millised on Eesti võimalused ja ülesanded EL-i liikmesriigina.
 • „Maksetest ja maksmisest“. Loeng keskendub sellele, mida peaks teadma maksete tegemisel: millised on võimalused ja mis ohud võivad meid varitseda näiteks e-oste tehes. Saame teada, millised süsteemid peavad töötama, et maksed toimiks, mida tulevik toomas on ja milline on Eesti Panga roll selles valdkonnas.

Õpetajate seminar

 • Sügisvaheajal, 25. oktoobril kl 10–13 toimub Eesti Ajaloomuuseumis Maarjamäel õpetajate seminar. Lisaks aktuaalsetele majandusteemadele tutvustame seminaril osalejatele Balti riikide vääringute 100-aastast ajalugu käsitlevat näitust „100 aastat: litid, latid, kroonid“. Vaid sel sügishooajal on seal võimalik tellida gümnaasiumile Ivar Leimuse kuraatorituuri.
 • Lisainfo tellimus@ajaloomuuseum.ee.

Rändnäitused tellimiseks koolidesse ja raamatukogudesse

 • „Eesti raha margast euroni“
 • „Eurosüsteem“
 • „Rahareform 30“

Hetkel ainult üks arvamus teemale “Eesti Panga muuseum aitab mõista, kuidas toimib majandus”

 1. Igor Gräzin ütleb:

  Palun mis telefonil saaks tellida külastuse 12. klassi õpilastele teemal Õmajanduse globaliseerumine”. Tegu on vene õpilastega, kes peavad õppima eesti keeles.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!