Lähiajaloo mõistmine aitab meil vabadust väärtustada

12. sept. 2023 Aive Peil Vabamu - Kommenteeri artiklit
Aive Peil juhendab muuseumitundi „Vabadus kui meie suurim varandus“. Fotod: Ede Schank Tamkivi

President Toomas Hendrik Ilves on tabavalt öelnud: „Vabadus ei ole olek, vaid tahe ja tegevus. Osakem meie mitte minetada seda oskust vabadust tahta, vaid osakem seda ikka hoida ja kasvatada.“

Nüüd, kui iseseisvuse taastamisest on möödas üle 32 aasta ja peale kasvanud põlvkond noori, kelle jaoks demokraatia, inimõigused ja vabadused on muutunud elu loomulikuks osaks, ei peaks neist justkui kogu aeg rääkima. Seda enam peame vabadust ja vabaduse kaitset mõtestama.

Sestap on Vabamu loonud kaitseministeeriumi toel muuseumitunni ja kursuse „Vabadus kui meie suurim varandus“, milles võetakse vaatluse alla üksikisiku roll demokraatlike väärtuste ja oma riigi kaitsmisel. Just minevikusündmuste analüüs aitab noortel mõista, millist hävingut, repressioone ning vabaduste piiramist võivad kaasa tuua sõjad ja diktatuurirežiimid ning kui oluline on nende vältimiseks panustada koduriigi kaitsesse.

„Põlvkondade kohtumised“ Vabamus, kus Murtud Rukkilille Ühingu liikmed jagavad oma Siberi-lugusid kooliõpilastele. 

Muuseumitund ja kursus on mõeldud 7.–12. klassi õpilastele ning toetab nii ajaloo-, ühiskonna- kui riigikaitseõpetuse tunde. Väärtuspõhises muuseumitunnis loome paralleele II maailmasõja eelse ja aegse rahvusvahelise olukorraga, arutledes ka rahvusvaheliste organisatsioonide tähtsuse ning üksikisiku ja Eesti valikute üle.

Demokraatlike väärtuste ja riigi kaitse ei tähenda, et peame kõik olema valmis relva haarama. Oluline, et teaksime, kuidas saame muul viisil panustada riigikaitsesse. Laiapõhjalisem riigikaitse tähendab ka kodanike oskust kriitiliselt analüüsida valeinfot, käituda hädaolukorras jms. Samuti on oluline teada, mis eristab vaba riiki mittevabast riigist ja rahvast. Nende paralleelide loomine aitab saada aru, millest võime ilma jääda, kui kaovad põhiseaduslikud vabadused.

Alustasime „Vabadus kui meie suurim varandus“muuseumitundidega märtsis 2023 ehk aasta pärast Ukraina sõja algust. Õpilaste ja õpetajate tagasiside tunnile on olnud väga hea ja enim on esile toodud just teemade käsitlemist isiklike lugude kaudu, sest nendeni koolitundides tihti ei jõuta.

Seitsmest tunnist koosnev kursus NoVa iseõppimisplatvormil keskendub Eesti iseseisvuse hoidmisele ja väärtustamisele. Kursuse peatükid on jagatud järgmiselt: „Sõja ja rahu küsimus“, „Eesti riigikaitse lugu“, „Rahvusvahelised suhted Teise maailmasõja eel“, „Eesti valikud Teise maailmasõja eel“, „Relvastatud vastupanu võõrvõimule“, „Vaimne vastupanu võõrvõimule“ ning kokkuvõte. Pärast iga peatükki on lühikesed valikvastustega kontrollküsimused. Teemade näitlikustamiseks oleme kasutanud materjale Vabamu kogudest, mälestuskilde ning videolõike ja artikleid.

Vene emakeelega noored Tallinnast, Maardust ja Ida-Virumaalt saavad tänu kaitseministeeriumi toetusele osaleda muuseumitunnis tasuta. Lisaks on võimalik saada osalist sõidukompensatsiooni. Eesti või vene keeles toimuvasse muuseumitundi saab end kirja panna 30. novembrini või kuni vabu aegu jagub.

Lisainfo ja muuseumitundide broneerimine broneering@vabamu.ee või telefonil 668 0250.

Uuri lähemalt www.vabamu.ee


Vabamu haridustegevused on eelmisest aastast koondatud Noorte Vabamu ehk NoVa alla. Iseõppeplatvormil nova.vabamu.ee saab iga huviline osa põnevatest ja silmaringi laiendavatest kursustest ja õpiampsudest endale sobival ajal ja tempos. 

Lisaks ootame alates septembrist kõiki huvilisi taas igakuistele noortearuteludele ühiskondlikult olulistel teemadel. Hooaja avaüritus on 15. septembril ehk demokraatiapäeval, mil arutame Vabamu ajutise näituse „Välja ahju tagant!“ kontekstis, kuidas naised on Eesti demokraatiat ehitanud ja kaitsnud. 

Samuti jätkame kevadel koostööd Murtud Rukkilille Ühinguga, kus küüditatutena Siberis kasvanud jagavad vestlusringides praegustele noortele enda lugusid. 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!