Muuseum kui õpetaja abikäsi

12. sept. 2023 Margus Saks Tallinna Linnamuuseumi haridusjuht - Kommenteeri artiklit

Muuseumitundidega saab aineprogrammi lisada individuaalseid tegevusi ja rühmatööd, aga ka õuesõpet, aktiivset liikumist või käelist tegevust. Ainekava n-ö tõlgitakse mitteformaalsesse keelde.

Värvikad nüansid pakuvad lastele ja noortele huvi ning õppimine muutub nii hoopis lihtsamaks. Peatselt saavad Tallinna Linnamuuseumi tundides ka eesti keelest erineva emakeelega lapsed keelekümbluse ja LAK-õppe (lõimitud aine ja keel) kaudu ajalooteadmisi ning kultuurielamusi.

Seksuaalharidus mineviku abil

Muuseumitunnis „Suhted, seksuaalsus ja sina“ räägitakse Tallinna linnaelumuuseumi näituse „Kõlvatu Tallinn“ lisaprogrammina seksuaalsest identiteedist ja tabudest. Noored saavad tutvuda seksuaaltervise teemaga ning õpivad käituma enda ja teiste suhtes empaatiliselt. Unikaalne seksuaalharidusprogramm lõimib ühiskonnaõpetuse ja ajaloo õppekava.

Interaktiivne orienteerumismäng kõigile tasuta

Nüüdisaegsed noored kipuvad nutiseadmeid liigselt kasutama, kuid vahel võib sellest kasugi olla. Linnamuuseumil on õuesõppeks valminud interaktiivne seiklusmäng „Tühja kõhuga keskaegses Tallinnas“, kus seltskonnad saavad virtuaalselt kehastuda mõnulevaks või kiireloomuliseks kassiks. Igaüks saab endale sobival ajal ja tempos õppida tundma keskaegset toidukultuuri. Mängu saab nutitelefonis mängida eesti, vene ja inglise keeles. See valmis Tarvastu Gümnaasiumi õpilaste kirjutatud stsenaariumi põhjal Eesti Teadusagentuuri toel.

Miiamilla lastemuuseumi tundeelukad tuletavad meelde, et kõik tunded on lubatud.

Heaks kaaslaseks saab õppida

Lastemuuseumi Miiamilla uus püsiekspositsioon „Laste maailmaruumid“ keskendub empaatiale. Koostöös Lastekaitse Liidu programmiga „Kiusamisest vabaks“ sündis ka headele suhetele pühendunud muuseumitund, kus väikeste sammudega õpitakse hoolivaks ja arvestavaks kaaslaseks olemist. Kuniks muuseum 2024. aasta jaanuaris taas avatakse, saab Miiamilla mängulist meeskonda kutsuda külla nii lasteaedadesse kui ka koolidesse.

Suurtükitorn pakib end kohvrisse

Ka Kiek in de Köki kindlustustemuuseum tuleb „Muuseum kohvris“ programmiga ise lasteaeda või kooli külla, sest sügisest jäävad selles kompleksis avatuks küll bastionikäigud ja Neitsitorn koos Lühikese jala väravatorniga, kuid suurtükitorn on uuenduskuuriks suletud.

Muuseumitunde on igale kooliastmele: kunsti- ja kohvikukultuur, keskaegsed tervisehädad ja ravimeetodid, linnaloomad, kaitsetornide ajalugu ja palju muud.

Loe ja broneeri linnamuuseum.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!