Sõnal sabast: Guugeldama

5. sept. 2023 Priit Põhjala - Kommenteeri artiklit
Priit Põhjala.

„Guugeldama“ tähendus on nüüdseks juba üldteada: Google’i otsimootorit kasutades internetist infot otsima. Tegusõna on tuletatud da-liite abil Google’i nimest. Sarnane verbituletis, küll ilma liiteta (n-ö nulltuletis), on näiteks „skaipima“, mis on saadud nimest Skype ja märgib Skype’i tarvitamist. Mõlemas tuletises on võõrnimi sees häälduspäraseks muganenult, mis on võõrnimetuletiste puhul üsna erandlik.

Sõnale „guugeldama“ vastava verbituletise leiab paljudest keeltest (nt aserbaidžaani quqllamaq, hollandi googelen, hispaania googlear või guglear, prantsuse googler, vene (за)гуглить), kuid kõige pikem ajalugu on Google’i nimest saadud verbil muidugi inglise keeles. Domeeninimi „google.com“ registreeriti aastal 1997 ja juba aasta-paari pärast käibis inglise keeles ka verb to google. Televisioonis pruugiti ingliskeelset verbi esimest korda aastal 2002, ühes „Vampiiritapja Buffy“ osas, ning samal aastal valiti see Ameerikas aasta kõige kasulikumaks sõnaks. 2006 lisati verb ka krestomaatilisse Oxfordi inglise keele sõnaraamatusse.

Meil pääses „guugeldama“ kõigepealt „Eesti keele seletavasse sõnaraamatusse“ (2009), siis „Võõrsõnade leksikoni“ (2012). Õigekeelsussõnaraamatus on „guugeldama“ aastast 2013. Sõnaveebist leiab ka väljendi „välja guugeldama“, mis peaks osutama tulemuslikkusele – Google’i otsimootorit kasutades internetist infot otsima ja seda ka leidma.

Kust aga on tulnud verbi aluseks olev nimi Google ise? Tegemist on sõna googol (eesti keeles vahel „gugol“) esiti väidetavalt tahtmatu, edasi juba sihiliku valestikirjutusega. See nimi peaks viitama otsimootori võimele organiseerida ja pakkuda väga suurt hulka informatsiooni, sest googol tähendab väga suurt arvu, 10100 (number üks, millele järgneb sada nulli). Naljakal kombel ei ole sugugi ebatõenäoline, et sõna googol loomisel (1920) võidi saada inspiratsiooni 1919. aastal sündinud koomiksitegelasest nimega Barney Google. Sel juhul on nimi Google tulnud sõnast googol, mis omakorda on tulnud nimest Google!


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!