Tähtis on see, mida iseendale enda kohta ütleme

19. sept. 2023 Kati Bakradze-Pank Tallinna Ühisgümnaasiumi õpetaja - 1 Kommentaar
Kati Bakradze-Pank.

Uus kooliaasta on alanud ebakindlamalt kui eelmised – määramatust on olnud palju, uuenenud nõuded ainekavades on juba kooliaasta alguses tekitanud õpetajates paraja koguse stressi. Meie tänane Eesti vajab õpetajas eelkõige väärtuste kandjat ja siin peab õpetaja küll alustama iseenda väärtustamisest. Õpetajal on oluline valida enda vaimne, füüsiline, emotsionaalne ja ka professionaalne tervis ning seista enese eest eelkõige enda pärast.

Peame õpetajatena seadma julgelt piirid töö- ja isikliku elu vahele. Õpetajatöös on ikka nii, et jooksvalt vajab mõni koolidokument täiendamist. Oluline on samal ajal olla teadlik enda ametijuhendis määratud tööülesannetest, mis hoiab ärevust maas ja annab kindluse, et mõlemad pooled on teadlikud kokkulepitud kohustustest ja ootustest. 

Tugipersonal koolis on tänapäeval mõeldud eeskätt õpilaste toetamiseks. Kool võib aga otsustada, et üks päev nädalas on nõustamine ja vabad ajad psühholoogiga ainult õpetajate päralt. Tunnete, väljakutsete, emotsioonide juhtimise maailmas annab selline töökorraldus õpetajale teadmise, et tal on võimalus küsida abi ja tugipersonal on tema jaoks olemas. 

Rutiinist välja saamiseks on õpetajal oluline elukestvalt õppida. Mine koolitustele, liitu aineühendustega, suhtle kolleegidega väljaspool enda kooli. Mõtesta täiendkoolitus enda jaoks nii, et õpid seal enda, mitte õpilaste jaoks. Õpetajate koostöö on õppija suurim mõjutaja.

Kodu on iga inimese kindlus. Et koju jõudes oleks õpetaja tass täis ka oma pere jaoks, täidame seda koolipäeva jooksul pisikeste pauside ja üksiolemisega, aga ka kolleegidega vesteldes. Ikka selleks, et kodus oleksime oma pere soovidega sama lahked ja kannatlikud, nagu oleme olnud kooliperes.

Õhtust meeleleeki võibki hoida oma pere jaoks, pühendades aega ühistele headele tegudele ja koosolemisele. Hommikud aga võta enda jaoks ja tekita rutiin – näiteks 20 minutit hommikulugemist aitab seada päevale fookuse, annab aega mõtete koondamiseks ja häälestumiseks.

Püsiva muutuse kutsub nii õpilaste kui õpetajate elus esile ainult positiivne tagasiside. Seega, armas kolleeg, ütle endale iga päev: „Mina olen tähtis“ ja vali ennast esimesena. 


Hetkel ainult üks arvamus teemale “Tähtis on see, mida iseendale enda kohta ütleme”

  1. Peep Leppik ütleb:

    Kahjuks pole kõik nii lihtne…

    Püüdkem märgata, kuis tühised, end väliste võtetega upitavad inimesed (isegi õpetajad) pürivad avalikkuse ette (ka meediasse). Kõik väline on LIHTNE – vaid meeltega tajutav… Aga arukus ja mõtlemisvõime nõuavad hindajalt sedasama, isegi tiitlid ei päästa.

    Koolitused ja õpetajate koostöö on vaid sõnad, hoopis keerulisem on väärtusliku SISU üles leidmine… Soovitan taas (25-aastase töö tulemus!) leida endale sobiv materjal raamatukesest “Carpe diem!”(2020) – loetelu lehekülgedel 68-79. See on TEADUSEST lähtuv materjal – nõuab kaasa mõtlemist!

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!