Teaduskooli e-kursused alustavad taas

5. sept. 2023 - Kommenteeri artiklit

7.–12. klassi õpilased on oodatud osalema Tartu Ülikooli teaduskooli e-kursustel. Õppetöö toimub Tartu Ülikooli Moodle’i keskkonnas, mis loob võimaluse omandada uusi teadmisi endale sobival ajal ja meelepärases kohas.

Kursustel osalemine arendab ajaplaneerimise oskust ja annab iseseisva õppimise kogemuse, mis edasiste õpingute käigus kahtlemata kasuks tuleb.

Kooliprogrammi süvendavate e-kursuste läbimine annab suure eelise ainevõistlusteks valmistumisel. Edukate tulemuste, diplomite ja medaliteni jõudmine nõuab kõrgel tasemel teadmisi, mille omandamisel tuleb kasuks võistlusteks ettevalmistavate e-kursuste läbimine. Palju põnevat leidub ka õpilastele, kes soovivad lihtsalt enda lemmikõppeaines silmaringi avardada või kooliprogrammiväliselt midagi uut teada saada. Suunitlustena on ära märgitud interdistsiplinaarsed kursused ja gümnaasiumi valikkursused.

Veebipõhine õpe ei tähenda ainult arvutis istumist, mitmel juhul on õppetöösse kaasatud ka praktiline tegevus. Näiteks on teaduskooli kursuste seas juba aastaid populaarsust kogunud praktilise kodukeemia e-kursused, mille eesmärk on arendada õpilaste oskust juhendi abil iseseisvalt eksperimentaalseid töid läbi viia. Selleks vajalikud vahendid toimetatakse osalejatele üle Eesti kätte ja kodus katsetamine saabki alata.

Huvi midagi omal käel juurde õppida on noortel suur. Seda tõestab möödunud õppeaasta, mil teaduskooli e-kursustel oli osaluskordi lausa 2124. Kokku registreeruti 257 Eesti koolist. Õppureid on kõigist maakondadest, Hiiumaalt osales näiteks viis kooli. Välisriikidest osaleti 14 õppeasutusest, kõige kaugemalt osaleti USA-st ja Türgist. Teises ajavööndis elamine õppetööd ei sega, kuna e-kursustel kellaajaliselt ei kohtuta.

Loodusteadustest küberõppeni

Valikus on ligi 50 e-kursust bioloogia ja meditsiini, füüsika ja astronoomia, humanitaaria, informaatika, keemia, loodusteaduste, matemaatika ning sotsiaalia valdkonnast. Suurt osa kursustest on Eesti Hariduse Kvaliteediagentuur tunnustanud e-kursuse kvaliteedimärgiga. Kursused on jaotatud sügis- ja kevadpoolaasta peale: neist valdava osa õppetöö algab oktoobris ja registreeruda saab kursuse alguskuupäevani või kuni kohti jätkub. Jaanuaris alustavatele kursustele registreerimine kestab uue aasta alguseni.

Uued tegijad

Tänavu on nimistusse lisandunud kolm uut kursust loodusteaduste sõpradele. 7.–12. klassi õpilastel on võimalik keskkonnateadmiste avardamiseks ja kinnistamiseks või ees ootava uurimistöö teema leidmiseks osaleda GLOBE Eesti korraldataval kursusel „Maa kui süsteem“. Põhikooliõpilased saavad inimese anatoomia ja füsioloogia kohta lähemalt uurida kursusel „Inimkeha ABC“. 7. ja 8. klassi astuvad noored on oodatud nuputama „Loodusteadlike ülesannete lahendamise“ kursusel.

Õpetajatele pakutakse kontaktõpet

Õpetajad, haridustehnoloogid ja noorsootöötajad saavad uue õppeaasta alguses tutvuda uudse küberõppekeskkonnaga. Üle Eesti toimuvad tasuta koolituspäevad on huvilistele suurepärane võimalus oma teadmisi ja oskusi täiustada. Veebipõhise keskkonna eesmärk on aidata koolitada tulevasi kübereksperte, pakkudes mängulist iseõppevõimalust küberturvalisusest huvitatutele. Oktoobris ja novembris toimub kolmepäevane koolitus „Teadushuviringi juhendamine“. Kokku saadakse 20. ja 21. oktoobril ning 17. novembril. Koolitustele saab end kirja panna Tartu Ülikooli teaduskooli kodulehel.

Kes teeb, see jõuab

Valiku tegemisel ei pea piirduma ühe e-kursusega. Näiteks valis möödunud õppeaastal endale kaks e-kursust 218 õpilast ja kolm e-kursust 80 õpilast. Eraldi väärib ära märkimist endale seitse e-kursust valinud ja need kõik edukalt läbinud koolinoor. Seega, koolitöö kõrvale mõne e-kursuse valimine on igati jõukohane – tarvis on ainult huvi ja pealehakkamist!

Kuigi kogu kursuse vältel on osalejatele tagatud juhendaja tugi, eeldab õpe palju iseseisvat tööd – arvestada tuleb õppejõudude seatud tähtaegadega, mis omakorda arendab õpilaste ajaplaneerimise oskust. Gümnaasiumidel on võimalik teaduskooli kursusi arvestada valikainetena. Osa kursusi annab Tartu Ülikooli kandideerimisel lisapunkte.

Teaduskooli e-kursused on huvitavad, kõik materjalid on Moodle’is olemas ja õppejõud annavad individuaalset tagasisidet.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!