Tegevusrohke TYPA keskus

12. sept. 2023 Kristel Kotta TYPA hariduskeskuse juhataja - Kommenteeri artiklit
TYPA muuseumikass Ruby ootab sõpru tegutsema. Foto: Mana Kaasik

Mis seob vapsikupesa ja paberit? Millise paberi saab nõgesest või rabarberikoorest? Miks Johannes Gutenbergi peetakse eelmise aastatuhande tähtsaimaks inimeseks? Kuidas trükiti raamatuid enne arvutiajastut? Mida vanadest raamatutest teha saab? Nendele küsimustele leiab vastused TYPA trüki- ja paberikunstikeskuses Tartus. 

TYPA haridusprogrammi kuuluvad alati praktilist osa sisaldavad muuseumitunnid, väiksemale seltskonnale sobivad töötoad, nagu marmoreerimine, tsüanotüüpia ja pimetrükk, ning paberi- ja trükikunsti huvilistele korraldatavad lühikursused. 2023. aasta septembrist ootame vähemalt 15-aastaseid püsiva loomuga õppijaid TYPA kirjakooli, kus õpetame nii reeglipärast ilukirja kui ka tähtede joonistamist ehk lettering’i ning tutvustame kirjakunsti rikkalikku ajalugu ja selle arvukaid nüüdisaegseid rakendusvõimalusi.

TYPA muuseumitunnis „Taimest paberini“ saab valmistada käsitööpaberit ning arutleda paberi saamise, omaduste ja kasutamise üle. „Nobenäpud trükikojas“ tutvustab 19. ja 20. sajandi eksponaatide keskel trükikunsti ajalugu. Tunni praktilises osas köidavad lapsed endale märkmiku, mille kaanele trükivad TYPA vanima Dingler-pressiga meelepärase pildi. 

Muuseumitund „Kuidas uudised inimesteni jõuavad?“ keskendub trükiajakirjanduse ja „Raamat läbi ajaloo“ raamatu ajaloolisele tähtsusele. Tundide praktilises osas saavad õpilased trükkida ajalehepealkirja või meisterdada väikese kõvade kaantega märkmiku. Pisimatele mõeldud tunnis „Kõik trükkalid lugema“ koostatakse trükiklišeedest tähestik ja trükitakse rühmale kaasa lõbusad tähekaardid. „Muuseumiseikluses“ lahendavad õpilased ülesandeid meie muuseumikassi Ruby pildiga tähistatud tegevuspunktides.   

Alates 2023. aasta septembrist pakume võimalust osaleda kohapeal või külalistunnina HTM-i hõimurahvaste programmi toel loodud muuseumitunnis „Soome-ugri mustrimõistatus“. Tund sobib eri kooliastmetele, sest valida on lihtsama ja keerulisema materjali vahel. Soome-ugri rahvastest keskendume komidele, udmurtidele, maridele ja mokšadele, kelle Eestis elavad esindajad on materjalide loomist ka konsulteerinud. Tunni jooksul trükivad ja tõlgendavad õpilased soome-ugri rahvakunstimotiive ja koostavad endale edasiseks süvenemiseks 35 või 40 ülesannet sisaldava motiivivihiku. Esimesed 12 muuseumitundi viime läbi projekti raames ja seetõttu soodushinnaga. 

Küsimusi ja broneeringuid ootame lahkelt aadressil typa@typa.ee.

Lisainfo TYPA kodulehel https://typa.ee.  


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!