Eesti keelele üle minevad koolid ning lasteaiad saavad tellida tasuta asendus- ja abiõpetajaid

24. okt. 2023 HTM - Kommenteeri artiklit

Haridus- ja Teadusministeerium on sõlminud kokkulepped Tartu Ülikooli, Tallinna Ülikooli ning asendusõpetajate programmiga, mis võimaldab eestikeelsele õppele üle minevatel koolidel ja lasteaedadel tellida tasuta asendusõpetajaid ning kutsuda üliõpilasi abiõpetajateks üle kogu Eesti.

Haridus- ja Teadusministeeriumi eestikeelsele õppele ülemineku juht Ingar Dubolazov tõdes, et üleminek ja eesti keelest erineva emakeelega õpilaste õppe toetamine nõuab õpetajatelt oma oskuste ja teadmiste täiendamist. „Õpetaja saab osaleda mitmesuguses täiendusõppes – keelekursustel, metoodikakoolitustel, stažeerimisprogrammides – ning tema tundide kvaliteetseks asendamiseks ei pruugi piisata õppeasutuse enda personalist. Riik tulebki siin haridusasutustele appi,“ kinnitab Dubolazov. 

Asendusõpetajat on võimalik taotleda eestikeelsele õppele üleminekut toetaval koolitusel osaleva õpetaja tundide asendamiseks või muu emakeelega lapsi eesti keeles õpetava õpetaja haigestumisel. Abiõpetaja kutsumine peab samuti olema seotud eestikeelsele õppele ülemineku või eesti keelest erineva emakeelega õpilaste õppe toetamisega. 

Koostöös Tartu Ülikooli ja Tallinna Ülikooliga käivitatakse programm, mille raames mõlema ülikooli üliõpilased pakuvad tuge abiõpetajana eesti keelest erineva emakeelega laste õpetamisel. Abiõpetajateks on selleks vabatahtlikult soovi avaldanud õpetajakoolituse ja teiste ettevalmistuselt sobivate erialade üliõpilased. Neile on tagatud eesti keelest erineva emakeelega õpilaste õppe toetamiseks vajalik esmane ettevalmistus ja vajaduspõhine nõustamine töö käigus.  Sarnast abiõpetajate programmi on seni edukalt kasutatud pandeemia mõjude leevendamisel ja Ukraina laste toetamisel meie haridussüsteemis. MTÜ ASÕP on olnud ministeeriumi strateegiliseks partneriks asendusõpetajate pakkumisel pandeemiast tingitud asendusvajaduse leevendamisel. Abiõpetajate programmi maksumuseks on kavandatud 0,25 mln eurot õppeaastas ja asendusõpetajate võimaldamiseks samuti 0,25 mln eurot õppeaastas.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!