Eesti koolidesse jõuab Euroopa Komisjoni lasteraamat Ukraina sõjapõgenike läbielamistest

12. okt. 2023 Agenda PR - Kommenteeri artiklit

Euroopa Komisjon avaldas täna Ukraina sõja läbielamistest rääkiva lasteraamatu „Tüdruk, kes hoidis silmad lahti“, mis viiakse koolidesse ja raamatukogudesse üle Eesti. Raamat aitab tõsta nii Eesti inimeste teadlikkust Venemaa agressiooni mõjust sõjapõgenike igapäevaelule kui ka suurendada laste ja täiskasvanute vahelist diskussiooni ning mõistmist.

Eestis viibib üle 40 000 Ukraina sõjapõgeniku ning oktoobri seisuga käivad vähemalt 8400 last ja noort Eestis lasteaias või koolis. Euroopa liikmesriikide vaheline projekt on kutsutud ellu selleks, et mitte unustada sõjapõgenike valu ning julgustada inimesi hoidma silmad avatuna sõjapõgenike suhtes, neid jätkuvalt märkama ja kuulama.

Lasteraamat „Tüdruk, kes hoidis silmad lahti“ jutustab loo noorest Ukraina tüdrukust, kes kohtab eriliselt tähelepanelikku Eesti tüdrukut oma uues Eesti koolis. Raamat illustreerib laste omavahelise märkamise ja toetamise tähtsust, kui koolis on lapsed, kes on pidanud sõja survel võõrasse riiki kolima. Raamat on mõeldud 7–10-aastastele, samuti lastevanematele ja õpetajatele. Unikaalse projekti jaoks tegi Euroopa Komisjon koostööd tuntud Ukraina illustraatori Anna Sarviraga. 

Euroopa Komisjoni õigusvoliniku Didier Reyndersi sõnul on soov viia loo jutustamise kaudu Euroopa Komisjoni kampaania sõnumid võimalikult paljudeni. „Sõja eest põgenevate inimeste kogemuste mõistmine ning nende õiguste tunnustamine on hädavajalik tervema, kaastundlikuma ja õiglasema ühiskonna ehitamiseks. Varases eas laste kaasamine raamatu kaudu aitab loodetavasti meil kujundada helgemat tulevikku kõigile,“ rääkis Reynders.

Värske lasteraamat on osa Euroopa Komisjoni „Hoia silmad lahti“ (Keep your eyes open) kampaaniast, millega soovitakse muuta inimesi teadlikumaks ohvrite õigustest EL-is. Raamat kutsub üles solidaarsusele ja mõistma sõjapõgenikke, kes vajavad erilist tuge ja tähelepanu. 

„Tüdruk, kes hoidis silmad lahti“ on tõlgitud 13 keelde (eesti, ukraina, inglise, prantsuse, hollandi, bulgaaria, horvaadi, tšehhi, ungari, läti, poola, rumeenia ja slovaki). Eesti- ja ukrainakeelsed raamatud viiakse koolidesse ja raamatukogudesse üle Eesti, samuti mittetulundusühingutele, et sõnum jõuaks võimalikult paljude lugejateni. „Hoia oma silmad lahti“ kampaania veebilehel on lugemiseks ja allalaadimiseks saadaval ka e-raamat.

Täiendav teave EL-i ohvrite õigustest.

Euroopa Liidus on tagatud kõigi kuriteoohvrite õigused, mis on peamiselt sätestatud 2012. aastal vastu võetud ohvrite õiguste direktiivis. Ohvri õiguste hulka kuuluvad ka õigus teabele, toetusele ja kaitsele vastavalt ohvri individuaalsetele vajadustele ning õigustele. Samuti on ohvritel õigus olla tunnustatud ja neid tuleb kohelda personaalselt, lugupidavalt, delikaatselt, professionaalselt ja diskrimineerimata. Tänavu juulis võttis komisjon vastu ettepaneku ohvrite õiguste direktiivi muutmiseks, et tugevdada kuriteoohvrite õigusi EL-is veelgi. Praeguste reeglite kohaselt saavad sõjaga seotud kuriteoohvrid EL-i ohvrite õiguste reegleid kasutada, kui nende kuriteomenetlused toimuvad EL-i territooriumil. 


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!