JURIST VASTAB ⟩ Kuidas on kontakttundide arv seadustega reguleeritud?

10. okt. 2023 Külli Kröönström Eesti Haridustöötajate Liidu jurist - 2 kommentaari
Külli Kröönström.

Sissejuhatuseks märgin, et vastan siin rubriigis õpetajate üldistele küsimustele. Üldisele küsimusele saab jurist anda ainult üldise vastuse. Kahte täpselt ühesugust juhtumit elus ette ei tule. Seega võib mõne juhtumi käsitlemisel selguda, et erilistest asjaoludest tulenevalt on lahendus teistsugune. 

Õpetajate tööaeg on 35 tundi nädalas. See number on seadusega üheselt sätestatud, on absoluutne tundide arv ning ühe õpetaja töökoha raames seda nädalas ületada ei tohi. Kuidas on 35 tundi sisustatud, kui mitme kontakt- ehk koolitunni arvuga, seda seadustega numbriliselt välja toodud ei ole. Siiski ei tähenda see, et kui koolijuht määraks õpetajale näiteks 35 kontakttundi, siis ükski seadus seda ei keela. 

Õpetaja töötab töölepingu alusel. Töölepingule kohalduvad, nii nagu kõikidele teistelegi lepingutele, võlaõigusseaduses sätestatud hea usu ja mõistlikkuse printsiibid. Igaüks saab aru, et inimesele saab anda ainult nii palju tööülesandeid, kui palju antakse aega nende täitmiseks. Õpetaja töö maht peab olema selline, et on eluliselt usutav, et sellega on võimalik 35 tunni jooksul toime tulla.

Õpetaja kõigi tööülesannete täitmine peab mahtuma tööaega (35 tundi nädalas). Toon siin näidisloetuelu tööülesannetest: kontakttunni ehk koolitunni enda läbiviimine ja ettevalmistamine; õpilaste hindamine ja hinde selgitamine; kodutööde parandamine; kontrolltööde ettevalmistamine ja hindamine; individuaalsete konsultatsioonide andmine, kusjuures arvestada tuleb, et täiendavat aega vajavate õpilaste arv on pigem tõusuteel; suhtlemine lastevanematega; võimalike eriarvamuste lahendamine õpilaste ja lastevanematega; aruannete, kokkuvõtete ja muu kohustusliku (digi)dokumentatsiooni koostamine; koolitustel osalemine; eneserefleksiooniaeg; lastevanemate koosolekutel osalemine ja nende ettevalmistamine; teistel koosolekutel osalemine; ametiühingu usaldusisiku tööaeg. 

Tööülesannete maht peab olema selline, et töötada saab mõistlikus tempos, nii et oleks tagatud piisav aeg igale õpilasele vajaliku tähelepanu pööramiseks nii kooli- kui ka vahetundides. Kiirustades suureneb risk teha vigu (näiteks kukkumine või komistamine; digiseadme või mõne muu töövahendi unustamine kohta, kus see võib sattuda õpilaste kätte; ärritunud hääletooni kasutamine). Lastega töötava inimese töökeskkonnale tuleb pöörata erilist tähelepanu. Meie kultuuriruumis kehtib printsiip: laste huvid käivad üle kõige. Kõik töötaja tervisega seotud riskid peavad olema maandatud, siis on seda ka lastega seotud riskid.

Üldise praktika järgi on õpetajate kontakttundide arv nädalas 18–23. Arusaadavalt on poolte kokkuleppel võimalik teha erandeid. Erandeid võib teha sõltuvalt sellest, kui palju on klassis õpilasi, kas seal on abiõpetaja, kas õpetajal on teisi tööülesandeid, kas õpetaja on usaldusisik, kui palju pakub tööandja töötasu.

Seaduse järgi peab koolijuht olema pädev inimesi juhtima. See hõlmab ka iga õpetaja tööhulga hindamist. Direktor, kes teab kooli tööhulka, käitub seaduse kohaselt heas usus ja mõistlikult ning jaotab selle koolipere vahel ära. Iga inimesega sõlmitakse eraldi tööleping sellise sisuga, et töötamine on mõistlikus tempos ja ei ole riski, et töötaja peab kiirustama või tundma hirmu, et ta ei jõua 35 tunniga kogu oma tööd ära teha. Õpetaja tööaeg peab olema korraldatud nii, et õpetaja ei oleks pärast tööpäeva lõppu kurnatud. Töötamine peab olema tervist edendav. Töötada tohib vaid tööaja piires. Omaalgatusliku ületunnitöö kohta võib öelda, et see on keelatud. 

Seega on kontakttundide arv nädalas reguleeritud järgmiste seadustega: töölepingu seadus, võlaõigusseadus, töötervishoiu ja tööohutuse seadus, põhikooli- ja gümnaasiumiseadus, lastekaitse seadus.


Korra kuus vastab jurist Külli Kröönström õpetajate küsimustele.

Ootame küsimusi juristile sirje@opleht.ee.


2 kommentaari teemale “JURIST VASTAB ⟩ Kuidas on kontakttundide arv seadustega reguleeritud?”

  1. Ageli ütleb:

    Aga kutsekoolide õpetajatele see jutt ei kehti. See siiski ainult üldhariduskoolidele? Ja selleks, et eestivabariigis ära elada, tuleb õpetajal teha rohkem, kui 35h nädalas tööd. See, et ei tohi, ei huvita mind üldse. Mul on vaja pere toita ja katta ja koolitada.

  2. Külli Kröönström ütleb:

    Artiklis kirjapandu kehtib kõikidele koolidele. Ka kutsekoolidele. Tööandjatel on võimalus kasutada summeeritud tööaega.

Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!