Paide Teater: tehisintellekt, nüüdisaegne kammerooper ja unistused 

3. okt. 2023 Paide Teater - Kommenteeri artiklit
Paide Teatri meeskond 2023. aasta märtsis. Vasakult Mart-Matteus Kampus, Triin Kordemets, Mariliis Peterson ja Marita Ausmaa. Foto: Ingmar Muusikus

Sügistalvisel hooajal etendub Paide Teatris kolm uuslavastust ja üks mokumentaalfilm. Näha saab nii nüüdisaegset kammerooperit, eksperimentaalteatrit kui ka koguperelavastust. Lavastused pööravad tähelepanu keskkonna, tehnoloogia ja kogukonna küsimustele ning panevad publiku neil teemadel kaasa mõtlema.

Mart-Matteus Kampus lavastuse „Konsiilium“ proovis. 
Foto: Tõnis Tõnström

Esimesena jõuab 25. oktoobril Paide Muusika- ja Teatrimaja suures saalis publiku ette „Konsiilium“. Tegu on eksperimentaalteatri lavastusega, mille südames on tehisintellekt (AI). Dramaturgid Mart-Matteus Kampus ja Helen Rekkor uurivad selles tehisaru ja inimloovuse suhet. Lavastuses on ühendatud tehisintellekti loodud tekst, valguskujundus ja muusika. 

Kõige pimedamal kuul – novembris – jõuab Eesti ja Läti ühistööna vaatajateni nüüdisooper „Monstera Deliciosa“, mis väärtustab nüüdisaegset ooperikunsti ja põhineb nende naiste tõsielulugudel, kes hoolitsevad avalikus ruumis toalillede eest. Ooperi libreto autor ja lavastaja on Barbara Lehtna. Lavastus valmib Paide Teatri, Ģertrūdes ielas teātris’i ja Festival Sansusī koostöös. Eesti esietendus on 23. novembril Paide Muusika- ja Teatrimaja suures saalis.

Koos esimeste lumehelvestega saab lavaküpseks talvelavastus „Ilus ilm“, mille autor on Siret Campbell, lavastaja Mariliis Peterson ja helilooja Madis Muul. Lavastust mängitakse Väätsa mõisas ning saali oodatakse nii lapsi kui ka lapsemeelseid. Koguperelavastus paneb mõtlema maailmas aset leidvatele muutustele, erilise tähelepanu all on ligipääsetavuse teema. 

7. detsembril linastub Paide Muusika- ja Teatrimajas mokumentaalfilm „Übermensch – nali ühes vaatuses“, mis on filmilik dimensioon teatrist. Johannes Richard Seppingu loodud teos on järg lavastusele „Übermensch“. 

Rohkem infot paideteater.ee


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!