Tavalisest erinevalt toituvate laste toetamine lasteaias

17. okt. 2023 Aet Kiisla Tartu Ülikooli Narva kolledži õppejõud - Kommenteeri artiklit

Aasta-aastalt kasvab nende inimeste hulk, kes mingil põhjusel vajavad erilist toitumist. Muidugi on kõige olulisem välja selgitada nähtuse põhjused ja tegelda nendega: kas need on paratamatud, muudetavad või ennetatavad. Samal ajal tuleb olukorrale reageerida. Kui selline vajadus on juba tekkinud, pole teisiti toitumisest pääsu. Tabletiga pole mõtet ravida, kui saab ka toitumisega reguleerida. Merilin Talimaa kaitses kevadel Tartu Ülikooli Narva kolledžis sel teemal bakalaureusetöö. 

Merilin Talimaa. Foto: erakogu

Esmalt tuli välja selgitada, milliste terviseprobleemide tõttu vajavad lapsed teisiti toitumist kui ülejäänud lapsed rühmas, ja siis koguda kasutatavaid lahendusi. Bakalaureusetöö pealkirjaks sai „Järvamaa lasteaedade positiivsed praktikad teisiti toituvate laste toetamiseks“.

Selgus, et lastel esineb mitmeid toiduallergiaid, diabeeti, laktoosi- ja gluteenitalumatust.Tuli välja ka, et teisiti toitumist vajavatest lastest ei teata just palju. Inimeste toitumisharjumused ning toitude koostisosad muutuvad pidevalt. See tekitab vajaduse täiendada olemasolevaid teadmisi, et käsitleda lasteaedades toitumist puudutavaid probleeme ja kitsaskohti laiemalt. Lõputöö tulemuste põhjal võib väita, et lasteaedades suhtutakse teisiti toituvatesse lastesse sallivalt. 

Samas on eritoitumist vajava lapse menüü koostamine töötajatele lisakoormus, ka kaasnevad eritoidu valmistamisega lisakulutused. Esile tõsteti vähest etteteavitamist – laps tuleb lasteaeda ootamatult; ilmnes probleeme ka toiduraha maksmisega, rühmas on märgatud lapse häiritud olekut, teised lapsed on olnud pettunud. 

Lasteaedade kirjeldatu on üsna sarnane. Suur vastutus on pandud lastevanematele, kes peavad lasteaeda informeerima, kui laps vajab tavalisest erinevat toitu. Märgiti, et mõningal juhul paneb lapsevanem lapsele ise kaasa toidu, mis vastab lapse tervise eripäradele. On olukordi, kus köök tellib vajaliku toidu ning koostab eritoitumist vajavale lapsele menüü tema terviseseisundist lähtuvalt. Tihtipeale tekitab köögis probleeme asjaolu, et eritoitumist vajava lapse toit on kallim kui teiste laste oma, mistõttu on jõutud kokkuleppele, et lapsevanem tasub lisaks vaja mineva summa ise. Lasteaedadel ei ole riiklikku ega omavalitsuse toetust eritoitumisega arvestamiseks. 

Mõned näited lasteaedadest

Näiteks tehakse kook, kotletid, kartulivorm ilma munata, magustoidus on muna asendatud küpsiste või banaaniga, tsitruseliste puhul pakutakse muid puuvilju, toitudele piima ei lisata või asendatakse veega / laktoosivaba/taimse piimaga, kala asemel on keedetud pisike liha ribitükk või asendatud kala singi-vorsti kuubikutega. 

Erimenüü korral vaadatakse, mida laps võib tarbida ja mida mitte, ning tehakse vajalikud korrektiivid vastavalt sellele. Sellistele lastele on toidud nimelistes ja suletud kaanega karpides. Diabeetikust lapse veresuhkru taset kontrollitakse regulaarselt ja vajadusel rühmameeskond reageerib. Lapsevanemale kirjutatakse menüü peale toidu täpne kalorsus.

Kõik uuringus osalenud lasteaiatöötajad kinnitasid, et oluliseks peetakse koostööd vanemate ja lasteaia juhtkonna ning majanduspersonaliga, võimalusel ka tervishoiutöötajaga. Lõputöö autor rõhutab, et tähtis on teha nii lastevanemate kui ka laste hulgas selgitustööd, kui rühmas on teistsugust toitu vajav laps. Lapsed võivad olla segaduses, kui keegi nende seast saab teistsugust toitu. Teistest erinevat toitu saav laps võib tunda end ebamugavalt. 

Kuigi bakalaureusetöös käsitleti toidu valmistamise ja laste toetamise praktilisi lahendusi, on töö väärtus olukorra teadvustamises. Lasteaedades käivad eritoitumist vajavad lapsed, kes vajavad senisest suuremat tähelepanu. 

Merilin Talimaa bakalaureusetöö „Järvamaa lasteaedade positiivsed praktikad teisiti toituvate laste toetamiseks“ juhendaja oli Aet Kiisla.


Lõputöö autori Merilin Talimaa soovitused

  • Kogu lasteaia personal, kes tegeleb eritoitumist vajava lapsega, peab teadma, kuidas seda teha.
  • Mõnikord võib anda kogu rühmale toitu, mis sobib eritoitumist vajavale lapsele, see aitab lastel mõista teisiti toitumise vajaduse põhimõtteid.


Õpetajate Lehes on varem tutvustatud lõputööd diabeeti põdeva lapse toitumisest lasteaias: Kui rühmas käib diabeeti põdev laps


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!