Theatrumi sündmusterohke sügishooaeg

3. okt. 2023 Theatrum - Kommenteeri artiklit
Hetk lavastusest „Mõõt mõõdu vastu“. Foto: Ülar Mändmets

Sügise olulisimaks sündmuseks on detsembris Maria Petersoni lavastatuna ja Andri Luubi kunstnikutööna valmiv Georges Bernanosi „Karmeliitide dialoogid“, mida on peetud autori vaimseks testamendiks. Peaosa lavastuses on Eesti Noorsooteatri näitleja Maria Ehrenbergi kanda ja kaasa teeb pea terve Theatrumi trupp. Näidend põhineb Gertrud von Le Forti novellil „Viimane tapalaval” ja tegelikkuses aset leidnud sündmustel: 17. juulil 1794. aastal, kümme päeva enne Robespierre’i terrori lõppu, mõistis revolutsiooniline tribunal surma seitseteist Compiegne’i karmeliiti, kes olid andnud märtritõotuse. Kohtuotsus viidi veel samal päeval täide ja nunnad giljotineeriti Pariisis. Von Le Fort soovis 18. sajandi Prantsusmaa revolutsioonilise terrori kaudu väljendada enda ja oma kaasaegsete hirmu fašismi esiletõusu ees.

Oktoobri viimasel ning novembri esimesel päeval (kunstniku 145. sünniaastapäev) on „Kuulamiste“ sarjas võimalik osa saada Konrad Mägi kirjadest, mis on huvitav täiendus tema maalidele. Siit joonistub välja üüratu kuristik, mis laiutas kunstniku loominguliste ideaalide ja argipäeva vahel. „Konrad Mägi kirjad“ on lavale seadnud Ott Aardam, kunstnikutöö on Andri Luubilt ning helilooja on Georg Jakob Salumäe. Etendused ERM-is Tartus ning Theatrumi saalis Tallinnas on koostöös Konrad Mägi sihtasutusega.

Oktoobris mängitakse neljal korral Hanna Junti tantsu, sõna ja kaasaegset tsirkust ühendavat lavastust „Vaatamata kõigele“. Kuuel korral oktoobris on võimalik vaadata Shakespeare’i näidendit „Mõõt mõõdu vastu“, mis valmis kevadel Lembit Petersoni käe all ja milles käsitletakse komöödialikus võtmes tõsiseid teemasid.

Florian Zelleri „Isa“ mängitakse oktoobri keskel Paide Muusika- ja Teatrimajas ning teinegi Zelleri näidend, „Poeg“ on kavas kahel korral oktoobri lõpus Tallinnas.

Novembris on kavas veel Joël Pommerat’ „See laps“ Maria Petersoni lavastatuna ning suurt vaatajahuvi pälvinud Ivan Võrõpajevi „Iraani konverents“, mida mitmed kriitikud on pidanud eesti teatri üheks olulisimaks lavastuseks eelmisel aastal.

Aasta lõpetame Pedro Calderón de la Barca „Suure maailmateatriga“.

Lähemalt theatrum.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!