Viljandimaa koolid ja lasteaiad nakatavad noori ettevõtlikkuse pisikuga

8. okt. 2023 Kristel Koddala Ettevõtliku Kooli programmijuht - Kommenteeri artiklit
Viljandimaa õppeasutused Ettevõtliku Kooli kvaliteedimärgise kättesaamisel. Foto: Taavid Meedia

Viljandi maakonnas on puhkenud ettevõtlikkuse buum – viimase pooleteise aastaga on ettevõtlikku hoiakut edendava haridusprogrammiga liitunud 31 kooli ja lasteaeda. Nii suurt huvi lühikese aja jooksul pole haridusprogrammi ajaloos enne nähtud. Mis on selle taga?

Plahvatuslik huvi kasv

Ettevõtliku õppe rakendamine on olnud Viljandimaa õppeasutustele oluline arengu- ja edufaktor – paljude lasteaia- ja koolijuhtide sõnul on oluline saada tunnustust tehtud töö eest tulemuslikkuse ja tõhususe alusel. Poolteist aastat tagasi asus Tiia Mikson Viljandi maakonnas haridusprogrammi „Ettevõtlik kool“ eesotsa ning seadis lisaks õppeasutuste kaasamisele prioriteediks alustada senisest tihedamat koostööd kohalike omavalitsustega.

Ettevõtliku õppe sisu, korralduse ja võimaluste aruteludel selgus temalegi üllatuseks koolide ja lasteaedade suur huvi programmiga liitumise vastu. Nii suur, et selleks vajalikke koolitusi ei jõutud ära korraldada. Tulemuseks 31 uut liitunud kooli ja lasteaeda, sealhulgas kõik Viljandi ja Mulgi valla lasteaiad ning koolid. See pole aga ainus põhjus, miks tasub pai teha – Viljandi Gümnaasium sai haridusprogrammi kõrgeima tunnustuse ehk kuldtaseme ja viis maakonna kooli teise astme ehk hõbetaseme tunnustuse.

Ettevõtlikkust toetav keskkond

„Ettevõtlikus koolis“ on fookus ettevõtlikul tunnil, kus õpetaja siht pole mitte teema ära õpetada, vaid muuta õpilasel võimalikuks teema selgeks õppida. Õppimine tegutsemise, lõimingu ja lahenduste otsimise kaudu elavdab koolielu ning loob võimalused ettevõtliku ja elus hakkama saava noore kujunemiseks. Tunnid on loovad ega toimu alati klassiruumis, vaid vahel õues, õppekäigul või hoopis ettevõttes. Ettevõtlikku tundi ei juhi alati õpetaja, vaid õpetaja ja õpilased koos, mõnikord antakse õpetaja roll aga ainult õpilastele.

Lisaks noorte enda algatustele kaasatakse eri osapooli ka kooli keskkonna paremaks muutmisse – näiteks on noored kaasatud õppe- ja kasvatusprotsessi kujundamisse. Uute teadmiste omandamiseks rakendatakse aktiivselt lõimitud õpet ja toetatakse noorte algatusvõimet. Viljandi Jakobsoni Kool otsustas hakata 2022. aastal süsteemselt õpilaste ettevõtlikkust arendama. Sellega seoses uuendati kooli õppekava ja seitsmenda klassi õppekavasse lisati projektõpe, mis lõimib 11 nädala jooksul tehnoloogiaõpetuse, käsitöö, kunstiõpetuse ja ettevõtlusõpetuse.

Oluline on toetada ettevõtlikkust on juba maast madalast. Heaks näiteks on Tarvastu Lasteaed, mis kaasas 1,5–5-aastased lapsed mahlateosse. Eesmärk oli õpetada lastele mahla valmistamise käigus koostööd. Õunad olid lasteaia Naeruvõrude rühma lemmikvahepala, neid sai palju söödud, uuritud ja nuusutatud. Kui õuntel ei paistnud enam otsa ega äärt, otsustati need üheskoos mahlaks teha. Kaasati nii lapsed, nende vanemad kui ka teised lasteaiatöötajad. Lapsed omandasid uusi teadmisi vahetu kogemuse kaudu, õppisid tegema omavahel ja õpetajatega koostööd ning planeerima.

Ettevõtlikus koolis ja lasteaias ei toetata ainult edukaks ettevõtjaks kujunemist, pigem hakkaja, julge ja vastutustundliku noore arengut. Suur tänu, õpetajad ja koolijuhid, et olete loonud keskkonna, mis toetab noorte algatusi ja aitab omandada oskusi, mida on kiiresti muutuvas maailmas hakkama saamiseks vaja!

Ettevõtliku Kooli kuldtase omistati tänavu Viljandi Gümnaasiumile, Sõmeru Põhikoolile ja Väätsa Põhikoolile.

Ettevõtliku Kooli hõbetase omistati August Kitzbergi Gümnaasiumile, Viljandi Jakobsoni Koolile, Heimtali Põhikoolile, Abja Gümnaasiumile, Tarvastu Lasteaiale, Tartu Ristikheina lasteaiale, Lohkva Lasteaiale, Vändra Gümnaasiumile, Uue-Mõisa Lasteaed-Algkoolile, Imavere Koolile ja Paide Hillar Hanssoo Põhikoolile.

Ettevõtliku Kooli haridusprogrammiga on liitunud 221 õppeasutust, neist 176 kooli ja 45 lasteaeda. Tegevust rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondist. Lisainfo evkool.ee.


Kirjuta kommentaar

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!